EN

Soukromá tajemství mohou změnit osud celého společenství. Strhující román z česko-polského pomezí.
Katarzyně je přes čtyřicet a za celý život nevytáhla paty z rodného Polska. Teď však má pro svou firmu otevřít novou pobočku v Ostravě. Od studenta Martina, kterého zaměstná jako tlumočníka, se dozví o tragické historii blízké vesnice Životice. Katarzyna dojde k názoru, že dávný nacistický masakr může mít spojitost s její devadesátiletou tchyní. Na vlastní pěst rozjede pátrání – netuší ale, že pro vztahy v její rodině to může mít osudové následky.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Blizna
Původní jazyk polština
Počet stran 232
EAN 9788076015036
Datum vydání 30.09.2021
Věk od 14
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,402
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Katarzyně je něco přes čtyřicet a za celý život nevytáhla paty z rodného Polska. Teď však má pro svou firmu otevřít novou pobočku v Ostravě. Od studenta Martina, kterého zaměstná jako tlumočníka, se dozví o tragické historii blízké vesnice Životice: v srpnu 1944 zde nacisté v odvetě za partyzánský útok na příslušníky gestapa zastřelili během jednoho nedělního rána třicet šest mužů. Katarzyna dojde k názoru, že dávný nacistický masakr může mít spojitost s její devadesátiletou tchyní. Na vlastní pěst rozjede pátrání – netuší ale, že pro vztahy v její rodině to může mít osudové následky.

Upřímně vítám, že prostřednictvím románu Danuty Chlupové znovu vstupuje do veřejného prostoru téma životické tragédie, které uplynulá desetiletí odsunula do trestuhodného zapomnění.

Karin Lednická, autorka románové kroniky Šikmý kostel

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Audio

Hodnocení čtenářů

Milena Kvapilová
Po Sikmem kostelu dalsi pribeh z cesko-polskeho pohranici, diky kteremu jsem si rozsirila znalosti historie. Dobre napsany, skvele se cetl.
Sabina Bobková
Jizva je velmi krátký román odehrávající se ve dvou časových rovinách. O válečném masakru v Životicích jsem se díky knize Jizva doslechla zcela poprvé. Hlavní hrdinka Katarzyna je žena, která má dvě dospělé děti, manžela a práci. Má opravdu krásný vztah se svou tchyní. Je to obyčejná žena, která není ničím výjimečná, za to udělá správnou věc a chce se dopátrat minulosti své tchyně. Čím blíže je pravdě, tím více je to pro ni bolestné. Danuta Chlupová vystavěla opravdu povedený příběh s reálnými hrdiny, kde základem je tajemství, které se na konci dozvíte. Líbilo se mi protkání dvou časových rovin, které dohromady tvořilo moc pěknou mozaiku. Ačkoliv jsou všechny postavy smyšlené válečné události jsou reprezentovány zcela pravdivě. Jizva je román o Životické tragédii a rodinném tajemství, které vás bude napínat až do samého konce. Jizva je poutavě napsaný román u kterého bych uvítala daleko víc stran. Pokud máte rádi historické romány a líbí se vám knihy Šikmý kostel nebo knihy od Aleny Mornštajnové, tak si tuto knihu bezesporu musíte přečíst. Celou recenzi najdete zde: http://kniznipristaviste.blogspot.com/2021/10/recenze-jizva.html

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Danuta Chlupová

Danuta Chlupová

Danuta Chlupová je novinářka a spisovatelka. Narodila se v roce 1968 v Českém Těšíně a patří k místní polské národnostní menšině. Román Jizva vydala v roce 2017 polsky v Gdyni a získala za něj ocenění Debut roku. V češtině vyšel také její román Varhaník z mrtvé vesnice (2023). Dlouhodobě se zajímá o národnostní vztahy a historii česko-polského pohraničí. 
Zobrazit profil autora

Recenze

podlavici.blogspot.com - Jizva

...Kniha by se mohla líbit čtenářům, kteří chtějí právě jen nahlédnout, seznámit se s událostmi, ale nepotřebují jít víc do hloubky. ...

knihazaknihou.cz - Jizva

Román Jizva je poutavým vyprávěním o životické tragédii a přidružené rodinné tajemství vás bude napínat až do samého konce knihy.

knihazaknihou.cz - Rezenze - Jizva

...Autorka Danuta Chlupová píše živým stylem, který vás připoutá k pestrému ději. Přestože její psaná forma nevyvolává gejzír emocí a dojetí, příběh se vám zakousne pod kůži a vy s nedočkavostí obracíte stránky v knize, abyste konečně dospěli k rozuzlení celého tajemství.“..

Karvinsky.deník.cz - Nový román rodačky z Těšínska

...„Román Jizva Danuty Chlupové, rodačky z Těšínska, je pro čtenáře příležitostí, jak se ponořit do událostí, které se odehrály v Životicích během druhé světové války."...
NAPIŠTE NÁM