Kouzla rodu Thornů | Albatrosmedia.cz
EN

Kouzla rodu Thornů

Margaret Rogersonová

4,3
( 3 )

Strhující fantasy, ve které knihy žijí vlastním životem a mohou i zabíjet
Elisabeth vyrůstala v jedné z austermérských veleknihoven. Od malička procházela kolem spoutaných grimoárů – kouzelných knih, které se po osvobození změní v běsnící monstra z kůže a inkoustu. Když při útoku na veleknihovnu jeden z nejmocnějších grimoárů uprchne, Elisabeth se ocitne uprostřed gigantického spiknutí a je obviněna ze zločinu. A co hůř, k soudu ji bude doprovázet čaroděj Nathaniel Thorn, který je ztělesněním čirého zla… Nebo je vše jinak?

Detailní informace

Žánr YA fantasy
Jazyk čeština
Překladatel Pavla Kubešová
Počet stran 448
EAN 9788025350591
Datum vydání 22.04.2021
Věk od 14
Formát 145x205 mm
Nakladatelství Fragment
Hmotnost 0,685
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Elisabeth vyrůstala v jedné z austermérských veleknihoven. Od malička procházela kolem grimoárů – kouzelných knih, které šeptají na policích a chřestí železnými řetězy, jež jim brání v úniku. Pokud je někdo osvobodí, změní se v monstra z inkoustu a kůže a začnou páchat zlo. Elisabeth doufá, že se brzy stane Strážkyní, jejímž posláním bude nebezpečné knihy střežit a v případě nutnosti i zničit.

Když při útoku na veleknihovnu jeden z nejmocnějších grimoárů uprchne, Elisabeth čeká, že za jeho zneškodnění dostane pochvalu. Místo toho je obviněna ze zločinu a v doprovodu čaroděje Nathaniela Thorna poslána do hlavního města, kde ji čeká soud. Elisabeth zjišťuje, že se ocitla uprostřed několik staletí chystaného spiknutí a její vyhlídky jsou více než špatné. Ještě horší než skutečnost, že Nathaniel je čaroděj – představitel zla, od nějž může čekat jen to nejhorší…

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Kateřina Horylová
Kouzla rodu Thornů je další #humbooktip. Už ani nevím kolikátý 😅 Než jsem se ke knize dostala, objevilo se tu spoustu nadšených recenzí, takže jsem šla do čtení s celkem vysokým očekáváním. To sice nebylo úplně naplněno, ale i tak jsem byla spoko. Tahle fantasy standalone je totiž pohodová a oddechová. Hlavní hrdinka sirotek, vyrůstá v knihovně, kde jsou grimoáry, které si žijí svým vlastním životem. Sympatický je však Nathaniel, který je sarkastický a nabručený. Trochu mě zklamalo, že po seznámení s Elisabeth se z něj stal beránek, ale tak tomu bývá. Jejich vztah mi připomínal Krásku a zvíře, což je má oblíbená pohádka. Zkrátka je tohle příjemná fantasy, kterou vám doporučuji 😌
Olga Zbranek Biernátová
Austermeer má šest velkých knihoven, v jejichž útrobách se skrývají méně i více nebezpečné grimoáry (spíš více), o které pečují hordy knihovníků. V jedné z těchto knihoven vyrostla i Elizabeth, kterou ředitelka přijala už jako čerstvě narozeného sirotka. Teď je jí šestnáct, je učednicí a touží zahájit trénink na strážce. Zatím teda jenom studuje, katalogizuje, uklízí, nahání knižní myši a povídá si s grimoáry nižšího stupně nebezpečnosti. Ale jednou by chtěla strážit ty opravdu vzácné. Když jsem totiž mluvila o nebezpečných grimoárech, tak je třeba říct, že tyhle knihy si jenom tak neleží v policích a nečekají, až je někdo otevře, tyhle knihy mluví a kouzlí, některé jsou přikované, jiné jsou v klecích, některé umí manipulovat s myslí, vytvářet iluze, nebo lákat lidi do své blízkosti, aby jim vylouply oči a vsadily si je do své kožené obálky. A hodně naštvaný grimoár se může proměnit v Malefict, což je monstrum z inkoustu a kůže, které fakt nechcete potkat. Jestli chcete vědět, o čem to přesně je, přečtěte si anotaci, ale podle mě vás víc naláká právě ten svět, protože to je velký dobrý s hvězdičkou a vyznamenáním. Celé se to odehrává v první půlce 19. století, kromě knihovníků, co stráží grimoáry, jsou tu ještě čarodějové, co je čtou. A každý čaroděj čerpá magickou sílu z démona, kterého si k sobě přivázal rituálem výměnou za X let jeho života. Knihovníci čaroděje nesnáší, vlastně tak nějak všichni čaroděje nesnáší a cokoliv, co zavání magií a démony, je špatné, a kdo se do toho zaplete, je zrádce (ehm Elizabeth). Plus celý ten systém grimoárů je prostě top strop! Druhá skvělá věc je množství akce. Pořád se něco děje, intrikaří, bojuje, mění se lokace. Neběží to ale sprintem, při kterém si nedokážete užít to mezi tím. A jako jo, jsou tam takové ty věci, jak se něco zázračně podaří a jak se někdo rychle vyléčí, aby mohl bojovat dál, a jak je někde shodou náhod položené něco, co zachrání situaci, ale whatever. Beru to tak, že je to standalone, nějaké zkratky prostě odpustím výměnou za to, že se to netáhne na x dílů. Jako třetí zmíním postavy. A tentokrát ani ne tu hlavní postavu, Elizabeth, ta je vlastně taková docela standardní holka, mnohem zajímavější je čaroděj Nathaniel a jeho démon Silas. Díky nim je v té knížce spoustu velmi osvěžujících vtípků a sarkasmu. Nathaniel pochází z rodiny nekromancerů, je dost grumpy, všechny si drží od těla, je to takový oprsklý Zmijozel. Vzpomínáte na pana Reeda z Kronik prachu? Tak mu přidejte fakt hodně kousavý humor a trochu zlejší povahu, a máte to. Ve čtečce jsem si uložila rekordní počet jeho poznámek a hlášek, což, myslím, mluví za vše.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Margaret Rogersonová

Margaret Rogersonová

Když nepíše, věnuje se malování, čtení, hraní her, vaření pudinků nebo se prochází po lese a hledá žáby a houby. Ráda sbírá šály a dívá se na víc dokumentárních filmů, než je – podle některých – ve společnosti přijatelné. Žije v Cincinnati ve státě Ohio a jednoho dne by se chtěla přestěhovat ke strašidelnému lesu. Má ráda vše, co je zvláštní a podivné.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM