EN

Josefíně všichni lžou

Kateřina Pantovič


Lež a smrt: obě jsou občas milosrdné, ale většinou na ně nikdo nemá náladu. A už vůbec ne ve vlastní rodině.
Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Babička jí umírá na Alzheimera, táta nedávno málem umřel na mrtvici a máma říká, že umřelo něco v ní. Všichni v Josefínině rodině se ve svých menších i větších tragédiích tak moc soustředí na hledání smyslu svého života, až si nevšímají, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Ilustrátor Zuzana Murtingerová
Jazyk čeština
Počet stran 224
EAN 9788026724551
Datum vydání 09.03.2023
Věk od 18
Formát 115x185 mm
Nakladatelství MOTTO
Hmotnost 0,26
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Nový román od autorky Kdo se postará o Annu a úspěšné dětské knížky Justýnka a asistenční jednorožec.

Kdyby byla Josefína omáčka, byla by rozhodně koprovka. Ne každý ji má rád, ale kdo ji rád má, má ji většinou rád hodně. Málokdo si dá koprovku jen tak, protože má zrovna hlad a koprovka je po ruce. Na koprovku musíte mít vyloženě náladu. To je na koprovce dobrý i špatný. A s Josefínou je to podobný. Josefíně je jedenáct. Je to hloupej věk, není už ani úplně malá na pohádky, ani úplně velká na pravdu. Táta Rudolf jí nedávno málem umřel na mrtvici, babička umírá na Alzheimera a máma Emílie říká, že umřelo něco v ní.

Emílie v ulicích Karlových Varů pozoruje tlející listy, rozpad svého manželství i svojí osobnosti. Nikdy Rudolfa neviděla tak šťastného z pouhého žití a připadalo jí fascinující, že se dá za největší životní výhru pokládat, že člověk neumřel. Mohl to už mít dávno za sebou a teď musí čekat, na co umře příště. A nedejbože aby to zase přežil. To by pak musel – s takhle zatraceně tuhým kořínkem – umřít na něco opravdu, opravdu zákeřného.

Rudolfovi zdravotní sestra do telefonu vesele oznámila, že srdce v srpnu obvykle nikdo neřeší. To mají lidi lepší věci na práci než umírat. Její vtip Rudolf nedocenil. Fibrilace síní zněla vážně sama o sobě. Sice se cítil poměrně zdravý, ale vtipy o umírání přestanou být v určitou chvíli mužova života vtipné. Pak zase začnou, ale to Rudolf ještě neví a příštích třicet let vědět nebude. Cíl pro následující týden tedy byl jediný: přežít, než se dostane k doktorovi. A skoro ho zvládl splnit. Kdyby ho doktor vzal na čas.

Kniha Josefíně všichni lžou ukazuje menší i větší životní tragédie v jedné rodině, kde se všichni tak soustředí na hledání smyslu svého života, že si nevšimli, že jim úplně uniká. A pokud nezemřeli, možná ho hledají dodnes.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Nela Vacková
Mezilidské vztahy, jak všichni víme, jsou velmi složitou záležitostí a také nevyčerpatelnou studnicí nápadů, co se psaní týče. No a s nimi se také logicky pojí polopravdy a vzájemná pouta, která mohou vyústit ve velký problém, či dokonce tragédii. Příběh Josefíny, která kolem sebe má samé dospělé řešící úskalí svého života, je jednou stranou tragédie, ale na druhou stranu zase pro mnohé z nás velká životní pravda. Nemoc v rodině, příliv nové krve do žil, nevyřešená minulost, ztráta pochopení a krize nejen středního věku – ani netušíme kolik lidí se s tímto setkává den co den. Rodina Josefíny je na tom opravdu bledě. Babička už žije více v minulosti než v přítomnosti a to za doprovodu Alzheimera, táta utekl o vlásek smrti a získal zcela novou energii spasit svět, nebo alespoň svůj život, máma se chytá posledního stébla, které by ji ještě mohlo zachránit, no a samotná Josefína všechno sleduje svýma jedenáctiletýma očima a už ani neví kdo jí lže a kdo říká pravdu. Linka osudu každé z postav tak postupně plyne, čtenáři se odkrývají jejich myšlenkové pochody, které vedou k zamyšlení se sám nad sebou, a končí pak překvapivým, zdrcujícím, ale i šťastným závěrem. Na první pohled lehce depresivní kniha ale obsahuje něco co mnohé postrádají – realistický příběh prosycený emocemi a obdivuhodnými myšlenkami, a s vážností ředěnou osvěžující ironií a lehkým humorem. Především různé narážky na aktuální témata a myšlenkové pochody všech postav jsem si moc užila, přičemž vypravěči nejsou jen osoby v kruhu rodinném, a každý nový úhel pohledu přináší jiný rozměr. Už přečtení vůbec prvního originálního věnování mě zaujalo natolik, že jsem věděla, že tato kniha asi nebude úplně klasický román z rodinného prostředí, na které jsem byla zvyklá, a bude něčím vynikat. A tím čím vybočuje z řady je autorčino skvělé uchopení příběhu a zpracování textu takového, který často skoro ,,komunikuje“ se čtenářem.
Lenka Zajíčková
Námětem knihy jsou hlavně mezilidské vztahy, které jsou, jak víme, občas dost složité. Někdy člověk řekne věc, která je pochopená jinak a vznikají třecí plochy a nedorozumění. Josefína je takové mlýnské kolo. Točí se ve víru rodinných problémů, nemocí a nepochopení. Je jí jedenáct, takže svět vnímá jinak než dospělí a je zmatená. Babička je těžce nemocná, protože má Alzheimera a tak se začíná stávat takovým velkým dítětem. Navíc v Josefíně občas vidí svoji dceru... Tatínek prodělal mrtvici a podává to mezi lidi tak, že skoro umřel, viděl světlo na konci tunelu a tak trochu si v tom svém onemocnění rochní. A Josefínina maminka? Ta je utrápená a unavená úplně ze všeho a ze všech. Potřebovala by tak moc seberealizaci, odpočinek a klid. Aspoň na chvíli... Knížka je bravurně vystavená skvělými slovními hříčkami, komentáři a chvílemi až černým humorem. Přesto se musím přiznat, že se mi pod kůži moc nedostala a chvílemi jsem se v příběhu i ztrácela, která osoba nám ho momentálně vypráví. Přesto jsem se v mnoha situacích poznávala i já. A určitě se v knize najde i spousty ostatních čtenářů, protože autorka dokázala skvěle zachytit život jedné české rodiny. Knížka je maličko složitější na čtení, ale pokud budete mít čas a klid, rozhodně vás bude bavit. Já bych si od autorky ráda přečetla i její další knihy, protože jsem ráda, že jsem mohla poznat další nadějnou spisovatelku.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Kateřina Pantovič

Kateřina Pantovič

Kateřina Pantovič (1989) prožila dětství v Karlových Varech, kam také situovala prostředí svojí třetí knihy Josefíně všichni lžou. I tentokrát je ústředním tématem pozorování mezilidských vztahů, komunikace v rodině a každodenních drobných nedorozumění, která se mění v jedno velké nepochopení.  Kateřina pracovala jako moderátorka zpravodajství, kde ale nemohla naplno využít svoji fantazii a cit pro popisování širokého spektra lidských emocí. V předchozích knihách Justýnka a asistenční jednorožec a Kdo se postará o Annu dokázala, že právě to je její silná stránka. Je vdaná, má tři děti, poruchu pozornosti a závislost na kofeinu. 
Zobrazit profil autora

Recenze

ctemeceskeautory.cz - Josefíně všichni lžou

„Knížka je takovou sondou do lidského nitra schopnou vyvolat rozličné typy reakcí. Některé části působí jako tragikomedie, jiné jsou prosycené čistě pozitivními emocemi a samozřejmě i opačně. Titul lze doporučit všem, kdo rádi čtou společenské svazky zaměřené na rodinné vztahy a každodenní nedorozumění, která se mohou stát každému z nás a která se můžou rozrůst v něco daleko komplexnějšího.“
NAPIŠTE NÁM