EN

Mistrovství v Microsoft Windows Server 2003

Ze začínajícího správce expertem

Petr Šetka


Ze začínajícího správce expertem!
Jste správcem podnikové sítě a máte na starosti správu Windows Serveru 2003 a klientských stanic? Kniha plná praktických návodů, postupů, rad, tipů a řešení problémů vás například naučí konfigurovat protokol TCP/IP, pracovat s uživatelskými účty, doménami, službou DNS a Active Directory, zabezpečit přístup, servery i celou síť a další. …v řadě drobností kniha představuje příjemné překvapení. PC World 3/04

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 704
EAN 9788025100363
Datum vydání -
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Edice Mistrovství
Hmotnost 1,4
Typ Kniha + CD
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Jste správcem podnikové sítě a máte na starosti administraci Windows Serveru 2003 a klientských stanic? Pak je právě vám určena tato kniha plná praktických návodů, postupů, rad, tipů a řešení problémů. Autor v ní vychází především ze své lektorské a konzultantské praxe. Přesně tedy ví, kde začínající i pokročilejší správce „tlačí bota“ a knihu pojal čistě prakticky. Na příkladu rozrůstající se organizace budete postupně pronikat do tajů náročnějších a složitějších síťových řešení a technologií – každý administrátor, začínající i pokročilý, si tedy v knize najde řešení pro danou situaci v rámci podnikové sítě, kterou spravuje.

Seznámíte se s následujícími tématy:

- Základní síť typu peer-to-peer s několika počítači se systémem Windows XP Professional.

- Různé typy instalace operačních systémů, TCP/IP včetně návrhu adresování středně velké sítě, uživatelské účty, možnosti jejich konfigurace a způsoby práce uživatelů.

- Model sítě s doménou Active Directory založenou na systému Windows Server 2003, instalace domény, síťové služby DNS, WINS a DHCP včetně jejich nasazení, doménové účty, knihovny dokumentů, uživatelské profily, konfigurace tiskového serveru a tiskáren, řadiče domény, možnosti vzdálené správy, zálohování síťového prostředí.

- Konfigurace vzdálené instalace operačního systému, automatická instalace aktualizací Service Pack a dílčích aktualizací operačních systémů i aplikací sady Office, bezproblémové začlenění přenosných počítačů do sítě.

- Zabezpečení sítě, počítačů a dat, doporučené postupy a předdefinované šablony zabezpečení, bezpečné připojení k Internetu pomocí Windows Serveru 2003.

- Konfigurace prostředí sítě po připojení poboček a práce s elektronickou poštou.

Příloha knihy se věnuje nástroji, který výrazně zjednodušuje instalaci kritických oprav a chyb v zabezpečení operačních systémů Windows 2000 a vyšších, a aplikace Internet Explorer 5.0 a vyšší – Microsoft Software Update Services (SUS). Tento nástroj je zdarma a v dnešní době cílených útoků na neopravené chyby v systémech je pro administrátory neocenitelný. Přibližně 85 % celé knihy je použitelných také v prostředích se systémy Windows 2000 jak na straně řadičů domény, tak klientských počítačů.

Kniha je doplněna diskem CD-ROM, na kterém naleznete mnohé nástroje zmíněné v knize a využitelné pro svou praxi správce sítě, např. Shadow copy client pro Windows 2000, Resource Kit Tools pro Office XP a Windows Server 2003, aktualizace Service Pack pro Windows XP, SUS a další.

O autorovi:

Ing. Petr Šetka (* 1971) je absolventem Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Od roku 2000 se věnuje technologiím Microsoft se specializací na produkty Windows 2000/XP/2003, Exchange 2000/2003 a Microsoft Operations Manager 2000. Jako konzultant realizoval několik projektů návrhu a zavedení prostředí Windows 2000 Active Directory a infrastruktury serverů Exchange 2000. Dále se zabývá překlady počítačové literatury do češtiny a provádí jejich odborné korektury (např. Windows XP Professional Resource Kit). Je držitelem certifikací MCSA (2000 a 2003), MCSE (2000 a 2003) a MCT 2004 a kromě vedení kurzů MOC se s ním můžete setkat na konferencích společnosti Microsoft.

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM