EN

Fotograf z Mauthausenu

grafický román

Rubio Salva


Komiksový román podle skutečných událostí, který jde ve stopách legendárního Mause.
Fotograf Francisco Boix uprchne z frankistického Španělska do Francie, za války je však zajat Němci a skončí v koncentračním táboře Mauthausen. Shodou okolností se stane fotografickým asistentem zvráceného důstojníka SS, který dokumentuje úmrtí vězňů. Francisco si uvědomí, že má v rukou nepopíratelné důkazy hrůzných nacistických zločinů. K jeho cíli přežít se přidá posedlost ukázat toto šokující svědectví celému světu. Podaří se mu nebezpečný plán uskutečnit?

Detailní informace

Ilustrátor Pedro Colombo
Jazyk čeština
Původní název Fotograf z Mauthausenu
Původní jazyk francouzština
Překladatel Hana Maadi
Počet stran 112
EAN 9788074075735
Datum vydání 11.05.2023
Věk od 15
Formát 200x285 mm
Nakladatelství Garamond
Hmotnost 0,564
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Komiks vypráví mrazivě napínavý příběh španělského fotografa Francisca Boixe, který uprchl ze své země, uchvácené fašistickou mocí, do Francie. Tam je ovšem zatčen nacisty a deportován do koncentračního tábora Mauthausenu. Nejprve je odsouzen ke zničující práci v kamenolomu, posléze se ale dostává do táborové fotografické laboratoře, kde se pořizují fotografie vězňů i vyvolávají soukromé fotografie nacistických pohlavárů. Když Francisco zjistí, že si jeden z velitelů pořizuje perverzní snímky všech zavražděných vězňů, vymyslí spolu s dalšími zavřenými Španěly, jak negativy uchovat pro budoucnost. Plán vyžaduje obrovskou odvahu nejen od něj, ale i od jeho malého přítele z řad dětských vězňů. Situace na frontě se však obrací, Němci chtějí zahladit stopy, začínají pálit veškeré důkazy a je třeba jednat. Dostanou se fotografie dokazující nacistické zločiny na světlo?

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Eva Francová
Grafický román, který nás zavede do Mauthausenu v době druhé světové války. Francisco Boix, vězeň číslo 5185, se rozhodl, společně se svými kamarády, ukrást fotografie, které dosvědčují, jaké hrůzy se v táboře dějí. Chce světu dokázat pravdu a udělá pro to cokoliv. Moc ráda čtu knihy z období druhé světové války, ale grafický román? Navíc podle skutečných událostí? Popravdě jsem si to vůbec nedovedla představit. Zatím jsem neměla příležitost si nějaký grafický román přečíst, nečtu ani komiksy, tak jsem se toho trochu bála, ale naprosto zbytečně. Do příběhu jsem se dokázala ponořit, dokázala jsem ho prožít. Je to stejně smutné a bolavé, jako když čtu klasický román. Bála jsem se také, aby toto vážné téma nevyznělo moc povrchně, ale opak byl pravdou. Bylo to silné. Překvapilo mě, že jsem se u čtení musela více soustředit, když jsem měla před očima text i obrázky. Ale četlo se to dobře, ilustrace jsou opravdu povedené a dokázaly na mě skvěle přenést atmosféru toho smutného místa. Toto pro mě byl sice první, ale rozhodně ne poslední grafický román a už teď se těším, až si přečtu nějaký další (třeba V šedých tónech od Ruty Sepetys).
Zuzana Kohoutová
Tohle byl pro mě můj první a rovnou s tak smutným a důležitým tématem. Fotograf z Mauthausenu je podle mě dost silná kniha, která vám na malém prostoru ukáže hrozně moc. Tento příběh je napsaný podle skutečné události a odehrává se v koncentračním táboře Mauthausen. Je tam vidět to, co museli vězni zažívat, co všechno obětovali, jak moc riskovali a taky nespravedlnost, která následovala. Celý příběh je doprovázen grafikou, která přesně vystihuje atmosféru tábora. Rozhodně si myslím, že je to kniha, která by se měla dostat k co nejvíce čtenářům. Pokud vás alespoň maličko zaujala, určitě si ji přečtěte. Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji @albatrosmedia Chystáte se do románu pustit? Čtete příběhy podle skutečných událostí?

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Rubio Salva

Rubio Salva

Salva Rubio je španělský spisovatel a scenárista, jenž byl již několikrát vyznamenán za své scénáře k filmům i grafickým románům. Jeden z jeho krátkých filmů byl nominován na španělskou cenu Goya. Na pole komiksu se poprvé odvážil v roce 2017 a to hned úspěšným grafickým románem Fotograf z Mauthausenu.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM