EN

Raci v hlavě

Rudolf Král


Podmanivý román o hledání vlastních kořenů v labyrintu 20. století
Miku během devadesátých let vyrůstá v dětském domově v severočeském pohraničí a nemůže se dočkat plnoletosti. V den svých osmnáctin opustí Sudety a vydá se na cestu za lepším životem. A rozhodně to nebude procházka růžovým sadem – jeho odhodlání a podivné schopnosti ho vženou až do spárů mafiánského gangu. S jeho osudy se navíc prolíná snový příběh začínající s vypuknutím první světové války na zakarpatské Ukrajině, který potvrzuje jediné: Bez minulosti nejsme nic.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Ilustrátor Sabina Chalupová
Jazyk čeština
Počet stran 448
EAN 9788076017115
Datum vydání 17.10.2022
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Tvář
Hmotnost 0,597
Typ Kniha
Vazba vázaná s potahem z jiného materiálu

Miku nepoznal své rodiče. Žije v Díře, dětském domově kdesi v pohraničí. Jednoho dne sfoukne na dortu osmnáct svíček a vyrazí do světa tam venku. Svoje místo na slunci marně hledá v samotě opuštěné prádelny i v nebezpečném mafiánském gangu. Souběžně s jeho příběhem se odvíjí zdánlivě nesouvisející syrové i snové putování haličského mlynáře Nestora s tajemnou dívkou z kavkazských stepí. Z údolí a lesů Zakarpatské Ukrajiny v době první světové války s nimi procházíme skoro celým bouřlivým dvacátým stoletím. Román Raci v hlavě obsahuje prvky iniciačního příběhu, magického realismu i gangsterky, z nichž splétá karnevalový rej lidských osudů ústící do překvapivé pointy.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Eva Francová
Příběh Miku a Nestora. Na první pohled dva naprosto odlišní muži, kteří nás provedou tímto zajímavým románem. Miku vyrostl v dětském domově a jakmile dosáhl plnoletosti, odjíždí do velkého města, aby začal svůj vlastní život. Nestor je mlynář ze Zakarpatské Ukrajiny a během první světové války sledujeme jeho putování za novým životem. Lidské osudy na pozadí dějin dvacátého století. V příběhu najdete historii, gangsterku, prvky magického realismu, osudy velice zajímavých postav. Od prvních stránek je to čtivé, vtáhne Vás to do příběhu a budete potřebovat víc a víc. Autor má příběh krásně promyšlený, kam nás chce všude vzít a co nám chce vše ukázat. Jak se jednotlivé události a osudy protnou. To bylo skvělé. Magický realismus já v knihách můžu. Je to něco, co nám lehce popostrčí fantazii a já si čtení neskutečně užívala. Propojení dvou, na prvních pohled nesourodých, linek, mě moc bavilo. Celou dobu mě autor udržoval v napětí, kdy přijde nějaká spojitost. Dočkala jsem se až téměř na konci. Více mě bavila historická linka s Nestorem, ale hlavně mě bavila kniha jako celek. No a pak přišla poslední kapitola, které stačila jen jedna stránka, a naprosto mě dostala. Musím zmínit nádherné ilustrace a grafické zpracování. Jak je to u edice Tvář zvykem, knížka je malým uměleckým dílem a já si ji ráda přidám do knihovny mezi ostatní krásky z této edice.
Lenka Zajíčková
Zdánlivě spolu naprosto nesouvisející příběhy. Autorovi se povedlo skvěle vylíčit jednotlivé postavy a máte pocit, že jste se do příběhu přenesli i vy. Procestujete s postavami spousty měst, schováváte se v lesích, dokonce se dostanete do cirkusu, ale taky ochutnáte hnusné mazlavé bahno zákopů a hrůzu z okolo znějících střel. Příběh je skvěle vystavený a získá si vás, pokud mu věnujete opravdu pozornost a čas. Lidské osudy vás chytí za srdce, ale musíte být pozornými čtenáři. Zjistila jsem, že knihy z Nakladatelství Vyšehrad jsou čtivé, hodně čtivé, ale taky velice náročné. Přesto je budu doporučovat všude, protože toto jsou přesně ty knihy, kdy dostanete na sto procent kvalitní příběh.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit

Recenze

novinky.cz - Drogy. 1. světová válka. Cirkus i děcák. Raci v hlavě, velkolepá pouť 20. stoletím

„Miku z dětského domova kdesi na severu Čech, 90. léta. Taryk, malá holčička, která se se svým ochráncem Nestorem setká v roce 1914. Dva rozlišné osudy, jež spojí neklidné 20. století. To je pozoruhodný románový debut Rudolfa Krále Raci v hlavě."

Deník N - Bolavé dětství v nových českých románech

...„V edici Tvář po Poupátkách Hany Lehečkové vyšly další dva silné domácí tituly s tématem traumatického dětství – útlá novela Únikové cesty Barbory Haplové a pozoruhodná románová jízda Raci v hlavě Rudolfa Krále."...
NAPIŠTE NÁM