Albatrosmedia.cz - knihy, internetové knihkupectví
EN
Románová senzace, která otřese (nejen) rokem 2020

Románová senzace, která otřese (nejen) rokem 2020

Dramatický příběh zneužití moci v nerovném vztahu profesora a dospívající studentky klade znepokojivé otázky a nenabízí jednoduché odpovědi.

Románový debut Má temná Vanessa od americké autorky Kate Elizabeth Russellové vyvolal poprask ještě před svým vydáním a stal se nejočekávanější knihou roku 2020. Silný příběh vztahu mezi patnáctiletou dívkou a mnohem starším profesorem byl několikrát označen jako kniha, která konečně dává Lolitě hlas.

Hlavní hrdinka Vanessa ve dvou časových liniích vypráví o románku s manipulativním profesorem, kterého si jako mladá studentka idealizovala. Teprve zvedající se vlna obvinění ze sexuálního obtěžování o mnoho let později ji přiměje zamyslet se nad tím, zda na jejich vztahu nebylo něco v nepořádku. Před očima čtenářů se začíná odvíjet tíživá historie života pokřiveného manipulací, nátlakem a zneužíváním moci.

 Hojně diskutovaná kniha vyvolala stovky pozitivních reakcí žurnalistů i známých spisovatelů:

„Nálož dynamitu.“ – Stephen King

„Tento veskrze aktuální a nadmíru strhující debut zachycuje nerovný souboj mezi křehkou dětskou duší a člověkem, jenž nejhorším možným způsobem zneužil autoritu dospělého.“ – People

„Mám chuť mu povědět, že to přehání, že je nevinný, takže to bude v pohodě, ale vím, že má pravdu. Během několika posledních měsíců se daly věci do pohybu a celá řada žen veřejně obvinila muže z obtěžování nebo sexuálně motivovaných útoků. Cílem byly většinou celebrity – hudebníci, politici, filmové hvězdy – a padlo to i na ty méně slavné. Bez ohledu na sociální postavení si všichni obvinění projdou tím 13 samým. Nejprve všechno popřou. Pak když se ukáže, že humbuk kolem obvinění hned tak neutichne, odejdou s ostudou ze svého místa a posléze zveřejní cosi jako omluvu, která v podstatě nemá daleko k přiznání viny. V poslední fázi se odmlčí a ztratí se ze světa. Je dost bizarní sledovat tuhle hru den za dnem, vidět všechny muže klesat tak lehce ke dnu, jednoho po druhém.“ – Kate Elizabeth Russellová

NAPIŠTE NÁM