EN

Josefíně všichni lžou

Kateřina Pantovič


Lež a smrt: obě jsou občas milosrdné, ale většinou na ně nikdo nemá náladu. A už vůbec ne ve vlastní rodině.
Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Babička jí umírá na Alzheimera, táta nedávno málem umřel na mrtvici a máma říká, že umřelo něco v ní. Všichni v Josefínině rodině se ve svých menších i větších tragédiích tak moc soustředí na hledání smyslu svého života, až si nevšímají, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.

Detailní informace

Ilustrátor Zuzana Murtingerová
Jazyk čeština
Počet stran 224
EAN 9788026724551
Datum vydání 09.03.2023
Věk od 18
Formát 115x185 mm
Nakladatelství MOTTO
Hmotnost 0,26
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Nový román od autorky Kdo se postará o Annu a úspěšné dětské knížky Justýnka a asistenční jednorožec.

Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Málokdo si dá koprovku jen tak, protože má zrovna hlad a koprovka je po ruce. Na koprovku musíte mít vyloženě náladu. To je na koprovce dobrý i špatný. A s Josefínou je to podobný. Josefíně je jedenáct. Je to hloupej věk, není už ani úplně malá na pohádky, ani úplně velká na pravdu. Táta Rudolf jí nedávno málem umřel na mrtvici, babička umírá na Alzheimera a máma Emílie říká, že umřelo něco v ní.

Emílie v ulicích Karlových Varů pozoruje tlející listy, rozpad svého manželství i svojí osobnosti. Nikdy Rudolfa neviděla tak šťastného z pouhého žití a připadalo jí fascinující, že se dá za největší životní výhru pokládat, že člověk neumřel. Mohl to už mít dávno za sebou a teď musí čekat, na co umře příště. A nedejbože aby to zase přežil. To by pak musel – s takhle zatraceně tuhým kořínkem – umřít na něco opravdu, opravdu zákeřného.

Rudolfovi zdravotní sestra do telefonu vesele oznámila, že srdce v srpnu obvykle nikdo neřeší. To mají lidi lepší věci na práci než umírat. Její vtip Rudolf nedocenil. Fibrilace síní zněla vážně sama o sobě. Sice se cítil poměrně zdravý, ale vtipy o umírání přestanou být v určitou chvíli mužova života vtipné. Pak zase začnou, ale to Rudolf ještě neví a příštích třicet let vědět nebude. Cíl pro následující týden tedy byl jediný: přežít, než se dostane k doktorovi. A skoro ho zvládl splnit. Kdyby ho doktor vzal na čas.

Kniha Josefíně všichni lžou ukazuje menší i větší životní tragédie v jedné rodině, kde se všichni tak soustředí na hledání smyslu svého života, že si nevšimli, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Eva Francová
Josefíně je jedenáct let a v její rodině to momentálně není zrovna růžové. Babička umírá na Alzheimera, táta nedávno málem umřel a máma říká, že umřelo něco v ní. Všichni hledají smysl života, ale není jisté, že ho vlastně najdou. Je to příběh ze života. O lásce, rodičovství, strachu. O každodenních problémech, radostech i strastech (i když těch radostí tam zrovna mnoho není). Kniha je důkazem, že se i vážný příběh dá napsat s humorem, ale zároveň citlivě. Autorka v příběhu komunikuje se čtenářem, tím nás vtáhne více do děje a donutí nás zamyslet se nad svým životem. Některé životní pravdy a situace nám totiž můžou být dobře známé. V příběhu se střídají vypravěči, díky tomu vidíme děj z různých úhlů pohledů a dohromady se vše krásně prováže. Divím se, že jsem ještě od autorky nic nečetla. Musím to rozhodně napravit. Její styl mi maximálně vyhovuje – vážná témata s přídavkem ironie, člověk se musí usmát i nad těžkou situací. Skvělá kniha ze života pojatá s nadhledem, kterou si rozhodně přečtěte.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Kateřina Pantovič

Kateřina Pantovič

Kateřina Pantovič (1989) prožila dětství v Karlových Varech, kam také situovala prostředí svojí třetí knihy Josefíně všichni lžou. I tentokrát je ústředním tématem pozorování mezilidských vztahů, komunikace v rodině a každodenních drobných nedorozumění, která se mění v jedno velké nepochopení.  Kateřina pracovala jako moderátorka zpravodajství, kde ale nemohla naplno využít svoji fantazii a cit pro popisování širokého spektra lidských emocí. V předchozích knihách Justýnka a asistenční jednorožec a Kdo se postará o Annu dokázala, že právě to je její silná stránka. Je vdaná, má tři děti, poruchu pozornosti a závislost na kofeinu. 
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM