EN

Moje roky v Izraeli

Jarmulky, surfaři a rakety

David Borek


Izrael a neklidná oblast Blízkého východu očima reportéra ČT
David Borek je stálým zpravodajem ČT v nestálém regionu Blízkého východu. Jak moc je tam (ne)bezpečno a co obnáší práce novináře v tak turbulentní oblasti? Existuje něco jako izraelská mentalita? Čeho se týkají tamní politické hádky? A jak vypadá izraelsko-palestinský konflikt zblízka? Všechno, co jste kdy chtěli vědět o Svaté zemi, se nyní dozvíte v reportážní publikaci plné barvitých příběhů i fotografií, které vás přenesou přímo do středu dění.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 256
EAN 9788026511304
Datum vydání 13.04.2023
Věk od 15
Formát 160x230 mm
Nakladatelství BIZBOOKS
Hmotnost 0,585
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

„Víc jak čvrtstoletí návštěv v Izraeli, přes dvacet let novinařiny a více než čtyři roky jako zpravodaj ČT na Blízkém východě. Ano. Myslím, že dozrál čas dát to všechno na papír a nabídnout čtenářům. Nejen popis izraelské mentality, ale i tamní politiky nebo izraelsko-palestinského konfliktu.

Čechy zajímá Izrael. Kdoví, možná trochu i proto, že tu zemi není úplně snadné pochopit, že čím víc toho víte, tím míň tomu rozumíte (jako já v prvních letech, co jsem sem začal jezdit). Moje publikace je pokusem, jak to všechno rozmotat, pojmenovat a vysvětlit (a k tomu ještě přidat i něco o mně a mé práci). Mojí pracovní metodou je upřímnost (k sobě i okolí), odpor k patosu a záliba v pozorování svého okolí, kterou jsem asi získal prací ve vizuálním médiu, jakým je televize. Nemluví ze mě ani tak všeobjímající láska k lidstvu a k lidem, ale fakt je rád sleduji. A snažím se nepohoršovat se nad jejich pošetilostmi (a že jich tu je dost), nebojovat cizí bitvy.

To, že nebojuji cizí bitvy, neznamená, že bych se vyhýbal tomu říct vlastní názor. Naopak. Jen si to prostě chci dělat „po svém“, bez frází, uvěřitelně a s životní zkušeností, protože to dohromady tvoří integritu, se kterou promlouvám k veřejnosti. Jsem si jistý, že čtenář to pozná.

Po přečtení této knihy se mimo jiné dozvíte:

* Jakému vlastnímu vtipu se rád zasměje předseda islamistického hnutí Hamás v Gaze?

* Proč jsou Izraelci tak příšernými řidiči?

* Co vykolejilo moji třídní učitelku v roce 1986?

* Ze které strany se smí natáčet tvář Benjamina Netanjahua?

* Kam se chodí v protiraketovém krytu na malou?

* Kdo jsou lidé, kteří si obývák vyzdobí fotkami palestinských teenagerů se samopaly?

* Jak se Izraelcům podařilo rozhádat se tak, že museli jít pětkrát po sobě k volbám?

* Kdy jsem se v Izraeli nejvíc bál, ačkoliv to nesouviselo s válečnými konflikty?

* V kterém muslimském městě v Galileji se domluvíte česky?

* Koho označuje slovo jekepoc?

* Jak to vypadá, když se potají buduje nová izraelská osada na Západním břehu?

* Který je nejhorší hudební žánr na světě a proč je to zrovna orientální disko?

* Jaké jsou hlavní omyly Izraelců a Palestinců, když o sobě uvažují?

* Co přesně se dělo, když na nás během živého vstupu pro ČT vyletěly rakety?

* Proč mají ultraortodoxní židovské ženy tak krásné vlasy?

Dobře, teď zcela vážně. Napsal jsem hodně, hodně upřímnou knížku. O svých kořenech, o práci novináře a zpravodaje České televize, o konfliktech politických a vojenských, i o mém běžném životě v Izraeli. Všechny ty roviny se propojují. Ať už popisuji bizarnosti a intriky izraelských volebních kampaní, vzpomínám na dětství v Rokycanech, hádám se s lidmi na pláži či benzinové stanici u Tel Avivu, anebo líčím reportérské zážitky z raketových náletů a emotivních demonstrací. Nechtěl jsem sepsat pouhé střípky z natáčení či válečné historky, popřípadě jen další cestopisné vyprávění o kostelíčcích a svatých místech, ani zhruba sto osmdesátou šestou knihu o dějinách Izraele. Šlo mi o daleko pestřejší, a přitom paradoxně mnohem provázanější, kompaktnější čtení.“

David Borek, autor knihy

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Iva Šindelková
Za možnost spolupráce děkuji Albatrosmedia. David Borek je stálým zpravodajem ČT na Blízkém východě. Sám se brání označování válečného zpravodaje, byť se často objevuje v situacích, kdy jde člověku o život a obklopuje jej všudypřítomná „vůně války“. Paradoxně nejvíce se o svůj život obával, když si v květnu 2000 při tamním svátku vyrazil do synagogy a dostal se do lidské tlačenice. V podobné na stejném místě, opět při oslavě svátku, v roce 2021 umírá při tlačenici 45 osob. Pan Borek zná tamní svět velice dobře. Jako někdo, kdo na Blízký východ ani nezavítal (hlavně asi prozatím nemám potřebu), jsem byla velmi ráda za podrobný popis kultury, přiblížení tamní mentality a podrobné až rozpitvání politického rozpoložení a osobní zkušenosti autora v rozpětí let 1986 až po současnost. Získáváme tak barvité, nestranné informace a pohled skrze průzor účastníka-pozorovatele-dokumentaristy-zpravodaje. Je to kniha, při které jsem, přiznám se, vyšla z komfortní zóny. Vůbec toho ale nelituji. Oproti například románu ovšem tuto knihu nelze číst a takzvaně nepustit ji z ruky, dokud nevíme, jak příběh skončí. Osobně jsem si ji musela kouskovat a informace vstřebávat. Pan David Borek přibližuje popisované situace, místní naturel a myšlenkové pochody velmi podrobně. Historické milníky doprovází fotografiemi ať již ze svého rodinného alba, či tzv. z místa činu. Kniha je rozdělená do etap a tematických okruhů. Ovšem i jak sám autor v určitém místě poznamená – u cigarety si utřiďuje myšlenky pro další informace. Pro mě osobně bylo obtížné udržet si pozornost i přes velmi zajímavé pohledy a rozbor. Proto to „kouskování“. Nicméně v autorově stylu oceňuji jeho sarkastický tón poznámek, či tlumočených vtipů a při daných situacích mnohdy jeho až černý humor. Pro někoho, kdo se chce seznámit s Blízkým východem, podává autor zajisté cenné informace, jejichž dokumentování je cenné i pro další generace.
Eva Francová
Autora můžete znát jako zpravodaje ČT z Blízkého východu a nyní nám přiblíží svou cestu do Izraele, i to, jací lidé tam žijí, jaká je tam situace, nejen politická, a jak vypadá izraelsko-palestinský konflikt zblízka. Mám ráda cestopisy i životopisné knihy, takže mě tato kniha okamžitě zaujala. Navíc tím, že čtu knihy z období druhé světové války, ráda jsem si rozšířila obzory o tom, do jaké to země se vlastně Židé stěhovali. K tomu všemu je kniha psána poutavě a zajímavě, tak jsem při čtení byla nadšená. Dozvíme se něco ze života autora, jeho cesta do Izraele byla zajímavá. Ale hlavně pronikneme do všech tajů a podrobností o tom, jaký je Izrael a jací lidé v něm žijí. Je to úplně jiná mentalita a autor nám ji zde skvěle přibližuje nejen díky svým historkám, co tu zažil. Bylo neskutečné číst o konfliktech Židů, Arabů, Beduínů, ale hlavně pak o probíhající válce a raketových útocích z pásma Gazy. Celkové vyprávění mě zaujalo natolik, že jsem si na mapě vyhledávala, kde se zrovna nacházíme a které místa autor v knize popisuje. Při čtení jsem však měla i jeden problém, bylo tu na mě až příliš mnoho politiky. Chápu, že je to potřeba, abychom komplexně pochopili, jací vlastě jsou obyvatelé Izraele, ale na mě toho bylo až moc a politické pasáže byly pro mě zdlouhavé. Každopádně je to zajímavá kniha, díky které jsem se dozvěděla mnoho nového a pokud i Vy rádi poznáváte nová místa, rozhodně po knize sáhněte. 3,5*/5*

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
David Borek

David Borek

David Borek je televizní reportér a moderátor. Roku 2018 se stal stálým zpravodajem České televize v Izraeli a na Blízkém východě, předtím moderoval pořady Události, komentáře a Interview ČT24. O Izrael a Blízký východ se od mládí aktivně zajímá, což vyústilo ve vydání knihy Moje roky v Izraeli.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM