EN

Odvaha ke svobodě

Jan Sokol, Josef Beránek


Knižní rozhovor s přední osobností české filosofie
Je svoboda bezbřehou plání, kde si člověk může dělat, co se mu zamane? Jak se k sobě vztahují politika a náboženství? A co to znamená být členem občanské společnosti? Filosofie se odjakživa ptala na nespočet otázek – a v životě Jana Sokola tomu nebylo jinak. Vydejte se v šestnácti kapitolách prozkoumat osudy a myšlenky uznávaného filosofa a vysokoškolského pedagoga, který promýšlí velká témata naší civilizace s lehkostí a precizností zlatníka.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 336
EAN 9788076014114
Datum vydání 08.02.2021
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Rozhovory
Hmotnost 0,521
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Knižní rozhovor v šestnácti kapitolách sleduje životní osudy Jana Sokola, jeho reflexe společenského dění a myšlenkové zrání. Dotýká se studia biblistiky, Nietzscheho díla, setkání s Janem Patočkou i v českém prostředí méně známých personalistů. Těžištěm jeho zájmu je filosofická antropologie, vztahy mezi filozofií a náboženstvím, filosofií a politikou. Zde pramení jeho přiléhavé a stručné postřehy k mezím svobody a lidských práv, k současné rodině, občanské společnosti, politice, evropské integraci. S precizností zlatníka promýšlí velká témata kultury, vzdělání a výchovy, na nichž stojí západní civilizace. Otázky, které si klade, čtenáře vedou nejen k pochopení širších souvislostí evropské historie, ale i k vděčnosti za život a svobodu, a především k touze předat je dalším generacím.

V závěru knihy Jan Sokol stručně shrnuje hlavní myšlenky svých knížek, které nejsou zrovna běžné, a přitom jsou zásadně užitečné, nebo dokonce na výsost potřebné.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jan Sokol

Jan Sokol

Prof. PhDr. Jan Sokol, CSc., Ph.D. (1936–2021) byl významný filozof, pedagog, spisovatel a překladatel. Angažoval se rovněž v politice – byl poslancem Federálního shromáždění, ministrem školství a v roce 2003 kandidoval na prezidentský úřad. Jan Sokol vystudoval matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy a pracoval jako vědecký výzkumný pracovník ve Výzkumném ústavu matematických strojů. Byl jedním z prvních signatářů Charty 77. V 90. letech přednášel na Pedagogické a Filosofické fakultě UK, od roku 2000 na Fakultě humanitních studií UK. V zimním semestru 2008/9 přednášel etiku a lidská práva na Harvardově univerzitě. Kromě rozsáhlého díla překladatelského je profesor Sokol autorem mnoha publikací o filozofii, náboženství a historii, např.  Člověk jako osoba; Etika, život, instituce; Moc, peníze a právo  aj. Publikoval také v časopisech a novinách a byl stálým přispěvatelem Wikipedie. Získal několik významných ocenění, mj. Zlatou medaili Univerzity Karlovy či Cenu VIZE 97; byl důstojníkem Řádu čestné legie Francouzské republiky.
Zobrazit profil autora

Josef Beránek

Josef Beránek

Josef Beránek je publicista a manažer. Vystudoval Univerzitu Karlovu a Robert Schuman Institut v Bruselu. Třináct let pracoval jako redaktor a posléze vedl sekci populárně odborných časopisů v nakladatelství Portál. Od roku 2006 pracuje převážně v manažerských pozicích. Mj. je autorem několika scénářů TV dokumentů a mnoha knižních rozhovorů (například s Václavem Malým, Janem Sokolem a mnoha dalšími osobnostmi).
Zobrazit profil autora

Recenze

christnet.eu - Kniha, kterou byste neměli minout

„Josef Beránek umí dělat knihy, které by jinak v takové kvalitě nespatřily světlo světa. Patří mu velký dík, že se zhruba před rokem pustil s Janem Sokolem do vzpomínek, které ani tak nehodnotí to, co bylo, ale které odkazují k tomu, co je a co se právě stává budoucností, a tedy i naší věčností. Z Beránkovy odvahy a nasazení ptát se vznikla kniha, kterou byste neměli minout.“

tyzden.sk - Z rozhovoru je testament

„Knižný rozhovor s filozofom Janom Sokolom sa po jeho smrti 16. februára 2021 stal duchovným testamentom vnútorne bohatého a súčasne angažovaného muža – realistu.“

respekt.cz - Názory i rysy Jana Sokola

„Jen krátce před smrtí stihl Jan Sokol vydat knihu Odvaha ke svobodě. Jeho partnerem v rozhovoru byl opět publicista Josef Beránek, s nímž už vydal autobiografickou publikaci Nebát se a nekrást."

Český dialog - Krásný a moudrý rozhovor

„Kniha, kterou vydalo nakladatelství VYŠEHRAD je jedním krásným, moudrým dlouhým rozhovorem Jana Beránka s Janem Sokolem."

aktualne.cz - Jen díky smrti můžeme být za hrdiny

„Zemřel muž, který se nebál svého konce, třebaže nejraději žasl nad "darem života"."

Nová večerní Praha - Jan Sokol – Odvaha ke svobodě

„Knižní rozhovor v šestnácti kapitolách sleduje životní osudy Jana Sokola, jeho reflexe společenského dění a myšlenkové zrání."
NAPIŠTE NÁM