Skriptujeme operace na PC pomocí Microsoft Windows Script Host 2.0 | Albatrosmedia.cz
EN

Skriptujeme operace na PC pomocí Microsoft Windows Script Host 2.0

Günter Born


Windows Script Host (WSH) – vcelku nenáročný nástroj a jazyk podobný Visual Basicu, od verze 98 součást všech Windows, svými schopnostmi dalece překonává možnosti dřívějších dávkových souborů MS-DOSu nebo mnohých současných makrorekordérů. Kniha pro ambiciózní administrátory a programátory všech úrovní.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 428
EAN 9788072264476
Datum vydání 03.04.2002
Věk od 15
Formát 190x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,76
Typ Kniha

Desetitisíce zkušenějších uživatelů osobních počítačů z éry MS-DOSu mají dosud v živé paměti jeho jazyk dávkových souborů a vytváření tzv. batchů, jimiž prováděli konfiguraci počítače, mapování disků a tiskáren na síti, hromadná kopírování či mazání souborů a ostatní zdlouhavé nebo opakované operace. Ti, kdo vytvářejí skripty na linuxových systémech v Perlu, Pythonu či TCL, rovněž dobře vědí, o čem je řeč.

Tím, jak Windows nahradily starý DOS, vytlačily jejich ikony a zatržítka v dialogových oknech potřebu psát z klávesnice příkazy s nepohodlnou syntaxí. Poněkud přitom zapadlo, že grafické rozhraní nepodporuje automatizaci opakovaně prováděných vícekrokových operací ani konfiguraci systému v reakci na stav prostředí.

Administrátoři si pomohli tím, že rutinní operace svěřili i nadále batchům MS-DOSu, různým makrorekordérům nebo draze zakoupeným produktům jiných výrobců. Přitom již od Windows 98 je v každé jejich verzi zabudován nástroj Windows Script Host (WSH), jehož schopnosti sahají kromě vzpomínaných úloh mnohem dále – například k řízení jiných aplikací. Jde o relativně nenáročný software, jehož ovládání vyžaduje znalosti na úrovni začínajícího programátora. Mezi obvyklé příklady využití skriptů WSH patří:

- zálohování a obnova souborů, provádění úklidových a inicializačních rutin při ukončování a restartech Windows,

- řízení aplikací (např. Microsoft Office), otevření, zpracování a tisk dokumentů,

- vytváření zástupců, mapování disků a tiskáren,

- zjišťování a změna stavu systému na základě proměnných prostředí a hodnot registrů,

- komunikace s uživateli v definovaných dialogových oknech, přebírání hodnot zadaných uživatelem,

- automatické ovládání aplikací zvenčí prostřednictvím komponent ActiveX.

Čtenář rovněž zvládne základy dvou populárních skriptovacích jazyků: VBScriptu a JScriptu, které se ve Script Hostu používají. Za pomoci knihy si se skriptováním operací na počítači a v síti Windows poradí i programátorští začátečníci, znalost základů Visual Basicu nebo VBA při tom bude výhodou. Kniha je ideální pro systémové administrátory, kteří si chtějí tvorbou a spouštěním skriptů upravit Windows přesně podle místních potřeb a sejmout ze sebe zátěž opakované, rutinní práce.

Po zakoupení této knihy si můžete z internetové adresy www.cpress.cz/knihy/wsh zdarma stáhnout příklady z knihy i jiné, dále doplňkové nástroje pro snadnou tvorbu skriptů a originální dokumentaci ke Script Hostu, VBScritu a JScriptu.

Ke stažení

rar Skripty.rar

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM