EN

💥POUZE DNES💥 Zadejte kód VIKEND100 a získáte slevu 100 Kč při nákupu nad 500 Kč

Marky, bony, digitálky

Veksláci v socialistickém Československu

Adam Havlík


Fenomén veksláctví z nečekaných úhlů
„Bony? Nechceš bony?“ Obraz veksláka neodmyslitelně patří k pozdnímu období socialistického Československa. Stal se námětem řady filmů i knih, málokteré z nich však odrážely celou realitu. Jaký byl vztah mezi veksláctvím a oficiální ekonomikou? Jak fungoval legendární Tuzex? A co se s veksláky stalo po sametové revoluci? Historik Adam Havlík vám v bohatě ilustrované publikaci ukáže skutečnou podobu vekslácké komunity v širokých souvislostech.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Ilustrátor Matúš Buranovský
Jazyk čeština
Počet stran 336
EAN 9788076016941
Datum vydání 19.09.2022
Věk od 18
Formát 160x230 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,552
Typ Kniha
Vazba brožovaná šitá s chlopněmi

Obraz veksláka patří neodmyslitelně k pozdnímu období socialistického Československa. Stal se námětem řady knih a filmů. Kniha historika Adama Havlíka fenomén veksláctví, černého trhu a vztahu mezi oficiální a šedou ekonomikou sleduje v širokých souvislostech a ukazuje tak dosud málo známou tvář období pozdního „reálného socialismu“. Kniha se věnuje například fungování a nabídce legendárního Tuzexu, kriminálním aktivitám a životnímu stylu spojenému s „veksláctvím“, ale i jeho vnímání většinovou společností, a také kontinuitě mezi předlistopadovou a polistopadovou dobou, kterou je právě na tématu prorůstání šedé ekonomiky a organizovaného zločinu možné dobře vysledovat. Kniha je bohatě ilustrovaná, její vizuální podoba je dílem grafika Matúše Buranovského.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Adam Havlík

Adam Havlík

Adam Havlík (* 1985) je historik, vystudoval obor historie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zaměřuje se na kulturní a sociální dějiny Československa po roce 1945. Mezi témata jeho výzkumu patří černý trh v socialistickém Československu, dějiny složek Státní bezpečnosti či dějiny populární kultury. Je pracovníkem Ústavu pro studium totalitních režimů. Je autorem studií a kapitol v českých i zahraničních odborných monografiích, např. v pracích Eastern European Popular Music in a Transnational Context: Beyond the Borders (2019) či Kultura svépomocí. Ekonomické a politické rozměry v českém subkulturním prostředí pozdního státního socialismu a postsocialismu (2017).
Zobrazit profil autora

Recenze

novinky.cz - O vekslácích a veksláctví.

...„Kniha zachycuje formy stínové ekonomiky v předchozích dějinných etapách, definuje ústřední funkci sítě prodejen Tuzex a systém „bonů“ a popisuje na veksl navázané ilegální činnosti jako pašování, pouliční kriminalitu, podpultový prodej, padělání měny nebo prostituci."...

aktualne.cz - Jak to bylo s veksláky.

...„Tématem veksláctví v socialistickém Československu se zabývá nová kniha historika Adama Havlíka nazvaná Marky, bony, digitálky. V širokých souvislostech sleduje vztahy mezi oficiální a takzvanou šedou ekonomikou."...

Reflex - Wollen Sie geld wechseln?

„Když historik Adam Havlík dopisoval svoji disertaci, možná netušil, jak kvalitní encyklopedie černého trhu v socialistickém Československu z ní posléze vznikne."

A2larm.cz - Marky, bony, digitálky

„Historik Adam Havlík v knize Marky, bony, digitálky zkoumá dosud málo probádané téma stínové ekonomiky za socialismu a vysvětluje, proč tehdejší bezpečností složky nad nelegální směnou valut často přimhouřily oko."
NAPIŠTE NÁM