EN

Stalin a vědci

Příběh triumfu a tragédie, 1905–1953

Simon Ings


Věda a vědci v soukolí sovětského mocenského aparátu
Bizarní příběh zbídačelých studentů, profesorů a šarlatánů, kteří se na počátku 20. století spojili se selhávající sovětskou vládou, aby vytvořili světovou supervelmoc. Od vědeckých oborů, sužovaných strachem z Velkého vědce Stalina, se očekávalo, že vyřeší kritickou situaci země: hlad, sucho, válku a bující alkoholismus. V roce Stalinovy smrti (1953) tak měl Sovětský svaz nejpočetnější a nejlépe financovanou vědeckou obec v historii, která byla jeho chloubou i terčem posměchu zbytku intelektuálního světa.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Stalin and the Scientists
Původní jazyk angličtina
Překladatel Olga Walló
Počet stran 392
EAN 9788074299025
Datum vydání 05.10.2020
Věk od 15
Formát 165x240 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,796
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Simon Ings

Simon Ings

Simon Ings je anglický prozaik a odborný žurnalista žijící v Londýně. Napsal řadu románů, povídek a novinových článků, působí také jako editor v časopise New Scientist. Je autorem odborné monografie o zraku The Eye: A natural History (2006), která komplexně popisuje chemické, fyzikální a biologické procesy v oku.
Zobrazit profil autora

Recenze

Finmag - Průvodce stalinskou vědou

„Kniha Stalin a vědci vykresluje nejistou a vrtkavou kariéru vědců ve stalinském Rusku. Ačkoli krev a fyzické násilí ze života vědců mizí, dobové intriky a mocenské kliky mohou připomenout leckteré současné vědecké kauzy."

kultura21.cz - Hořkosladký úděl vědců za Stalina

„Stalin a vědci: Příběh triumfu a tragédie, 1905–1953. Tak zní název a podnadpis třísetstránkového textu, který bych přejmenovala spíš na Vědci za Stalina."

krajskelisty.cz - Stalin a vědci

„V roce 1953 tak měl Sovětský svaz nejpočetnější a nejlépe financovanou vědeckou obec. Jenže… Tristní nahlédnutí do jejího zákulisí vydalo nakladatelství Vyšehrad."

denikn.cz - Stalin a vědci

„Kniha vypráví o tom, jak se komunistické elity i ze zmíněného důvodu upnuly k vědě, „podporovaly ji, fetišizovaly ji, a dokonce ji chtěly ztělesňovat“. Tento proces dosáhl vrcholu v roce 1939, když Stalin ustavil cenu za vědecký výzkum, jež nesla jeho jméno.“
NAPIŠTE NÁM