Věda a vědci v soukolí sovětského mocenského aparátu
Bizarní příběh zbídačelých studentů, profesorů a šarlatánů, kteří se na počátku 20. století spojili se selhávající sovětskou vládou, aby vytvořili světovou supervelmoc. Od vědeckých oborů, sužovaných strachem z Velkého vědce Stalina, se očekávalo, že vyřeší kritickou situaci země: hlad, sucho, válku a bující alkoholismus. V roce Stalinovy smrti (1953) tak měl Sovětský svaz nejpočetnější a nejlépe financovanou vědeckou obec v historii, která byla jeho chloubou i terčem posměchu zbytku intelektuálního světa.
Simon Ings je anglický prozaik a odborný žurnalista žijící v Londýně. Napsal řadu románů, povídek a novinových článků, působí také jako editor v časopise New Scientist. Je autorem odborné monografie o zraku The Eye: A natural History (2006), která komplexně popisuje chemické, fyzikální a biologické procesy v oku.
„Kniha Stalin a vědci vykresluje nejistou a vrtkavou kariéru vědců ve stalinském Rusku. Ačkoli krev a fyzické násilí ze života vědců mizí, dobové intriky a mocenské kliky mohou připomenout leckteré současné vědecké kauzy."
kultura21.cz - Hořkosladký úděl vědců za Stalina
„Stalin a vědci: Příběh triumfu a tragédie, 1905–1953. Tak zní název a podnadpis třísetstránkového textu, který bych přejmenovala spíš na Vědci za Stalina."
krajskelisty.cz - Stalin a vědci
„V roce 1953 tak měl Sovětský svaz nejpočetnější a nejlépe financovanou vědeckou obec. Jenže… Tristní nahlédnutí do jejího zákulisí vydalo nakladatelství Vyšehrad."
denikn.cz - Stalin a vědci
„Kniha vypráví o tom, jak se komunistické elity i ze zmíněného důvodu upnuly k vědě, „podporovaly ji, fetišizovaly ji, a dokonce ji chtěly ztělesňovat“. Tento proces dosáhl vrcholu v roce 1939, když Stalin ustavil cenu za vědecký výzkum, jež nesla jeho jméno.“