EN

MIKULÁŠSKÁ NABÍDKA! DOPRAVA ZDARMA A BESTSELLER OD J. K. ROWLINGOVÉ JAKO DÁREK

A dívky mlčely

Pat Barkerová


Trójská válka očima žen
Jak by byl Homérův slavný hrdinský epos líčený z pohledu žen? Přesně tak jej vypráví Bríseovna, urozená dívka královské krve, nyní otrokyně a Achilleova konkubína. Inteligentní, vzdělaná a sebevědomá dcera krále Brísea podává svůj příběh poutavě a s vtipem. Na novou životní situaci se dívá téměř současnýma očima: přes hrůzy tehdejší skutečnosti, výjevy z bojiště i táborového života se pocity a pohnutky chování jednotlivých aktérů v ničem neliší od chování současníků.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní jazyk angličtina
Počet stran 296
EAN 9788076011632
Datum vydání 02.09.2019
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,446
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Od držitelky Man Booker Price a Best of the Booker

Je desátý rok trójské války. Zajatkyně Bríseovna, Hekamédé a Tekméssa žijí v řeckém vojenském táboře, odkud se slavný hrdina Achilleus už devět let vydává na loupeživé výpravy po pobřeží Malé Asie. Drancuje města, zapaluje domy a paláce, zabíjí muže a chlapce, a zajaté ženy a dívky odváží na lodích do tábora jako otrokyně.

Britská historička a spisovatelka Pat Barkerová líčí dávný Homérův svět ženskýma očima. Čtenář má přitom pocit, že slyší příběh z nedávné doby, a ne z období vzdáleného tři tisíce let. Touto charakteristikou je román jedinečný: přes hrůzy tehdejší skutečnosti, s výjevy z bojiště i táborového života, se pocity, pohnutky, rozhodování – a tedy i chování – jednotlivých aktérů téměř neliší od chování současníků. Název románu A dívky mlčely odkazuje k dávnému pravidlu, které provázelo výchovu dívek antického světa už od kolébky: „Ženě sluší mlčet“.

Pat Barkerová (* 1943), britská historička a spisovatelka, je známou a oceňovanou autorkou, která proslula (nejen) historickými romány. Jejími stěžejními tématy jsou paměť, trauma a boj o přežití; nic ovšem neidealizuje - její knihy, které byly přeloženy do 21 jazyků, jsou charakteristické svou úsečností a pravdivostí. Pat Barkerová je držitelkou mnoha ocenění: Guardian Fiction Prize (1993, The Eye in the Door), Man Booker Prize (1995 za Ghost Road, závěrečnou část trilogie z 1. světové války) a The Best of the Booker (2008, Ghost Road). Její poslední kniha A dívky mlčely (The Silence of the Girls) se dostala do užšího výběru na Costa Book Award a Women's Prize for Fiction.

Feministická Ílias, brilantní převyprávění Homérova eposu... Důležitá, silná a zapamatovatelná kniha změní nejen náš pohled na Homérovu Íliadu, ale vůbec na způsob, jak vyprávíme příběhy z minulosti a současnosti.

The Guardian

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Pat Barkerová

Pat Barkerová

Pat Barkerová (* 1943) je známou a oceňovanou autorkou, která proslula nejen historickými romány. Jejími stěžejními tématy jsou paměť, trauma a boj o přežití; nic ovšem neidealizuje – její knihy, které byly přeloženy do 21 jazyků, jsou charakteristické svou úsečností a pravdivostí. Pat Barkerová je držitelkou mnoha ocenění: Guardian Fiction Prize (1993, The Eye in the Door), Man Booker Prize (1995, Ghost Road, závěrečná část trilogie z 1. světové války) a The Best of the Booker (2008, Ghost Road). Její poslední kniha A dívky mlčely (The Silence of the Girls) se dostala do užšího výběru na Costa Book Award a Women’s Prize for Fiction.
Zobrazit profil autora

Recenze

respekt.cz - Příběh řezníkovy konkubíny

„Revize dějin, již nabízí Pat Barker, sice může být občas nepřesná, zároveň jde dál. Vypráví o Bríseovně s homérovskou jednoduchostí a zaměřením na detaily fyzického světa, současně hovorovým jazykem včetně vulgarismů. Zachycuje svět maskulinní krutosti, zejména však dává hlas nejen Bríseovně, ale všem mlčícím a poraženým, když ukazuje jejich dny prožité v ponížení. Její znásilňovanou a posléze tě...
NAPIŠTE NÁM