EN

Pátá disciplína

Teorie a praxe učící se organizace

Peter M. Senge


"Klasický" bestseller, jehož aktualizované vydání přináší více než sto stran nového textu a nové kapitoly, které vycházejí z patnáctiletých zkušeností s uplatňováním hlavních myšlenek knihy v praxi. Autor, jedna z předních světových autorit v oboru managementu a vedení lidí, dokazuje, že jedinou konkurenční výhodou, kterou může organizace získat, je schopnost učit se rychleji než konkurence. V knize popisuje, jak se organizace mohou zbavit "poruch učení"

Detailní informace

Žánr management
Jazyk čeština
Počet stran 440
EAN 9788072611621
Datum vydání 01.01.2009
Věk od 0
Formát 165x235 mm
Nakladatelství MANAGEMENT PRESS
Hmotnost 0,86
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Bestseller Pátá disciplína jednoho z nejvýznamnějších světových autorů v oboru managementu a vedení lidí Petera M. Sengeho (jeho české vydání s podtitulem Teorie a praxe učící se organizace připravilo nakladatelství Management Press, váz., 440 str., doporučená cena 759 Kč, z anglického originálu knihu přeložila Irena Grusová)  lze bez nadsázky zařadit mezi již „klasická“ díla světové manažerské literatury. Aktualizované vydání knihy z roku 2006 pak přináší více než sto stran nového textu a nové kapitoly, které vycházejí z patnáctiletých zkušeností s uplatňováním hlavních myšlenek knihy v praxi velké řady organizací různého typu a zaměření a různé odvětvové působnosti. Senge dokazuje, že jedinou konkurenční výhodou, kterou dnes může organizace získat, je schopnost učit se rychleji než konkurence, a popisuje, jak se organizace mohou zbavit „poruch učení“, které ohrožují jejich produktivitu a úspěch, a to tím, že si osvojí strategie, jež uvolňují týmové úsilí, rozvíjejí nový způsob myšlení a schopnost lidí dosahovat výsledků, na nichž jim opravdu záleží.

     Organizace, jejichž činnosti i důsledky těchto jejich činností mají stále globálnější charakter, se musí v současné době vyrovnávat s takovými problémy, jakými jsou například ekologické, společenské či různé institucionální krize. Vzhledem ke zvyšující se složitosti a vzájemné závislosti těchto systémů je třeba, aby si organizace osvojily nové schopnosti a dovednosti, pokud si mají dále uchovat svou životaschopnost. Je třeba, aby organizace změnily způsob, jakým pohlížejí na procesy učení a vzájemnou interakci na všech svých úrovních, aby změnily způsob myšlení (pohledu na svět) od tradičního „lineárního“ myšlení směrem k myšlení systémovému a přeměnily se v učící se organizace – v organizace rychle reagující a přizpůsobivé, v nichž si lidé uvědomují, jak jejich vlastní jednání vytváří jejich skutečnost (a bývá tedy také příčinou jejich problémů) a jak ji mohou měnit, čili v organizace, které nepřetržitě zvyšují svou schopnost vytvářet vlastní budoucnost.

     Konkrétním vyjádřením těchto nových schopností učící se organizace je pět disciplín (strategií): mentální modely (hluboce zakořeněné předpoklady či představy, které ovlivňují to, jak svět vykládáme), osobní mistrovství (schopnost uvědomovat si své vlastní předpoklady a prohlubovat svou osobní vizi), společně sdílená vize (schopnost udržovat společně sdílený obraz budoucnosti) a týmové učení (schopnost členů týmu vést dialog, zahájit „společné přemýšlení“ a učit se z vlastních zkušeností). Disciplínou, která čtyři předchozí integruje a slučuje je do jednoho soudržného celku teorie a praxe, je pátá disciplína – systémové myšlení, jež umožňuje porozumět hlubším souvislostem jevů, pochopit strukturní vzorce probíhajících změn, a to na základě poznání systémových „archetypů“ a jejich zpětnovazební povahy.

     Postřehy, poznatky a předkládané zkušenosti celé plejády praktiků systémového myšlení, kteří při své práci uplatňují zásady učící se organizace v řadě různých zemí celého světa, mohou pochopitelně také našim podnikovým i nepodnikovým organizacím a jejich vůdčím osobnostem pomoci získat nové, dosud nevyužité zdroje konkurenční výhody a zvyšovat jejich schopnost dosahovat vlastních cílů a vnímat přitom a respektovat vlastní zařazenost do širších či vyšších systémů.

     Kniha vyšla ve volné ediční řadě Knihovna světového managementu.

Peter M. Senge (1947) vyučuje na proslulé Sloan School of Management při Massachusettském technologickém institutu (MIT) a je zakladatelem Společnosti pro organizační učení (Society for Organizational Learning, SoL).  

     Bakalářské studium techniky absolvoval na Stanfordově univerzitě, magisterské studium v oboru modelování sociálních systémů a doktorské studium managementu absolvoval na MIT.

     Kromě knihy Pátá disciplína se jako spoluautor podílel na knihách The Fifth Discipline Fieldbook (1994), The Dance of Change (1999), Schools That Learn (2000) a Presence (2004).

     Senge je znám jako jeden z nejnápaditějších myslitelů v oboru managementu a vedení lidí na světě. Podle časopisu Journal of Business Strategy (září/říjen 1999) patří mezi 24 osobností, které v posledních sto letech nejvíce přispěly k rozvoji podnikatelských strategií, přičemž časopis Business Week jej v roce 2001 označil za jednu z deseti nejvlivnějších světových autorit v oboru managementu.

     Bohatá je jeho přednášková činnost, poradensky  úzce spolupracuje s předními světovými organizacemi nejen v podnikové sféře (např. BP, Ford, Intel, Hanover Insurance, Saudi Aramco, Shell, Unilever), ale i v oblasti zdravotnictví, školství, státní správy a s řadou neziskových organizací (např. Roca, Oxfam, Světová banka).

     S ženou a s dětmi žije ve státě Massachusetts.

Další práce Petera M. Sengeho v nakladatelství Management Press:

Uchem jehly. In: Gibson, R. (ed.): Nový obraz budoucnosti

     Úplný přehled titulů naší volné ediční řady Knihovna světového managementu poskytuje tento výpis.

Ke stažení

PDF Ukázka.PDF

Další tituly z řady "Knihovna světového managementu"

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM