EN

Lež má krátké nohy

Rozhovor Karla Hvížďaly s rabínem Karolem Sidonem

Karol Sidon, Karel Hvížďala


Rozhovor známého novináře s vrchním zemským rabínem
Karel Hvížďala vede dialog s Karolem Efraimem Sidonem už desítky let. Za tu dobu společně vytvořili řadu knih, které se věnovaly různým tématům: židovské identitě, lásce, smrti nebo času. A protože v moderní době ve veřejném prostoru převážily nad pravdivými informacemi fake news a spiklenecké teorie, rozhodli se tentokrát věnovat jedinému slovu – lži. Ponořte se v pronikavém rozhovoru do složitých otázek etiky a nechte se inspirovat myšlenkami dvou výrazných osobností českého kulturního života.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Žánr rozhovor
Jazyk čeština
Počet stran 176
EAN 9788076019454
Datum vydání 06.05.2024
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Rozhovory
Hmotnost 0,329
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Karel Hvížďala vede s vrchním zemským rabínem Karolem Efraimem Sidonem dialog bezmála třicet let a zrodily se z toho čtyři knihy. Toto je pátá. A když si pánové uvědomili, že díky internetu, sociálním sítím a algoritmům ve veřejném prostoru nad informacemi převážila lež, fakenews, blábol či spiklenecké teorie, rozhodli se, že poslední knihu věnují celou jen jednomu slovu, a to je právě LEŽ. Jedna z nejuznávanějších definicí lži pochází od Josepha Kupfera z americké univerzity v Iowě, který tvrdí, že lež je takovým druhem sdělení, o němž jsme přesvědčeni, že je klamné, se záměrem, aby toto tvrzení druhá osoba považovala za pravdivé, nebo se záměrem, aby druhá osoba uvěřila, že my, jako sdělovatel, tomuto tvrzení věříme. V hebrejštině existuje výrazů označujících lež hned několik: šeker, šav, achzava. I o nich a bilických lžích si bude Karel Hvížďala s rabínem karolem Sidonem povídat.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Karol Sidon

Karol Sidon

Karol Sidon, (* 9. 8. 1942), hebrejským jménem Efrajim ben Šimon Alexander, je vrchní zemský a bývalý vrchní pražský rabín, spisovatel, scenárista, náboženský myslitel, bývalý chartista a disident. Jeho otec Alexander Sidon pocházel z Trnavy, kde působil jako rabín jeho prastrýc Šimon Sidon. Po studiu scenáristiky na FAMU pracoval Karol Sidon v Českém rozhlase, po podpisu Charty 77 byl zaměstnán jako topič. Roku 1978 obdržel exilovou cenu Jiřího Koláře za román Boží osten, následoval románový esej Evangelium podle Josefa Flavia. Osud rodiny přispěl k tomu, že dospělosti (1978) přijal židovskou víru. V roce 1983 byl nucen pod nátlakem StB emigrovat do Německa, kde vystudoval judaistiku a rabínská studia dokončil v Izraeli. V roce 1992 se stal vrchním zemským rabínem. V roce 2012 vyšel jeho překlad Pěti knih Mojžíšových v česko-hebrejském vydání. S Karlem Hvížďalou vydali několik knih rozhovorů.
Zobrazit profil autora

Karel Hvížďala

Karel Hvížďala

Karel Hvížďala (* 16. 8. 1941 v Praze), novinář, spisovatel a esejista. V šedesátých letech pracoval v Mladém světě, po normalizaci v nakladatelství Albatros, od roku 1978 do roku 1990 žil v exilu v SRN, kde spolupracoval s RFE, Deutschlandfunkem, BBC a psal rozhlasové hry. Od roku 1990 byl předsedou představenstva společnosti MAFRA a od roku 1994 spoluzakladatelem a spoluvydavatelem newsmagazínu Týden. Vydal více než třicet knih rozhovorů, mimo jiné s Václavem Havlem, Václavem Bělohradským, Magdou Vášáryovou, Karlem Schwarzenbergem, Jacquesem Rupnikem, pět próz a přes dvacet rozhlasových her. V roce 2020 vyšly jeho vzpomínkové knihy pod názvem Věta jako povolání. V roce 2023 dokončil pro Karlovu univerzitu trilogii s Jiřím Přibáněm: Hledání dějin, Hledání odpovědnosti a Hledání smyslu.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM