EN

Má temná Vanessa

Kate Elizabeth Russell


Láska, nebo manipulace? Kniha, která otřese (nejen) rokem 2020.
2000. Patnáctiletá Vanessa studuje elitní střední školu, ale svět jejích vrstevníků jí připadá cizí. Někdo však rozumí tomu, jak je výjimečná: profesor angličtiny Jacob Strane. Jejich románek brzy přeroste v něco, co Vanessu změní na celý život. 2017. Bývalá studentka obviní Stranea z obtěžování a podporu hledá i u Vanessy. Ta však znejistí: Je možné, že muž, který jí kdysi vyznával lásku, ve skutečnosti zneužil své převahy nad ní?
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název My Dark Vanessa
Původní jazyk angličtina
Překladatel Markéta Musilová
Počet stran 408
EAN 9788076620261
Datum vydání 07.09.2020
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství KNIHA ZLÍN
Hmotnost 0,542
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Strhující debut výjimečně talentované autorky popisující vztah mezi předčasně vyspělou, přesto neuvěřitelně naivní dospívající dívkou a jejím uhrančivým, avšak zrůdně manipulativním profesorem.

2000. Chytrá a ambiciózní Vanessa Wyeová, stipendistka prestižní internátní střední školy Browick, podlehne kouzlu dvaačtyřicetiletého profesora angličtiny Jacoba Stranea a zažije s ním několikaměsíční intenzivní románek.

2017. Ve stínu množících se nařčení ze sexuálního obtěžování v rámci kampaně MeToo přichází den zúčtování. Jacob Strane je obviněn jednou z bývalých studentek a ta se při té příležitosti obrací i na Vanessu jakožto na možnou spojenkyni. Vanessa stojí před skutečnou Sofiinou volbou: může dál mlčet a namlouvat si, že se na zakázaném svazku kdysi před lety podílela stejnou měrou jako dospělý učitel, nebo si poprvé v životě přiznat, že byla zneužívána, a přehodnotit celý svůj dosavadní život. Dokáže však Vanessa zradit první lásku, muže, který měl na její dospívání tak obrovský vliv a který dodnes hraje v jejím životě zcela zásadní roli? Je možné, že by týž muž, kterého jako dospívající Lolitka se zrzavými culíky tolik milovala – a který přísahal, že bude navěky zbožňovat jen ji – byl nakonec úplně někým jiným a ona se v něm tolik mýlila?

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Sabina Bobková
Česká podzimní obálka a ponurá atmosféra knihy volá po tom, aby ji čtenáři vyhledávali právě na podzim. Příběh má dvě dějové linie, první se odehrává v minulosti, když bylo Vanesse patnáct a potkala se s profesorem Stranem. Nejprve je jejich vztah pouze platonický, ale netrvá dlouho a všechno nabere na obrátkách. A druhý se odehrává v přítomnosti, kdy Je Vanesse přes třicet a stále nenašla štěstí ve svém životě. Je to láska nebo ne? Hlavní hrdinka Vanessa je celý příběh přesvědčená, že to mezi ní a Jacobem bylo něco výjimečného a jiného. Autorka se čtenáři nesnaží nijak objasnit co bylo správné a co ne, proto si každý čtenář udělá o ději svou vlastní představu. Má temná Vanessa není žádné jednoduché čtivo a mě osobně dost zasáhla. Některé scény pro mě byly hodně těžké, až se mi u nich dělalo zle. Vanessa mi přišla ztracená ve své vlastní iluzi a neuvědomovala si, co bylo špatně. Vztah se Stranem považovala za opravdovou lásku a zazlívala každému, kdo se mezi ně postavil. Ani na okamžik si nepřipouštěla, že by byla obětí zneužívání, což podle mě rozhodně byla. Ačkoliv se jedná o těžký příběh, kniha se mi četla dobře a neměla nikde hluchá místa. Prolínání dějových linek mě bavilo a celý děj rozhodně obohatilo. Knihu bych rozhodně doporučila starším čtenářům, protože je velmi temná a psychologická a číst ji jako mladší, asi bych ji nedokázala dočíst nebo správně zpracovat. Celá recenze: https://kniznipristaviste.blogspot.com/2020/10/recenze-ma-temna-vanessa.html

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Kate Elizabeth Russell

Kate Elizabeth Russell

Kate Elizabeth Russellová se narodila a vyrostla ve východním Maine. Promovala na University of Indiana a posléze získala i titul Ph.D. na University of Kansas. Má temná Vanessa (My Dark Vanessa, 2020) je její prvotina.
Zobrazit profil autora

Recenze

kniznipristaviste.blogspot.com - Recenze – Má temná Vanessa

„Nejedná se o žádné jemné čtivo, ale o silný literární zážitek.“
NAPIŠTE NÁM