EN

Sestry pod vycházejícím sluncem

Silný příběh odvahy a přežití z japonského zajateckého tábora

Heather Morrisová


Román z japonského zajateckého tábora. Od autorky bestselleru Tatér z Osvětimi.
Norah Chambersová miluje hudbu, svého manžela i svou osmiletou dceru. Jenže druhá světová válka umění nepřeje a rodiny kvůli ní končí v troskách. A tak dojde k tomu, že se roku 1942 Norah ocitne v japonském zajateckém táboře, kde musí čelit krutým podmínkám. Spolu s ní tam skončí i velšská zdravotní sestra Nesta Jamesová. Obě ženy na místě nelidského utrpení objevují záblesky lidskosti i nečekanou odvahu uvnitř sebe sama – a pomáhají tak i ostatním. Příběh vznikl na základě skutečných postav a událostí.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Sisters under the rising Sun
Původní jazyk angličtina
Překladatel Eva Kadlecová
Počet stran 336
EAN 9788026451518
Datum vydání 14.03.2024
Věk od 18
Formát 145x205 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 0,569
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Fenomenální román o nezdolnosti a přežití od autorky Tatéra z Osvětimi Heather Morrisové.

Uprostřed druhé světové války anglická hudebnice Norah Chambersová posadí svou osmiletou dceru Sally na loď vyplouvající ze Singapuru, aby ji ochránila před japonskou armádou nemilosrdně postupující Pacifikem. Norah zůstane, aby se postarala o svého nemocného manžela a staré rodiče. Tuší, že své jediné dítě možná už nikdy neuvidí.

Zdravotní sestra Nesta Jamesová, Australanka velšského původu, se přihlásila k službě v armádě, aby pečovala o spojenecké vojáky. Když však Japonci dobydou i Singapur, ocitne se s mnoha vyděšenými pasažéry – včetně zdrcené Nory – na palubě obchodní lodi Vyner Brooke. Už za dva dny je loď bombardována ze vzduchu a během několika hodin leží potopená na dně poblíž indonéského pobřeží.

Po mučivých čtyřiadvaceti hodinách v moři se Nesta a Norah dostanou na pláž odlehlého ostrova, jen aby je vzápětí zajali Japonci a zavřeli je do jednoho ze svých nechvalně proslulých zajateckých táborů. Panuje tu hlad, brutalita a nemoci. Sestry ve zbrani Norah a Nesta den co den bojují nejen o své přežití: pomáhají ostatním ženám a dětem, jak jen mohou, a nacházejí v sobě i v druhých nečekanou dávku odvahy, vynalézavosti a odhodlání.

Kniha Sestry pod vycházejícím sluncem je příběhem žen v zuřící válce – příběhem sesterství, statečnosti a přátelství v těch nejtemnějších časech od autorky mnohamilionových bestsellerů Tatér z Osvětimi, Cilčina cesta a Tři sestry.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Video

Hodnocení čtenářů

Marie Vlásková (@books._.by._.m)
Kniha nás bere do války v Tichomoří, do Japonska. Sledujeme příběh australských vojenských sestřiček, jež se staly zajatkyněmi Japonců. Dále sledujeme příběh sester Norah a Eny, které se rovněž staly zajatkyněmi. Sledujeme průběh jak se dostaly do tábora a jak se jim zde žilo. Zjišťujeme jak vypadaly zajatecké tábory na druhé straně světa, jak probíhala válka v Tichomoří. Moc oceňuji tento další pohled na válku. V dnešní době vychází stále víc a víc knih z Osvětimi a toto byla příjemná a vítaná změna. Kniha ukazuje skutečný příběh neskutečně statečných žen a jejich život v táboře. Je to pro mě velmi dojemný příběh. Líbilo se mi, že ženy neztrácely naději a že i v nelidských podmínkách dokázaly fungovat. Bylo ukázané i to, že ne všichni dozorci byli zlí. Zároveň byla ukázána krutá stránka přírodních podmínek v džungli a Japonsku, kde byly tábory. Přes všechny nemoci, zlo, ztráty blízkých a svobody se ženy stále snažily zůstat silné a jejich vůle přežít byla obrovská. Všechny ženy pro sebe byly kamarádkami a některé nahradily matky dětem, jejichž matky byly ztraceny. Myslím, že kniha se autorce moc povedla a moc děkuji, že jsem se mohla vzdělat ohledně války v Tichomoří a odkrýt příběh těchto žen. Ten fakt, že je to skutečný příběh, připisuje na důležitosti téhle knížky.
Hana Kristínová
Jedná se o příběh válečných zajatkyň v japonských internačních táborech v Indonésii. "Můžete nám prosím aspoň půjčit nářadí na vykopání hrobů a trochu dřeva na stlučení křížů?'' "Kapitán Seki vám dá na kopání mačetu." "Mačetu a k čemu nám bude? Ta by se hodila, kdybychom si klestily cestu džunglí, ale jak máme kopat do země tvrdé jako kámen velkým nožem?" "Dáme vám dvě mačety. To je vše, teď odejděte." Pozn. autorky: "Nevyprávěla jsem tento příběh válečných zajatkyň v japonských internačních táborech v Indonésii proto, aby nebyl zapomenut. Vyprávěla jsem ho proto, aby vešel ve známost. Jak si můžete pamatovat něco, o čem jste ani nevěděli? Příběhy těchto žen by se měly zachovat stejně jako příběhy mužských válečných zajatců, protože jejich utrpení nebylo o nic menší; odvaha, s níž bojovaly za své přežití a postaraly se o své družky, jež zemřely, by měla být napořád oceňována a obdivována. Teď o nich víte. Pamatujte si je." S autorkou naprosto souhlasím. O těchto zajateckých táborech jsem neměla vůbec tušení. Cením, že si vybrala toto téma. Odvaha, rozdělení rodiny, pomoci nemocným i za cenu toho, že se rozdělím o svůj skromný denní příděl, utrpení, zoufalství, bezvýchodnost, to vše v příběhu najdeme. Vojenské sestry se srdcem na správném místě, které by za sebe navzájem položily život. Námět výborný, ale zpracování už trochu pokulhávalo. Z knihy mám pocit, že tam nebyla dostatečně vyjádřená atmosféra a ten boj o přežití, zkrátka to celé působilo tak, že ano, sice měli zajatci málo jídla, ale že to vlastně nebylo tak tvrdé a dalo se to. Těžké téma, ale za mě by to chtělo lépe propracovat. Nicméně věřím, že měla autorka s knihou hodně práce, proto nechci být moc ostrá. Hodnotím knihu něco mezi 3 a 4 hvězdičkami.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Heather Morrisová

Heather Morrisová

Heather Morrisová se narodila na Novém Zélandu. Je autorkou světového bestselleru Tatér z Osvětimi. Její vášní jsou příběhy o přežití, nezlomnosti a naději. V roce 2003, kdy pracovala v nemocnici v Melbourne, se seznámila s postarším pánem, který jí prý „může vyprávět pozoruhodný příběh“. Den, kdy se setkala s Lalem Sokolovem, znamenal pro oba velkou životní změnu. Jejich přátelství sílilo a Lale se vydal na cestu sebezpytování. Heather se svěřil i s těmi nejniternějšími podrobnostmi svého života za holocaustu. Heather původně napsala Laleho příběh jako divadelní hru, za kterou získala významná ocenění v mezinárodních soutěžích, a teprve potom ji přepsala do svého prvního románu Tatér z Osvětimi. Pokračování úspěšné knihy nese název Tatér z Osvětimi: Cilčina cesta. Třetím románem Heather Morrisové jsou Tři sestry.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM