EN

Čistí

Janek Kroupa


Drsná detektivka z prostředí české politiky od ostříleného investigativního novináře
Politika, podsvětí, korupce. To vše se prolíná víc, než by se nám líbilo. Složitý propletenec vztahů prorůstá z podsvětí až do nejvyšších pater české politiky. A nejde jen o peníze nebo službičky kamarádům – může jít i o život. Kdosi v šeru totiž tahá za nitky a nepohodlné kumpány bez milosti odklízí. Ještě je tu ale jeden novinář a jeden policajt, kteří hodlají vše odhalit. Podaří se jim to, nebo jako obvykle skončí všechna špína pod kobercem?
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Žánr detektivka
Jazyk čeština
Počet stran 184
EAN 9788026510741
Datum vydání 28.04.2022
Věk od 18
Formát 145x205 mm
Nakladatelství BIZBOOKS
Hmotnost 0,332
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Detektivní příběh Janka Kroupy, investigativního novináře a scenáristy, ale také vnuka české královny detektivek Hany Proškové.

Nelichotivý vhled do zákulisí české politiky, rovněž ovšem do fungování českého vězeňství, soudnictví, policie, podnikatelské sféry… Aneb co všechno může prozradit ztracený diář jednoho významného straníka.

Na počátku je na objednávku zastřelený nepohodlný muž. Od jeho smrti běží nitky několika překvapivými směry. Nahoru k politickým špičkám, ale i do podsvětí propojeného s policií. Naštěstí je tu ještě jeden novinář a jeden policajt, kteří s vydatnou dopomocí nenápadné dámy v letech, jež je ovšem bývalou špionskou hvězdou, a pilného studenta (toho času asistenta v Poslanecké sněmovně) hodlají vše odhalit. Podaří se jim to, nebo jako obvykle skončí všechna špína pod kobercem?

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Veronika Vočadlová
Obálka: 3* Pod obálkou: - Děj: 2 * Hlavní postavy: 3* Na úvod této recenze chci konstatovat, že knihu jsme si vybrala sama v rámci spolupráce s @albatrosmedia - tématika krimi a české politické scény mi přišla lákavá. Nebudu zapírat, že hned po prvních kapitolách jsem byla zklamaná. Autor knihy hned v úvodu zachycuje svůj postoj vůči Vězeňské službě ČR. Jeho názor na příslušníky této ozbrojené složky mi přijde alarmující a rozhodně bych takový postoj neočekávala u investigativního novináře. Vyrostla jsem v bachařské rodině, s jedním takovým i žiji ve společné domácnosti. Vylíčení dozorců ze strany pana Kroupy mě rozčílilo. Mám zde pro autora návrh, aby si zajistil možnost zúčastnit se psychologických a fyzických testů v průběhu výběrového řízení na tyto pozice. Jako investigativní žurnalista by si také mohl nejprve udělat statistiku toho, kde zaměstnanci věznic pracovali před svým nástupem do státní služby. Nechci vám dílo spoilerovat, proto si knihu a vylíčení této profese přečtěte sami, nebráním se případné diskuzi a těším se na vaše zprávy. Toto k mému rozhořčení. Pokud se zaměřím na zbytek knihy, pak musím říci, že se překvapivě dobře čte. Autor píše jednoduchým, chytlavým způsobem. Samotný děj knihy není ničím napínavý, jak bych u kriminálky čekala. Od začátku víte, kdo je vrahem. Zajímavá mi přišla praktická ukázka zkorumpovaných výběrových řízení a s tím související praní špinavých peněz. Kniha neodhaluje žádné nové informace. Každý rozumný Čech musí tušit, že v tomto státě se dějí prohnilé věci a praktikují se nekalé činnosti. Po hledání na internetu jsem se dočetla, že kniha je založena na skutečné události. Toto není v knize zmíněno a pokud tomu tak je, informaci bych očekávala. Celkový dojem na mě kniha nedělá dobrý. Viděním autora jsou všichni špatní a celou vraždu musí nakonec vyřešit novinář. Pro mě dílo značně zaujaté pocity autora, kdy bych ze strany novináře očekávala větší objektivitu. Nepochybuji, že o díle se bude mluvit. Jsem ráda, že jsem si mohla na knihu udělat vlastní názor a těším se na ten váš. Celkové hodnocení: 2,5* z 5*

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Janek Kroupa

Janek Kroupa

Janek Kroupa (23. června 1974, Praha) je český investigativní novinář a také vnuk české královny detektivek Hany Proškové. Je znám svými investigativními reportážemi o kauzách Agrofert nebo Vrbětice, mezi další patří Berdychův gang, Zdeněk Doležel („Pět na stole v českých“ – Budišov), poslanec Jan Morava, nevěstinec Miloslava Mrštiny či vládní nákup transportérů Pandur II. Od roku 1996 pracoval v TV Nova v pořadech Občanské judo a od roku 1997 pak v Na vlastní oči a Natvrdo. Jeho reportáže rovněž vysílá Česká televize a otiskuje Mladá fronta DNES. Je držitelem ceny Elsa (2005), Novinářské křepelky (2007) či ceny vysokého komisaře OSN pro uprchlíky za své válečné reportáže. Je scenáristou několika televizních seriálů (Expozitura, Atentát, Boží mlýny) a autorem knihy Zločin jako profese.
Zobrazit profil autora

Recenze

centrum-detektivky.cz - Čistí (Janek Kroupa)

...Čtenáře seznamuje lehkou a srozumitelnou formou, jak to v takové politické straně chodí, jak se hraje vysoká hra se státními zakázkami a především, jak může být politika, policie i podsvětí propojené....

vaseliteratura.cz - Čistí se špinavýma rukama

..Detektivka Čistí je kniha, která má znepokojivé téma, ale její zpracování má formu odpočinkové četby. Autor se neshlíží v drastických násilných či nechutných scénách, pokud jsou součástí děje, autor je spíš nastíní, než aby se v nich přehraboval. Vytvořil postavy, s nimiž může pracovat i v budoucnu, nic nebrání tomu, aby v případě úspěchu této knihy vydal další. Čtenářsky je přitažlivá i přes ab...
NAPIŠTE NÁM