EN

Varhaník z mrtvé vesnice

Danuta Chlupová


Emotivní román z Karvinska 50. a 60. let. Od autorky bestselleru Jizva.
Teodor je zapálený vesnický učitel, který hrává v kostele na varhany. Padesátá léta v Československu ovšem nejsou dobou varhan a kostelů, a Teodor se tak dostává do stále ošemetnější situace. Když během tragické nehody zaviní smrt svého souseda, odsoudí ho ve zpolitizovaném procesu na dvacet let do vězení. Život Teodora i jeho rodiny a přátel se tak stává jednou velkou zkouškou. Jak jejich osudy ovlivní setkání s autistickým chlapcem, který má výjimečný hudební talent?
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Organista z martwej wsi
Původní jazyk polština
Počet stran 240
EAN 9788076017924
Datum vydání 01.05.2023
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,361
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Jaká je hodnota pomoci druhému a jaká je nakonec její cena?

Další román česko-polské autorky Danuty Chlupové se odehrává v padesátých a šedesátých letech na Karvinsku. Teodor je venkovský učitel a varhaník, jehož milostný příběh se osudově prolne s politickým děním, a Teodor se stane obětí zmanipulovaného soudního procesu. Přestože je nakonec propuštěn, jen obtížně navazuje zpřetrhané vztahy s rodinou a okolím. Autorka bestselleru Jizva opět dovedně splétá příběhy obyvatel vesnice, jejíž budoucnost je podobně nejistá jako osudy těch, kdo v ní žijí.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Lenka Zajíčková
V příběhu se přeneseme na Karvinsko v období 50.-60. let. V jedné malé obci žije Teodor se svojí ženou a synem. Živí se jako vesnický učitel, varhaník a žije poměrně klidný život. Vrásky na čele lidem žijícím v tomto kraji dělá bohaté naleziště uhlí a vyhlídka, že se v budoucnu budou muset odstěhovat.... Jednoho dne, shodou nešťastných náhod se Teodorovi změní život naprosto od základů. A nejen jemu, ale celé jeho rodině... Teodor se dostane do vězení, ale jakým způsobem, nad tím zůstává čtenářův rozum stát. To, jak se soudruzi přiživili nad neštěstím jiného, tak z toho mi bylo opravdu nevolno. Ten pocit zoufalství nad tím, jak se do jedné tragédie zamíchala i politika a Teodor byl označen jako třídní nepřítel....Hrozné, když se po jeho zádech chtěl vyšplhat někdo jiný do vyšších funkcí...Aneb ať žije budování socialismu...Autorka skvěle vylíčila Teodorovy pocity z pobytu ve vězení a jeho dopady na celou jeho rodinu. Velice mě potěšilo, že do knihy zakomponovala i jedno velice vážné téma, které je v dnešní době bráno jako něco s čím lidé běžně žijí, ale v 50.-60. letech tyto lidi posílali do ústavů. Nepředstavitelné, co se dělo ještě de facto nedávno. Záměrně zde dané onemocnění nejmenuji, ale v příběhu ho okamžitě poznáte. Ač mají tito lidé těžší začlenění se do společnosti, je skvělé, že nekončí v ústavech. Příběh v knížce vás vtáhne a nepustí. Je napsaný velice čtivě a já si autorku zařazuji na seznam oblíbených spisovatelek.
Eva Francová
Padesátá léta v Československu nebyla ta nejlepší doba a místo pro život, obzvláště pak pro „politicky nevhodné“. Teodor je vesnický učitel, který hraje na varhany. Tento fakt mu uškodí ve zpolitizovaném procesu, ve kterém je odsouzen. Knížky z tohoto období naší historie mám moc ráda, je to doba, na kterou by se nemělo zapomínat. Nelehký život pro slušné lidi. Navíc se děj příběhu odehrává na Karvinsku, máme tu tak vykresleny česko-polské vztahy i rozrůstající se těžbu uhlí. Autorka skvěle popsala pocity, když je člověk ve vězení. A to jak jeho samotného, tak i jeho rodiny. Také to, jak se lidé cítí po návratu z vězení, a jak je kolikrát těžké zapojit se do normálního života. Díky tomu, že jsem si moc pečlivě nečetla anotaci, překvapil mě nečekaný vývoj a zajímavá zápletka, kterou autorka použila v druhé polovině knihy. Do příběhu tak dala ještě něco víc (tím i naznačuji, nečtěte si anotaci 😊). Kniha je psána jednoduše, pomaleji. Ze začátku mi to trochu vadilo, ale když jsem se začetla, už mi to ani nepřišlo, a hlavně pak ke konci jsem knížku nemohla dát z ruky. Příběh, který nás donutí zamyslet se nad dobou, která nebyla jednoduchá a nad tím, jak ovlivnila nejeden život.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Danuta Chlupová

Danuta Chlupová

Danuta Chlupová je novinářka a spisovatelka. Narodila se v roce 1968 v Českém Těšíně a patří k místní polské národnostní menšině. Román Jizva vydala v roce 2017 polsky v Gdyni a získala za něj ocenění Debut roku. V češtině vyšel také její román Varhaník z mrtvé vesnice (2023). Dlouhodobě se zajímá o národnostní vztahy a historii česko-polského pohraničí. 
Zobrazit profil autora

Recenze

kultura21.cz - Varhaník z mrtvé vesnice od Danuty Chlupové: čtivé a živé vyprávění o životě na Karvinsku

...„Varhaník z mrtvé vesnice věrohodně líčí proměnu života a vztahů na české vesnici v 50. a 60. letech minulého století a poutavě čtenáře vtahuje do osudů a života rodin, spolužáků a kamarádů, jež byly poznamenány politickým vývojem po roce 1948."...

knihkupec.net - Kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat

..„Je důležité připomínat si historii. Tvrzení, že ten, kdo zapomíná na své dějiny, je odsouzen je opakovat, je velmi pravdivé, říká Danuta Chlupová."..
NAPIŠTE NÁM