UML a unifikovaný proces vývoje aplikací | Albatrosmedia.cz
EN

UML a unifikovaný proces vývoje aplikací

Ila Neustadt, Jim Arlow


Osvědčená metodika pro analýzu a návrh softwarových aplikací
Publikace vysvětluje principy a techniky objektově orientované analýzy a návrhu softwaru, klíčové prvky, syntaxi i praktické uplatnění UML v metodice tzv. unifikovaného procesu, tj. v jednotlivých fázích vývoje aplikace: identifikaci požadavků, analýze, návrhu a implementaci. Publikaci bych doporučil všem, kteří se nějakým způsobem podílejí na vývoji softwarového projektu a chtějí nebo používají unifikovaný proces vývoje. Softwarové noviny 3/04

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 408
EAN 9788072269471
Datum vydání 04.07.2003
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,6
Typ Kniha

Problému, jak převést požadavky zadavatele v optimálně fungující a udržovatelnou aplikaci, jak přitom dodržet termín zakázky či jak správně nastavit rozpočet projektu, čelí v praxi snad každý samostatně činný programátor, softwarový analytik nebo vedoucí programátorského týmu. Jak ukazují zkušenosti, většina nezdařených softwarových projektů selhává právě při špatně zvládnuté úvodní fázi: formulaci požadavků a analýze problému.

Uznávaným lékem na nepříjemná nedorozumění, opakovaně předělávaná zadání, nedodržené termíny a přečerpané rozpočty se stala metodika unifikovaného procesu vývoje softwaru (Unified Process) a jazyk pro její vyjádření, UML (Unified Modeling Language). Kniha UML a unifikovaný proces vývoje aplikací je praktickým průvodcem základy obou technologií a provádí čtenáře rozhodujícími fázemi vývoje objektově orientovaného softwaru. Autoři ve světě vysoce hodnocené publikace vám vysvětlí principy, klíčové prvky i praktické uplatnění jazyka UML a metodiky unifikovaného procesu návrhu aplikace:

- Požadavky: definice a specifikace požadavků, modelování případů užití (use cases).

- Analýza: tvorba analytického modelu – nalezení tříd a objektů, notace objektů v UML, hledání analytických tříd, relace mezi objekty, uplatnění dědičnosti a polymorfismu, seskupení elementů do analytických balíčků, realizace případů užití, diagramy aktivit.

- Návrh: převod analytického modelu v návrhový: návrhové třídy, upřesňování analytických relací, rozhraní a podsystémy, stavové diagramy.

- Implementace: převod návrhového modelu do spustitelného kódu – rozdělení do komponent, nasazení softwaru na systém a hardware.

Celý vývojový proces je bohatě dokumentován na názorných schématech a především na diagramech v syntaxi UML – ty jsou použity dokonce i pro navigaci průchodu jednotlivými kapitolami, takže by se měly čtenáři dostat nesmazatelně pod kůži. Kniha také není omezena – jak tomu často v přednáškách a prezentacích bývá – na konkrétní nástroj CASE a představuje tak nezkresleně bohatství mocné syntaxe i sémantiky jazyka UML.

„První kniha v češtině ukazující využití jazyka UML v rámci jednotlivých fází vzniku softwaru. Poskytuje tak metodiku pro celý proces vývoje, nejen popis jazyka.“ - Ing. Hana Kanisová, odborný metodik pro analýzu a design v PVT, a.s.

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM