EN

Střepy na via Gemito

Domenico Starnone


Oceňovaný neapolský román nejen pro milovníky Eleny Ferrante
„Paměť je tak záludná, že každá vzpomínka už je prvním stadiem lži.“ Jak se vyrovnat s dětstvím stráveným ve stínu autoritativního a zahořklého otce? V silně autobiografické rodinné kronice jednoho z nejvýznamnějších současných italských spisovatelů ožívá genius loci italské Neapole druhé poloviny minulého století. Složité vztahy, nenaplněné ambice, prokletí průměrnosti, žárlivost – to vše v sugestivním vyprávění, z něhož dýchá syrovost života.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Via Gemito
Původní jazyk italština
Překladatel Alice Flemrová
Počet stran 432
EAN 9788076623484
Datum vydání 30.05.2022
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství KNIHA ZLÍN
Edice Fleet
Hmotnost 0,574
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

„Paměť je tak záludná, že každá vzpomínka už je prvním stadiem lži.“

Jak se vyrovnat s dětstvím stráveným ve stínu autoritativního a zahořklého otce? V silně autobiografické rodinné kronice jednoho z nejvýznamnějších současných italských spisovatelů ožívá jedinečný genius loci italské Neapole druhé poloviny minulého století.

Složité vztahy, nenaplněné ambice, prokletí průměrnosti, žárlivost – to vše v sugestivním vyprávění, z něhož dýchá syrovost života.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Veronika Vočadlová
Obálka: 2* Pod obálkou: - Hlavní postavy: 2* Děj: 3,5* Za možnost přečíst si tuto knihu s autobiografickými prvky děkuji @albatrosmedia. Domenico Starnone je uznávaný italský spisovatel. Jeho díla dokáží čtenáře oslovit, vyvolat v nich emoce. Ne jinak je tomu u díla Střepy na via Gemito, kde autor vypráví zejména o dětství a dospívání hlavního hrdiny, ve kterém můžeme vnímat právě samotného autora. Autor popisuje, jaké je vyrůstat s despotickým otcem, který bije jeho matku a slovně ji uráží. Otec hlavního hrdiny na mě působí mnohdy jako psychicky narušený jedinec. Když pomineme fakt, že svou žárlivostí ničí ženu svého života, ženu, kterou opravdu vroucně miluje (jak se dozvídáme v závěru knihy), tak po celou dobu tento otec vypráví příběhy. Příběhy, které jsou založené na skutečné události, ale dále zkreslené tak, aby dělaly právě jeho lepším, aby ho syn, kterému je vypráví musel litovat. Otec sám v některých chvílích neví, kde je pravda, neuvědomuje si své lži. Kniha také ukazuje snahu dospělého muže prosadit se v umělecké sféře a to, co vše je schopen tomu obětovat. Drsný příběh, který působí o to silněji, když si uvědomíme, že je spojen s životem samotného autora. Na mě osobně silné působily části, které byly věnované matce hlavního hrdiny. Zejména konec knížky útočil na mě pocity a vyvolával ve mě mé vlastní vzpomínky na rodinný boj se zákeřnou nemocí. Za mě silné dílo, které je velmi obsáhlé - místy knize chybí plynulost, která mě občas uspávala. Celkově hodnotím: 3* z 5* Kniha, která stojí za přečtení a člověk by si ji měl správně zařadit do svého čtenářského plánu - nejde o jednoduché čtení, bez vyvolání emocí.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Domenico Starnone

Domenico Starnone

Domenico Starnone je italský spisovatel, scenárista a novinář. Je autorem třinácti románů, za titul Via Gemito (2000) získal italské prestižní literární ocenění Premio Strega. Na motivy jeho knih vzniklo několik filmů, mez jinými La scuola, Denti a Lacci. Jeho ženou je italská překladatelka Anita Raja.
Zobrazit profil autora

Recenze

lidovky.cz - Neapol se stává klíčovým literárním cent

Neapol se podle všeho stala hlavním městem evropské literatury. Po Geniální přítelkyni Eleny Ferrante a prózách filmového režiséra Paola Sorrentina nyní vyšel česky román Střepy na via Gemito Domenica Starnoneho. Kdo chce pochopit, o čem je řeč, když se mluví o velkém současném románu, má teď možnost.
NAPIŠTE NÁM