Můj rok 1955
V roce 1955 se pomyslně setkal Marvanův revizor Gustav Anděl s rebelem bez příčiny Jamesem Deanem či...
Devět žen, osm rozhovorů, devět příběhů bezdětnosti
devět příběhů bezdětnosti
Moderátorka ČT Martina Hynková Vrbová v průběhu dvou let vyzpovídala bezdětné ženy různého věku, povolání i zájmů. Vznikla tak fascinující mozaika příběhů, které otevírají hluboká témata rodiny, hodnot i partnerských vztahů. Jedna žena po dětech toužila, ale nemohla je mít. Druhá žena kvůli znásilnění přehodnotila touhu po rodině. Další ženě děti nic neříkají a svou existenci bez dětí hodnotí i lesbický pár či žena blížící se věkem stovce. Poznejte silné osudy dobrovolně i nedobrovolně bezdětných žen.
Ve svém nejbližším okolí mám několik bezdětných žen. Jedna z nich se tak rozhodla již v mládí a ani nyní ve zralém věku svého kroku nelituje. Je se svou bezdětností vyrovnaná, chtěla to tak. Jsou však i ženy, které se s absencí vlastního potomka musí vyrovnávat téměř každodenně. A nemusí to být hned neempatické či dokonce urážlivé reakce okolí. Stačí, když se někdo náruživě chlubí vlastními potomky, jací jsou krásní a co všechno dokázali, nebo když do autobusu nastoupí velká rozesmátá rodina… Pokaždé to znovu zabolí.
Existují knihy, které jsou důležitější než jiné. Ta, kterou napsala Martina Hynková Vrbová, mezi ty podstatné patří. Bezdětnost je pro většinovou společnost na jedné straně tak trochu nepochopitelná záležitost, na straně druhé je to tabu. Jde o téma, o kterém se nemluví. Martina o něm mluví. A dělá to takovým způsobem, že její kniha může být posilou bezdětným i mostem k pochopení mezi rodiči a nerodiči. Hodnota člověka totiž nespočívá v jeho dětech nebo dokonce v jeho práci, ale jen a jen v jeho osobnosti. Příběhy takových žen tato kniha ukazuje.
Aleš Palán
spisovatel, novinář, publicista
Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé
Přihlásit