EN

Skriptujeme operace na PC pomocí Microsoft Windows Script Host 2.0

Günter Born


Windows Script Host (WSH) – vcelku nenáročný nástroj a jazyk podobný Visual Basicu, od verze 98 součást všech Windows, svými schopnostmi dalece překonává možnosti dřívějších dávkových souborů MS-DOSu nebo mnohých současných makrorekordérů. Kniha pro ambiciózní administrátory a programátory všech úrovní.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Microsoft® Windows® Script Host 2.0 Developer´s Guide
Počet stran 428
EAN 9788072264476
Datum vydání 03.04.2002
Věk od 15
Formát 190x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,76
Typ Kniha

Desetitisíce zkušenějších uživatelů osobních počítačů z éry MS-DOSu mají dosud v živé paměti jeho jazyk dávkových souborů a vytváření tzv. batchů, jimiž prováděli konfiguraci počítače, mapování disků a tiskáren na síti, hromadná kopírování či mazání souborů a ostatní zdlouhavé nebo opakované operace. Ti, kdo vytvářejí skripty na linuxových systémech v Perlu, Pythonu či TCL, rovněž dobře vědí, o čem je řeč.

Tím, jak Windows nahradily starý DOS, vytlačily jejich ikony a zatržítka v dialogových oknech potřebu psát z klávesnice příkazy s nepohodlnou syntaxí. Poněkud přitom zapadlo, že grafické rozhraní nepodporuje automatizaci opakovaně prováděných vícekrokových operací ani konfiguraci systému v reakci na stav prostředí.

Administrátoři si pomohli tím, že rutinní operace svěřili i nadále batchům MS-DOSu, různým makrorekordérům nebo draze zakoupeným produktům jiných výrobců. Přitom již od Windows 98 je v každé jejich verzi zabudován nástroj Windows Script Host (WSH), jehož schopnosti sahají kromě vzpomínaných úloh mnohem dále – například k řízení jiných aplikací. Jde o relativně nenáročný software, jehož ovládání vyžaduje znalosti na úrovni začínajícího programátora. Mezi obvyklé příklady využití skriptů WSH patří:

- zálohování a obnova souborů, provádění úklidových a inicializačních rutin při ukončování a restartech Windows,

- řízení aplikací (např. Microsoft Office), otevření, zpracování a tisk dokumentů,

- vytváření zástupců, mapování disků a tiskáren,

- zjišťování a změna stavu systému na základě proměnných prostředí a hodnot registrů,

- komunikace s uživateli v definovaných dialogových oknech, přebírání hodnot zadaných uživatelem,

- automatické ovládání aplikací zvenčí prostřednictvím komponent ActiveX.

Čtenář rovněž zvládne základy dvou populárních skriptovacích jazyků: VBScriptu a JScriptu, které se ve Script Hostu používají. Za pomoci knihy si se skriptováním operací na počítači a v síti Windows poradí i programátorští začátečníci, znalost základů Visual Basicu nebo VBA při tom bude výhodou. Kniha je ideální pro systémové administrátory, kteří si chtějí tvorbou a spouštěním skriptů upravit Windows přesně podle místních potřeb a sejmout ze sebe zátěž opakované, rutinní práce.

Po zakoupení této knihy si můžete z internetové adresy www.cpress.cz/knihy/wsh zdarma stáhnout příklady z knihy i jiné, dále doplňkové nástroje pro snadnou tvorbu skriptů a originální dokumentaci ke Script Hostu, VBScritu a JScriptu.

Ke stažení

rar Skripty.rar

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM