EN

Odvaha ke svobodě

Jan Sokol, Josef Beránek


Knižní rozhovor s přední osobností české filosofie
Je svoboda bezbřehou plání, kde si člověk může dělat, co se mu zamane? Jak se k sobě vztahují politika a náboženství? A co to znamená být členem občanské společnosti? Filosofie se odjakživa ptala na nespočet otázek – a v životě Jana Sokola tomu nebylo jinak. Vydejte se v šestnácti kapitolách prozkoumat osudy a myšlenky uznávaného filosofa a vysokoškolského pedagoga, který promýšlí velká témata naší civilizace s lehkostí a precizností zlatníka.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 336
EAN 9788076014114
Datum vydání 08.02.2021
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Rozhovory
Hmotnost 0,521
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Knižní rozhovor v šestnácti kapitolách sleduje životní osudy Jana Sokola, jeho reflexe společenského dění a myšlenkové zrání. Dotýká se studia biblistiky, Nietzscheho díla, setkání s Janem Patočkou i v českém prostředí méně známých personalistů. Těžištěm jeho zájmu je filosofická antropologie, vztahy mezi filozofií a náboženstvím, filosofií a politikou. Zde pramení jeho přiléhavé a stručné postřehy k mezím svobody a lidských práv, k současné rodině, občanské společnosti, politice, evropské integraci. S precizností zlatníka promýšlí velká témata kultury, vzdělání a výchovy, na nichž stojí západní civilizace. Otázky, které si klade, čtenáře vedou nejen k pochopení širších souvislostí evropské historie, ale i k vděčnosti za život a svobodu, a především k touze předat je dalším generacím.

V závěru knihy Jan Sokol stručně shrnuje hlavní myšlenky svých knížek, které nejsou zrovna běžné, a přitom jsou zásadně užitečné, nebo dokonce na výsost potřebné.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jan Sokol

Jan Sokol

Jan Sokol je významný filozof, pedagog, spisovatel a překladatel. Byl poslancem Federálního shromáždění, ministrem školství a kandidoval na prezidenta ČR. Vystudoval matematiku na MFF UK a pracoval ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77. V 90. letech přednášel na PF a FF UK, od r. 2000 na Fakultě humanitních studií UK. V zimním semestru 2008/9 přednášel etiku a lidská práva na Harvardově univerzitě. Je autorem mnoha publikací o filozofii, náboženství, historii, např. Člověk jako osoba; Etika, život, instituce; Moc, peníze a právo aj. Publikuje v časopisech a novinách. Je stálým přispěvatelem Wikipedie. Profesor Jan Sokol získal několik významných ocenění, mj. Zlatou medaili Univerzity Karlovy či Cenu VIZE 97; je důstojníkem Řádu čestné legie Francouzské republiky.
Zobrazit profil autora

Josef Beránek

Josef Beránek

Josef Beránek je publicista a manažer. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Robert Schuman Institut v Bruselu. Třináct let pracoval jako redaktor a posléze vedl sekci populárně odborných časopisů v nakladatelství Portál. Od roku 2006 pracuje převážně v manažerských pozicích. Mj. je autorem několika scénářů TV dokumentů a mnoha knižních rozhovorů (například s Václavem Malým, Janem Sokolem a mnoha dalšími osobnostmi).
Zobrazit profil autora

Recenze

christnet.eu - Kniha, kterou byste neměli minout

„Josef Beránek umí dělat knihy, které by jinak v takové kvalitě nespatřily světlo světa. Patří mu velký dík, že se zhruba před rokem pustil s Janem Sokolem do vzpomínek, které ani tak nehodnotí to, co bylo, ale které odkazují k tomu, co je a co se právě stává budoucností, a tedy i naší věčností. Z Beránkovy odvahy a nasazení ptát se vznikla kniha, kterou byste neměli minout.“

tyzden.sk - Z rozhovoru je testament

„Knižný rozhovor s filozofom Janom Sokolom sa po jeho smrti 16. februára 2021 stal duchovným testamentom vnútorne bohatého a súčasne angažovaného muža – realistu.“

respekt.cz - Názory i rysy Jana Sokola

„Jen krátce před smrtí stihl Jan Sokol vydat knihu Odvaha ke svobodě. Jeho partnerem v rozhovoru byl opět publicista Josef Beránek, s nímž už vydal autobiografickou publikaci Nebát se a nekrást."

Český dialog - Krásný a moudrý rozhovor

„Kniha, kterou vydalo nakladatelství VYŠEHRAD je jedním krásným, moudrým dlouhým rozhovorem Jana Beránka s Janem Sokolem."

aktualne.cz - Jen díky smrti můžeme být za hrdiny

„Zemřel muž, který se nebál svého konce, třebaže nejraději žasl nad "darem života"."

Nová večerní Praha - Jan Sokol – Odvaha ke svobodě

„Knižní rozhovor v šestnácti kapitolách sleduje životní osudy Jana Sokola, jeho reflexe společenského dění a myšlenkové zrání."
NAPIŠTE NÁM