EN

MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA! DNES DOPRAVA ZDARMA A BESTSELLER OD JO NESBO JAKO DÁREK

Czech for English Speakers

Čeština pro anglicky mluvící

Jana Hejtmánková


Pomůžeme vám zvládnout úskalí češtiny!
Učebnice je určena anglicky mluvícím cizincům z různých koutů světa, kteří přijíždějí do ČR ? chtějí si osvojit v krátké době češtinu pro základní komunikaci v běžných situacích, zvládnout základy české gramatiky a získat povědomí o sociokulturních zvláštnostech života v ČR, které jsou důležité pro počáteční adaptaci v českém prostředí. Kniha obsahuje podrobné vysvětlení gramatiky, přehledné tabulky a nahrávku.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 168
EAN 9788025122389
Datum vydání 22.11.2010
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství EDIKA
Hmotnost 0,319
Typ Kniha + CD audio, MP3
Vazba brožovaná lepená

The textbook is meant for English speaking persons that want to reach A1 level according to the Common European Framework within quite a short time, preferably with the help of a teacher. The aim is to help students to acquire basic language competence and an ability to communicate in common everyday situations. The textbook consists of

- six lessons ordered topically according to the real life situations that foreign students may experience at the beginning of their stay abroad

- a key to the exercises Czech-English and English-Czech dictionaries

- an overview of basic grammar phenomena

In the lessons, all four skills – listening, reading, speaking and writing are developed.

Each lesson includes

- phrases related to the given topic

- exercises

- summaries of vocabulary

- tests

The pictures and illustrations function as illustrative material, or they can help in the motivation or inspiration for further discussions. The textbook is accompanied by a CD with listening exercises, texts, dialogues, phrases, and vocabulary. About the author:

Jana Hejtmánková completed her degree at a Pedagogical faculty in the field of Czech and English. She undertook her postgradual studies in English philology at a Faculty of Arts. She works as a teacher of English and Czech as a foreign language at the School of Business Administration, Silesian University, Karviná.

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM