EN

Královna Alžběta II.

Andrew Morton


Ohromující životní pouť nejdéle vládnoucí britské panovnice
Alžběta nikdy netoužila stát se královnou. Až do svých deseti let snila o tom, že se provdá za farmáře a bude žít v obklopení dětí, koní a psů. Po předčasném odchodu svého královského otce však v pouhých 25 letech usedla na trůn a panovnických povinností se zhostila se ctí. Za dlouhé desítky let své vlády se stala legendárním symbolem monarchie. Tohle je její příběh – příběh ženy, která ovlivňovala dějiny s obdivuhodnou odvahou a grácií.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název The Queen
Původní jazyk angličtina
Překladatel Alžběta Kalinová
Počet stran 416
EAN 9788076832787
Datum vydání 03.11.2022
Věk od 15
Formát 160x230 mm
Nakladatelství XYZ
Hmotnost 0,799
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Je to žena, jejíž život provází samá nej – nejdéle vládnoucí, nejzcestovalejší a na stydlivého člověka i nejspolečenštější, neboť se tváří v tvář potkala s více poddanými než kterýkoli jiný panovník v dějinách.

Královna Viktorie si vysloužila titul babičky Evropy, zatímco královna Alžběta II. se stala babičkou Spojeného království a Commonwealthu. Nejdéle sloužící panovnice v dějinách zasvětila svůj život rodině, svému lidu i širší rodině národů. Přes mnohé překážky a překvapení, které ji během vlády potkaly, vždy oddaně sloužila své zemi a trpělivě přihlížela dějinám, jež se kolem ní utvářely -, často s jiskrou v oku. Představovala jistotu v dobrých i zlých časech, vždy připravená slavit i projevit soucit. Její život kopíroval cestu Británie v dobách války i míru. Zbožňovaná a nesmírně populární Alžběta II. se zapíše do dějin jako možná nejvýznamnější britská královna.

Poutavá, zasvěcené biografie oceňovaného spisovatele a historika Andrewa Mortona, autora knih Elizabeth & Margaret: Důvěrný svět královských sester a Diana: její skutečný příběh, vás zavede do zákulisí a odhalí královnu i celý její svět.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Eva Francová
Příběh jedné nejznámější ženy na světě – britské Královny Alžběty II. Jako malá ani nepomyslela na to, že by mohla být královnou, chtěla žít na venkově, mít hodně koní, psů a dětí. Osud to však viděl jinak a po abdikaci strýce, a poté po brzké smrti svého otce, nastoupila na trůn v pouhých 25 letech. Své povinnosti se zhostila se ctí. Její život nám přibližuje příběh sepsaný Andrew Mortonem. Jelikož sleduji seriál Koruna a ráda se dozvím nové informaci o královské rodině, po této knize jsem sáhla s nadšením a nezklamala. Právě díky seriálu Koruna mi všechno do sebe krásně zapadlo, v mnoha případech jsem se dozvěděla další nové příběhy a situace. Ale nebojte, i když seriál nesledujete, vše je popsáno jasně a přehledně a vy se ponoříte do života známé panovnice. Andrew Morton je autorem známé šokující knize o princezně Dianě. I v této knize je znát, jakou si s přípravou dal práci. Veškeré citace jsou doložené odkazy (a že jich není málo). Je to psáno velice čtivě, poutavě, a hlavně také lidsky, díky tomu máte k celé královské rodině blíž. Kniha je doplněna o spoustu fotografií ze života královny. Najdete zde známé i méně známé příběhy a historky. Ač jsme to nečekala, kniha mě několikrát dojala až k slzám a já si její čtení opravdu užila. Tato kniha je pro všechny fanoušky Královny Alžběty II., ale také pro ty, kteří o ní mnoho neví a chtějí proniknout do „tajů“ královské rodiny.
Veronika Staníčková
Kniha uznávaného historika Andrew Mortona začíná narozením malé Lilibet až po 70. výročí její vlády. Přestože se neočekávalo, že by Lilibet měla někdy usednout na trůn, vlastnostmi vhodnými pro panovníka se vyznačovala už od dětství. Zejména díky úvodním kapitolám jsem se dozvěděla spoustu nového, protože asi většina z nás ví, že Alžběta se stala následnicí trůnu díky abdikaci jejího strýce a královnou kvůli poměrně brzkému úmrtí milovaného otce, nicméně okolnosti, volby a povinnosti s tím spojené, to už tak všeobecně známé není. Fascinovalo mě, že se kniha věnuje komplexně jejímu životu. Autor se poměrně hojně věnuje i manželství královského páru, výchově královských dětí a volbám před které byla v průběhu své vlády postavena. Kniha je navíc doplněna o dobové fotografie, díky kterým si informace ještě lépe zapamatujete. Doporučuji knihu všem fanouškům královské rodiny, ale rozhodně nejen jim. Pokud si chcete doplnit své vědomosti a zjistit něco dalšího o nejdéle vládnoucí panovnici, rozhodně Vám tuto knihu doporučuji. Je i skvělým doplněním, pokud jste stejně jako já propadli seriálu Koruna, ve kterém dokonce v jedné epizodě můžete vidět i postavu Andrew Mortona, když píše knihu o princezně Dianě. Kniha Královna Alžběta II. není úplně čtení na relax po náročném dni. Autor v rámci kapitol sem tam skáče v čase, a proto je nutné se na text opravdu soustředit. Přestože je příběh nabitý informacemi, rozhodně to není nudný výčet událostí, ale poutavý příběh života ženy, která se nesmazatelně zapsala do historie.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Andrew Morton

Andrew Morton

Andrew Morton David je anglický novinář a spisovatel, který napsal biografie královských postav, jakými jsou princezna Diana a princ William s chotí Catherine. Je také autorem životopisů celebrit, včetně Toma Cruise, Angeliny Jolie a Moniky Lewinsky. Narodil se v Dewsbury ve West Yorkshire v roce 1953. Navštěvoval gymnázium, poté studoval historii.
Zobrazit profil autora

Recenze

Databazeknih.cz - Fascinující příběh nejdéle vládnoucí panovnice

...Kniha je rozhodně dostatečně obsáhlá a přesto útlá a pěkně se čte. Jedinou kaňkou na kráse je pár gramatičkých šotků, které se nepodařilo odchytit...

kniznipristaviste.blogspot.com - Život jedinečné britské panovnice ve vzpomínkové knize

...A jsem velmi nadšená, že se onou knihou stala právě kniha od Andrewa Mortona, který světu poprvé ukázal pravdu, když vydal Dianin skutečný příběh, za kterou v roce 1993 dokonce získal ocenění British Book Awards jako autor roku....
NAPIŠTE NÁM