EN

Srdce napůl

Jan Marek, Petr Andreas


Práce jako poslání i srdeční záležitost. Rozhovor se světově uznávaným dětským kardiologem.
Polovinu profesního života strávil v Česku, polovinu ve Velké Británii. Polovinu v totalitě, polovinu v demokracii. I přes tuto rozpolcenost však mají osudy dětského kardiologa Jana Marka silný jednotící prvek – touhu pomáhat lidem. V životopisném rozhovoru vzpomíná na svá studia, dvacetiletou praxi v Dětském kardiocentru FN Motol a v londýnské Great Ormond Street Hospital. Poznejte jeho osobní příběh i příběhy jeho pacientů a zjistěte, kam ho kdy srdce táhlo!
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 352
EAN 9788076017672
Datum vydání 20.03.2023
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Rozhovory
Hmotnost 0,548
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Knižní rozhovor s dětským kardiologem prof. Janem Markem nese příznačný název "Srdce napůl". Profesor Marek totiž strávil polovinu svého profesního života v Česku (resp. Československu) a polovinu ve Velké Británii, polovinu prožil v totalitě a druhou polovinu žije v demokracii.

Jan Marek studoval na 2. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, postgraduální výuku absolvoval částečně v Houstonu a Torontu. Dvacet let pracoval v Dětském kardiocentru Fakultní nemocnice Motol, kde vedl pracoviště Echokardiografie a prenatální kardiologie. Podílel se na vzniku a rozvoji prenatálního screeningu vrozených srdečních vad v Československu a České republice, a moderní diagnostické metody v kardiologii pak pomáhal zavádět v řadě zemí světa. V roce 2005 nastoupil do oddělení neinvazivní diagnostiky a prenatální kardiologie v Great Ormond Street Hospital v Londýně, kde působí jako vedoucí konzultant.

Jan Marek je profesorem na University College London a na Karlově Univerzitě v Praze. Působí též v Canadian Medical, kde se věnuje klinické dětské a prenatální kardiologii a je konzultantem pro pacienty s vrozenými srdečními vadami od prenatálního období do dospělosti. Rozhovor s profesorem Markem vedl Petr Andreas, který má na kontě četné rozhovory s lékaři, vědci a umělci.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jan Marek

Jan Marek

Prof. MUDr. Jan Marek, Ph.D., FESC (1957) je dětský kardiolog, pracuje v prestižní dětské nemocnici Great Ormond Street Hospital for Children (GOSH) v Londýně. Narozen v Praze, dětství prožil v Karlových Varech, kde začala též jeho úspěšná sportovní kariéra. Po zakončení studia na Fakultě dětského lékařství Univerzity Karlovy v roce 1984 působil v Dětském kardiocentru pražské Fakultní nemocnice v Motole, v letech 1993–2005 jako vedoucí Echokardiografické laboratoře a Centra prenatální kardiologie. Od roku 2005 pracuje v londýnské GOSH, kde vybudoval oddělení prenatální kardiologie a diagnostické oddělení neinvazivní kardiologie, od roku 2015 externě též v soukromém pražském zdravotnickém zařízení Canadian Medical. V Československu (České republice) se Jan Marek podílel mimo jiné na zavedení celonárodního prenatálního ultrazvukového screeningu vrozených srdečních vad. V roce 2012 byl jmenován profesorem na Karlově univerzitě a v roce 2016 na University College v Londýně (UCL). Jako jeden z předních světových expertů se podílí na vývoji, aplikaci a výuce zobrazovacích metod v kardiologii, vyškolil stovky kardiologů a gynekologů z celého světa. Účastní se též zahraničních misí a přispívá k charitativním akcím v ČR a Velké Británii. Je nositelem Stříbrné medaile Jana Masaryka za přínos k rozvoji česko-britských vztahů a byl navržen na cenu Ministra zahraničních věcí ČR „Gratias Agit“ za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.
Zobrazit profil autora

Petr Andreas

Petr Andreas

Mgr. Petr Andreas, Ph.D. (* 1985), je novinář, editor a literární historik. Narodil se v Pelhřimově, vyrůstal v Černovicích u Tábora a Českých Budějovicích, žije v Praze. Vystudoval estetiku a literární vědu na Filosofické fakultě UK. Rok strávil na univerzitě v belgické Lovani, kde potkal svou budoucí manželku, a půl roku v anglickém Sheffieldu, kde se z něj stal anglofil. Pracuje na 2. lékařské fakultě UK jako webeditor, působil a vyučoval na FF UK, píše kulturní a politickou publicistiku. Ve volném čase se věnuje rodině – manželce a dvěma dětem, čte, cestuje a chodí po horách, přednáškách a výstavách.
Zobrazit profil autora

Recenze

idnes.cz - Mladý lékař zbitý na Národní byl pro média atraktivní, vzpomíná Marek

...„Více než jen klasický rozhovor s lékařským odborníkem nabízí nová kniha Srdce napůl. Světově uznávaný dětský kardiolog Jan Marek v ní totiž vedle neobvyklé kariéry popisuje i svoje mládí a rodinné vazby, čímž jen tak mimochodem vykresluje dějiny naší země ve 20. století."...
NAPIŠTE NÁM