EN

Královna Alžběta II.

Andrew Morton

5,0
( 3 )

Ohromující životní pouť nejdéle vládnoucí britské panovnice
Alžběta nikdy netoužila stát se královnou. Až do svých deseti let snila o tom, že se provdá za farmáře a bude žít v obklopení dětí, koní a psů. Po předčasném odchodu svého královského otce však v pouhých 25 letech usedla na trůn a panovnických povinností se zhostila se ctí. Za dlouhé desítky let své vlády se stala legendárním symbolem monarchie. Tohle je její příběh – příběh ženy, která ovlivňovala dějiny s obdivuhodnou odvahou a grácií.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název The Queen
Původní jazyk angličtina
Překladatel Alžběta Kalinová
Počet stran 416
EAN 9788076832787
Datum vydání 03.11.2022
Věk od 15
Formát 160x230 mm
Nakladatelství XYZ
Hmotnost 0,81
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Je to žena, jejíž život provází samá nej – nejdéle vládnoucí, nejzcestovalejší a na stydlivého člověka i nejspolečenštější, neboť se tváří v tvář potkala s více poddanými než kterýkoli jiný panovník v dějinách.

Královna Viktorie si vysloužila titul babičky Evropy, zatímco královna Alžběta II. se stala babičkou Spojeného království a Commonwealthu. Nejdéle sloužící panovnice v dějinách zasvětila svůj život rodině, svému lidu i širší rodině národů. Přes mnohé překážky a překvapení, které ji během vlády potkaly, vždy oddaně sloužila své zemi a trpělivě přihlížela dějinám, jež se kolem ní utvářely -, často s jiskrou v oku. Představovala jistotu v dobrých i zlých časech, vždy připravená slavit i projevit soucit. Její život kopíroval cestu Británie v dobách války i míru. Zbožňovaná a nesmírně populární Alžběta II. se zapíše do dějin jako možná nejvýznamnější britská královna.

Poutavá, zasvěcené biografie oceňovaného spisovatele a historika Andrewa Mortona, autora knih Elizabeth & Margaret: Důvěrný svět královských sester a Diana: její skutečný příběh, vás zavede do zákulisí a odhalí královnu i celý její svět.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Sabina Bobková
Má fascinace britskou královskou rodinou není žádný tajemstvím. Letošní rok byl pro královskou rodinu velmi silným a bohužel také tragickým rokem. Úmrtí Alžběty II. jsme sice všichni očekávali, přesto nemůžu zapřít, že mě její odchod velmi zasáhl, dokonce víc, než bych bývala čekala. I proto jsem cítila jistou povinnost se pustit do knihy, která mi připomene její životní příběh. A jsem velmi nadšená, že se onou knihou stala právě kniha od Andrewa Mortona, který světu poprvé ukázal pravdu, když vydal Dianin skutečný příběh. Pokud sledujete nejnovější 5. sérii, pak vám jistě neuniklo, že se druhá epizoda zabývá právě pozadím vydání knihy Diana: Její skutečný příběh. Ten potichu vyhlížející za brýlemi schovaný novinář ve druhé epizodě, to je právě Andrew Morton. Na trhu samozřejmě seženete celou řadu publikací o Alžbětě II. ale bohužel ne všechny obsahují ověřené informace. Například bych vás ráda odradila od knih Michaely Košťálové, které jsou od české novinářky, která svou knihu (a její revidovanou verzi) napsala na základě bulvárních zpráv z Blesku a jiných bulvárních zdrojů. Královna Alžběta II. mapuje její životní příběh od jejího narození, až po letošní červen, kdy oslavila 70. výročí nástupu na trůn. Kniha je rozdělena na čtrnáct středně dlouhých kapitol, které jsou seřazené chronologicky. Když se malá Lilibet narodila, nikdo netušil, že z ní bude velká panovnice. Seznamovat vás s dalšími životními milníky Alžběty II. nebudu, věřím, že vás tu nalákám na čtení, protože jsem po delší době životopisné knize dala plný počet hvězd. Kniha je vhodná pro fanoušky britské královské rodiny, ale také pro fanoušky životopisných publikací. Pokud jste fanoušci seriálu The Crown (Koruna) na Netflixu, kniha by vás jistě neměla minout. Při jejím čtení si totiž zopakujete okolnosti z předchozích řad a krásně tak navážete na pro vás aktuální sérii. Hodnotím 5/5 Celá recenze: https://kniznipristaviste.blogspot.com/2022/12/recenze-kralovna-alzbeta-ii.html
Příkaská Blanka
Četli jste nějakou knihu o královně Alžbětě II. nebo máte stejně jako já nulovou zkušenost? Královna Alžběta II. a její rodina mě vždy zajímala, pamatuji si, že jsem v televizi sledovala svatební obřad princezny Diany a Charlese nebo oslavy pořádané k výročí panování královny. Pro mě stejně jako pro mnohé byla a je královna Alžběta II. ikonou královské monarchie, panovnicí jež do posledního dne a chvíle myslela nejen na svou rodinu, kterou milovala, ale také na britský lid, na svou zemi. Byla to úžasná noblesní dáma. -------------------------------------------------------------- 👑Tři měsíce po úmrtí královny vydal známý autor Andrew Morton knihu Královna Alžběta II., podařilo se mu něco výjimečného, dokázal sepsat celoživotní příběh tak poutavě a lehce, že se u něj nemusíte obávat nudných pasáží plných dat a informací. Rodiče Alžběty si pro své dcery přály obyčejný život, ovšem osud tomu chtěl jinak a Alžběta velmi mladá ve svých dvaceti pěti letech usedá na trůn. A slibuje sobě i národu, že bude panovat do posledního dne a to také splní. Její život nebyl procházka růžovou zahradou, v mnohém chybovala, čelila různým politickým i rodinným problémům. Přesto všechno dokázala neztrácet naději a víru, v sebe i v monarchii. Měla smysl pro humor, který předvedla při zahájení Olympiády, kdy natočila krátký klip s agentem 007, při kterém seskakuje padákem. Milovala vyjížďky na koních, chvíle strávené na venkově se svou psí smečkou ve společnosti své rodiny. Těchto vzácných okamžiků si velmi cenila. --------------------------------------------------------------- Knížku o královně Alžbětě II. jsem si moc užila, dozvěděla jsem se spoustu informací, zajímavostí o ní, o životě jejich dětí, manželovi o kterých jsem nevěděla. V knize najdete i mnoho dobových i současných fotografií. Za mě velká spokojenost, knížku můžu doporučit všem.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Andrew Morton

Andrew Morton

Andrew Morton David je anglický novinář a spisovatel, který napsal biografie královských postav, jakými jsou princezna Diana a princ William s chotí Catherine. Je také autorem životopisů celebrit, včetně Toma Cruise, Angeliny Jolie a Moniky Lewinsky. Narodil se v Dewsbury ve West Yorkshire v roce 1953. Navštěvoval gymnázium, poté studoval historii.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM