EN

💥POUZE DNES💥 Zadejte kód VIKEND100 a získáte slevu 100 Kč při nákupu nad 500 Kč

Co vás v dějáku nenaučili

Markéta Lukášková


Moderní české dějiny tak, jak je neznáte. Podle podcastu Příběh, který se opravdu stal.
Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v horkovzdušném balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 240
EAN 9788026723554
Datum vydání 22.09.2022
Věk od 15
Formát 145x205 mm
Nakladatelství MOTTO
Hmotnost 0,44
Typ Kniha
Vazba měkké desky z kartonu

Originální "učebnice", jakou jste ještě neviděli. Pamatujete na školní dějepis? Vždycky končil druhou světovou. Jenže právě to, co nás v dějáku nenaučili, ovlivnilo naše životy nejvíc. Jak se komunisté dostali k moci, že propaganda byla i v seriálech, že politika do sportu bohužel vždycky patřila nebo že lidé utíkali ze země v nafukovacím balonu. Nečekejte hromadu dat, ale skutečné příběhy i náladu tehdejší doby. Obojí je důležité znát, protože národ, který nezná svou historii, je odsouzen k tomu ji opakovat.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Video

Hodnocení čtenářů

Veronika Vočadlová
Obálka: 3* Obsah: 4* Když jsem chodila na střední, učil mě na dějepis pan Vokroj. Byl to charismatický chlapík, který rád budil hrůzu, ale mě od prvního dne přirostl k srdci. Jeho hodiny byly neobvyklé, nutné letopisy byly prolínány historkami, příběhy a pikantnostmi z historie. Díky takovému přístupu si dodnes pamatuji, který panovník byl úchyl, který pil, který spal se zvířaty... Právě z tohoto důvodu jsem si v rámci spolupráce s @albatrosmedia zvolila ke čtení tuto knihu. Prahla sem po tom, dozvědět se něco zajímavého. Nejsem člověk, který vyhledává politiku, nerada se o ní bavím, nerada ji řeším. Co se týká této politické části knihy, právě z tohoto principu ji nechci řešit a zmiňovat se o ní. Naopak chci vyzdvihnout části, které jsou v knize věnovany sportu, lidem a jejich životu. Díky knize jsem se dozvěděla, jak vznikla nádrž Orlík, že rifle nejsou rifle. Dozvěděla sem se zajímavosti týkající se teroristických útoků na našem území a zjistila, že i zde docházelo k pádům letadel, i když mi vždycky ostatní říkali, že tomu tak není a nemusím se bát letět, protože u nás nikdy žádné letadlo nespadlo. Díky zejména těmto částem jsem knihu četla jedním dechem. Za mě kniha splnila svůj záměr a i když některé části pro mě nebyly ničím novým, jiné mě udivily, poučily a zaujaly. Zároveň se určitě podívám na filmy a seriály, na které autorka v knize odkazuje. Celkové hodnocení: 4* z 5*
Kateřina Brynychová
Svoji knihovnu si bez knížek Markéty Lukáškové už neumím ani přestavit. Četla jsem prozatím tři a každá z nich mi dokázala něco předat. Zbylé dvě si šetřím. Asi je to postavený na hlavu, ale já si potenciálně dobrý příběhy prostě schovávám na tu nejlepší možnou chvíli. Okrádám se? No možná trochu 😊 Historii zbožňuju. Ale nedokážu číst knížky, ve kterých jsou fakta. Což byl speciálně na vysoký vždycky dost velkej průšvih. Skoro nic si pak prostě nepamatuju. Televizní dokumenty vstřebávám snáz. Jenže když vyšla kniha, Co vás v dějáku nenaučili, rozhodla jsem se v tomhle směru trochu prolomit ledy. Po přečtení prvních kapitol jsem naznala, že se bez zvýrazňovače, lepíků a Googlu rozhodně neobejdu. Troufám si proto tvrdit, že v mým případě kniha svoje poslání rozhodně splnila, protože JÁ si pěkně prosím některý věci dokonce i PAMATUJU! Nemluvě o tom, že mám v hledáčku několik dokumentů, na který bych se v budoucnu ráda podívala. Pokud s přečtením váháte, můžu vás ujistit, že nemusíte. Co vás v dějáku nenaučili je kniha, která doslova lahodí smyslům. Líbivá na pohled, hořko – sladká uvnitř, s atmosférou, která vás pohltí na první nadechnutí. Mně se líbila moc a budu ráda, když si ji přečtete i vy.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Markéta Lukášková

Markéta Lukášková

Markéta Lukášková pochází z Českých Budějovic. Působila jako redaktorka časopisů Týden, Maxim, Faktor S, vedla Reflex.cz. Se svou prvotinou Losos v kaluži objela republiku v rámci divadelního projektu Listování a napsala podle ní scénář, který čeká na filmové zpracování. Následovaly knihy Panda v nesnázích, InTyMně a Vlaštovka v bublině a Majonéza k snídani. Na podzim roku 2020 začala publikovat populární podcast Příběh, který se opravdu stal přinášející méně známé epizody z českých i světových dějin.
Zobrazit profil autora

Recenze

ctemeceskeautory.cz - Co vás v dějáku nenaučili

...„Spisovatelka v této publikaci dokázala, že vládne nejen bujnou fantazií, jež zhmotnila v pěti předchozích vydaných románech, ale také vyprávěcím umem, který zvládne zabudovat i do odbornějšího svazku.“..

knihazaknihou.cz - Co vás v dějáku nenaučili

...„Tvůrkyně se navíc nesnaží do čtenářů jen nabiflovat data, ale převádí je do velice zajímavé formy. Někdy si pohrává až s nadsázkou a humorem, ale vždy natolik citlivě, aby se nedotkla často více či méně trpících lidí. Čtivosti napomáhají i poměrně krátké jednotlivé úseky, v nichž se témata rychle střídají.“..

knihazaknihou.cz - Co vás v dějáku nenaučili

...„Markéta Lukášková se nebojí kout do žhavého a ukázat komunistickou éru našich dějin bez příkras a s patřičným efektem. Ve vhodných okamžicích dokáže použít velmi důraznou a vážnou notu, ale i ironický humor nebo přirovnání k nesmrtelným seriálům a vypichuje z historie ty nejznámější okolnosti.“...
NAPIŠTE NÁM