EN

Sůl moře

Ruta Sepetysová


Autorka světového bestselleru V šedých tónech vrhá na světlo jednu z nejhorších, přesto téměř neznámých námořních katastrof.
Druhá světová válka je téměř u konce. Statisíce Němců prchají před postupující Rudou armádou. Stejně jako Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu a cestu ke svobodě. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se zdá záchrana na dosah, udeří tragédie. Původ, kultura, společenský status? Nic z toho není člověku platné, nic z toho ho totiž neušetří. Všichni lidé na palubě teď chtějí jediné: přežít.
Získaná ocenění:
Zlatá stuha, 2017, Cena Zlatá stuha v kategorii překladová část - beletrie pro mládež
Carnegie Medal in Literature, 2017, Carnegieho medaile za knihu pro děti a mládež
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Salt to the Sea
Původní jazyk angličtina
Překladatel Petr Eliáš
Počet stran 352
EAN 9788075441805
Datum vydání 19.09.2016
Věk od 12
Formát 130x200 mm
Nakladatelství COOBOO
Hmotnost 0,49
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Zima roku 1945.

Čtyři mladí lidé.

Čtyři tajemství.

Druhá světová válka chýlí ke konci, poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich má co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a… válka. Když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, z které jste země a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: Chtějí přežít.

Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž líčí jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Audio

Hodnocení čtenářů

Eva Francová
Kniha se odehrává v roce 1945 v době druhé světové války. Tisíce zoufalých lidí prchají k moři před sovětskou armádou. Skupinka mladých lidí, která se cestou potká, se snaží dostat na loď Wilhelm Gustloff, jež slibuje bezpečí a svobodu. Ne každý slib se však dá dodržet. Tentokrát druhá světová válka jinak. Událost, o které se až tak nemluví, největší tragédie v dějinách mořeplavby. Příběh je vyprávěn v krátkých kapitolách pohledem 4 různých lidí, kteří se náhodou potkají při cestě za svobodou. Autorce se i přes tuto formu textu, podařilo udržet čtenáře v napětí celou dobu a okamžitě vtáhnout do děje. Každá postava si nese své tajemství a postupně se před námi otevírá. Emočně silný příběh na pozadí skutečné události. Tuto knihu moc doporučuji k přečtení.
Mirka Tuková
Po přečtení knihy V šedých tónech jsem si musela přečíst i druhou knihu Sůl moře a udělala jsem dobře. Perfektní, strhující, zamotaný příběh, kde se prolínají životy několika osob byl podle očekávání, možná bych řekla ještě lepší než V šedých tónech. Opět během týdne přečtená kniha pomalu jedním dechem. Nádherně popsané postavy do drobných detailů, že si je naprosto perfektně pamatujete od rukavic až po ponožky, perfektně propracované detaily a silný zážitek. :) Doporučuji

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Ruta Sepetysová

Ruta Sepetysová

Ruta Sepetysová se narodila a žije v USA, ale má evropské kořeny – její litevský otec uprchl do Ameriky po druhé světové válce. Ruta na svůj původ a historii Evropy nezapomíná, naopak z ní čerpá inspiraci. Je autorkou skvěle hodnocených historických próz, publikovaných ve více než padesáti zemích celého světa a přeložených do více než třiceti jazyků. Mezi její nejúspěšnější knihy patří román Sůl moře o námořní katastrofě lodi Wilhelm Gustloff.
Zobrazit profil autora

Recenze

iliteratura.cz - Sůl moře

„…Smyšlený příběh, trocha lásky a námořní katastrofa, to už získalo i Oscara – Sepetysová však přidává etické úvahy, historické reálie, tajemství a hodně silných momentů. Hutný příběh napsala lehce a čtivě, pro dospívající i dospělé, a navíc v kvartetu vypravěčů..."

Instinkt - Loď zrozená ze smrti

„…Je to mistrná vypravěčská lekce, Sepetys nás pomocí krátkých, úderných, a přece výstižných kapitol vtáhne přímo do středu dění. Charakteristiku postav zvládne tak, že je okamžitě vidíme před sebou, a pak už jen utahuje šrouby k mrazivému ?nále. Nelze přestat číst, nelze přestat myslet na hrdiny, i když zrovna knížku nedržíte v ruce…“

E15 - Ruta Sepetysová: Sůl moře

„…Strhující napínavé čtení, které navíc přiměje k zamyšlení nad nevinnými oběťmi druhé světové války..."

novinky.cz - Ruta Sepetysová láká mladé do historie

„…Sepetysové se podařilo vyvarovat se zabřednutí do černobílého výkladu dějin. Nerozdělila hrdiny na dobré a špatné, vypráví bez příkras lidské osudy, vyobrazuje zoufalé jednání, myšlenky a neváhá servírovat krutost války..."

ceskatelevize.cz - Sůl moře to osolí postavám i čtenářům

„…Současné generaci nijak nepřikrášluje život, který by její příslušníky mohl čekat, kdyby se narodili v době svých (pra)dědů. „Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili,“ přeje si Sepetysová. Nevím, jak je to s pravdou, na její knihu se každopádně hned tak zapomenout nedá..."
NAPIŠTE NÁM