EN

Království

Jo Nesbo


Dva bratři. Jedno království. Nespočet tajemství.
Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy se těší, že v malém hospodářství, kde oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Lillebror
Původní jazyk norština
Počet stran 600
EAN 9788076622975
Datum vydání 12.05.2022
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství KNIHA ZLÍN
Edice Fleet
Hmotnost 0,833
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Do zapadlé vsi v norských horách se z ciziny vrací zdejší rodák Carl Opgard se svou barbadoskou manželkou Shannon a přiváží s sebou návrh na výstavbu luxusního wellness hotelu. Jeho bratr Roy, který ve vsi provozuje benzínovou pumpu, se těší, že v malém hospodářství, kde po smrti rodičů oba vyrůstali, bude konečně živěji. Jenže Carl s sebou přináší také velké problémy a jako vždy spoléhá na to, že starší sourozenec je za něj vyřeší. Udělá však Roy to, co po něm bratr žádá, zvlášť když se začíná ukazovat, co všechno mu Carl zatajil?

„Pro všechny čtenáře a milovníky záhad, kteří hledají o něco temnější hrdiny, než je Hercule Poirot od Agathy Christie.“ Time

„Nesbo brilantně využívá izolovanost Royova vnitřního i vnějšího světa ke zdůraznění shakespearovské nevyhnutelnosti blížící se tragédie.“ Booklist

„Nemohl jsem Království odložit… napínavé… originální… mimořádné v každém ohledu.“ Stephen King

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Audio

Hodnocení čtenářů

Iva Šindelková
Přiznám se, že JN nemám zas tak moc načteného. První seznámení bylo skrze filmovou verzi Sněhuláka a oproti recenzím se mi osobně filmové zpracování líbilo už jen proto, že tam jednu roli ztvárnil Jakob Oftebro, se kterým jsem měla tu čest v Čechách pracovat už na pěti projektech. Ale zpět k JN. Jako první se ke mně dostala minulý rok kniha Zatmění, což byl v řadě už 13. případ Harryho Holea. A HH nemůžeme nemilovat. Bez jakýchkoliv obav jsem se začetla do Království, což je kniha z roku 2020. Ovšem zde se jedná o zcela jinak postavený příběh. Sledujeme osudy dvou bratrů – Roye a Carla Opgardových, a to pohledem staršího z nich – Roye. Příběh se převážně odehrává na malé zapadlé vsi Os v norských horách. Během sedmi částí, na které je kniha rozdělena, nahlédneme do křehkých vztahů a drastických osudů, boji o přežití, neodvratných zvratů, propletených a komplikovaných vztahů, kde nechybí pudové chování a boj o moc. Centrálními postavami jsou dva bratři, kteří jsou po smrti rodičů nuceni spoléhat jeden na druhého. Roy, který je úspěšný provozovatel místní benzinové pumpy, a jeho bratr Carl, který odjel do Ameriky a po letech vrací s jasným plánem. Ovšem to by nesměl být Carl, aby opět nepotřeboval s něčím pomoci. Bude se situace opakovat, nebo se Roy vydá jinou cestou vstříc svému osudu, ať už to znamená, že daná cesta může být jakkoliv krátká? Hned od prvních stránek, kde autor konfrontuje čtenáře s neskutečně emotivní scénou, je příběh syrový, jako už jsme ostatně u severských kriminálních a detektivních příběhů zvyklí. JN mistrně rozehrává scény tak naturalisticky, přitom velmi plynule přechází do situací z minulosti, ke kterým se současný příběh váže a čtenář jen nestačí lapat po dechu a pomaličku se mu skládají naservírované události a zkušenosti jako puzzle a postupně tak hlavní postavy dostávají konkrétnější obrysy a příběh tak komplexnější a hutnější náboj. Nutno podotknout, že skrze anotaci jsem (moje hloupost) očekávala na první dobrou zcela odlišný směr příběhu. Proto asi způsob, jakým se autor nebojí jít na dřeň, bravurní naservírování osudů jedné rodiny, spoluobyvatel malé vesničky a toho, jak si každý to své místečko na zemi buduje po svém, fungovalo jako pomyslná, a velmi dobře mířená, rána na solar plexus. Well played, Mr. Nesbø! Well played!

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jo Nesbo

Jo Nesbo

Jo Nesbo je světoznámý norský spisovatel a hudebník, proslul zvláště sérií kriminálních románů s vrchním komisařem Harrym Holem, z nichž první vyšel již v roce 1997. Píše ale také thrillery, povídky či knihy pro děti, v nichž jako hlavní postava vystupuje potrhlý vynálezce doktor Proktor. Za svou tvorbu získal řadu domácích i zahraničních literárních ocenění. Jeho knihy se dočkaly překladu do více než padesáti jazyků a celosvětově se jich prodalo již přes 55 milionů.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM