EN

Deník Ruth Maierové

Jan Erik Vold


Každodenní život židovské dívky v Evropě pod nadvládou nacistů
Ruth Maierová se v roce 1920 narodila do vídeňské židovské rodiny. Poté, co se v předvečer jejích 18. narozenin odehrála Křišťálová noc, nebylo už na co čekat – Ruth emigrovala do Norska. Nacistický teror ji však dostihl i tam, a tak byla deportována do Osvětimi. Její deníky spatřily světlo světa až ve 21. století a jsou víc než svědectvím doby: potkáváme v nich inteligentní ženu, jež zkoumá podstatu lidství a spravedlnosti i v těch nejtemnějších časech.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Ruth Maiers dagbok
Původní jazyk norština
Počet stran 420
EAN 9788026615958
Datum vydání 21.01.2021
Věk od 15
Formát 135x205 mm
Nakladatelství EDIKA
Hmotnost 0,582
Typ Kniha
Vazba vázaná s potahem z jiného materiálu

RUTH MAIEROVÁ se narodila ve Vídni v roce 1920 do asimilované židovské rodiny. Otec pocházel z moravských Žarošic, kde Ruth a její sestra Judith trávily v rodinném kruhu letní prázdniny. V deníku o tom v červenci 1936 píše: „Jsme teď v Žarošicích. Je tu překrásně. Mám Žarošice raději než Vídeň. Cítím se tady doma. Budu psát. Teď se musím dívat. A nasávat do sebe všechnu tu krásu. Po návratu do školy to využiju a budu z toho žít. Jako velbloud z tukových zásob.“ 

Po tzv. Křišťálové noci, kterou ve Vídni prožívá v předvečer svých 18. narozenin, hledá útočiště v Norsku. 26. listopadu 1942 byla při masovém zatýkání Židů v Oslo zatčena a poslána do Osvětimi.

Deník si začala psát jako dvanáctiletá školačka. Její důvěrná přítelkyně Gunvor Hofmo zápisky schraňovala padesát let. Dopisy, které Ruth Maierová odeslala z Norska, uchovala její sestra Judith v Anglii. Na základě osmi sešitů deníku a padesátky dopisů stvořil JAN ERIK VOLD strhující životní příběh, který je nejucelenějším literárním dokumentem, jaký v Norsku existuje o židovské osobě za druhé světové války.

DENÍK RUTH MAIEROVÉ vzbudil při vydání v roce 2007 značnou pozornost a práva k němu se prodala do jedenácti zemí. Česko je nyní dvanáctou zemí, kde překlad norského originálu vychází.

„Jedinečný objev. Píše zde osoba pronásledovaná; v žádném případě z perspektivy oběti, zde píše osoba vysoce nadaná, hladová po životě a vědění.“ Die Zeit

„Její poslední deník, který dopsala dva dny po svých 22. narozeninách, nese nápis: ‚Nepálit!‘ Z dnešního pohledu můžeme být vděční za to, že se neproměnil v popel, neboť jde o lidské svědectví doby.“

The Independent

www.maierfamily.eu

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Video

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jan Erik Vold

Jan Erik Vold

Norský spisovatel, básník, editor, překladatel a interpret mluveného slova. Narodil se roku 1939 v Oslu a od roku 1977 žije ve Stockholmu. Poprvé publikoval v roce 1965. Od té doby má na kontě 20 svazků poezie a 16 sbírek esejů. Jeho básně se dočkaly překladů do angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny a dalších jazyků. V roce 2007 editoval Deník Ruth Maierové, který byl později přeložen do dvanácti jazyků. Publikoval sebrané básně norské spisovatelky Gunvor Hofmo a také její autobiografii. Překládal texty Lawrence Ferlinghettiho, Boba Dylana, Samuela Becketta, Tomase Tranströmera a dalších.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM