EN

Trumpetista v Osvětimi

Vzpomínky Lexe van Werena

Dick Walda


Autobiografické vzpomínky holandského trumpetisty, který přežil Osvětim jako člen táborového orchestru
Lex van Weren byl jedním z nejlepších trumpetistů 20. století, v jeho minulosti se však skrývaly děsivé stíny. Jako člen táborového orchestru přežil uvěznění v Osvětimi a jeho vyprávění dnes podává svědectví o tom, jak nacismus deformoval lidskou mysl. Mrazivé vzpomínky přeživšího ukazují hloubku traumatu zapříčiněného holokaustem – a týkají se i poválečných let, kdy minulost ožila třeba v podobě van Werenova setkání s velitelem koncentračního tábora.

Detailní informace

Ilustrátor Kolektiv
Jazyk čeština
Překladatel Jana Lekkerkerker
Počet stran 184
EAN 9788026435563
Datum vydání 19.04.2021
Věk od 14
Formát 145x205 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 0,364
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Trumpetista Lex van Weren dokázal přežít Osvětim a současně pomoci jiným díky své jedinečné pozici v „táborovém orchestru“. Stal se očitým svědkem toho, jak válka deformuje člověka.

Lex van Weren byl jedním z velkých trumpetistů minulého století. V padesátých a šedesátých letech působil jako dirigent populárního orchestru Městského divadla v Amsterdamu. Mimo to mnoho let hrál na trubku pro rozhlas a televizi a velkou popularitu si získal svými představeními pro charitu. Van Weren přitom celá desetiletí mlčel o svých hrůzných válečných zážitcích. A to až do okamžiku, kdy jej spisovatel Dick Walda v roce 1980 přesvědčil, aby svůj neuvěřitelný příběh vyprávěl. Van Weren byl jedním z mála Nizozemců, kteří přežili Osvětim. Jeho působení v „táborovém orchestru“, do nějž byl nacisty vybrán, mu poskytlo šanci zachránit se a také podpořit ostatní – dokonce i během nechvalně známého pochodu smrti Německem. Svým příběhem chtěl vyzvat k bdělosti:

„Svoboda je to nejcennější dobro, které máme.“ Jeho svědectví

dodnes neztratilo nic ze své naléhavosti.

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Dick Walda

Dick Walda

Dick Walda (* 1940), rodák z Amsterdamu, který dnes střídá coby svůj domov nizozemské hlavní město s Ijsselským jezerem ve Frísku. Spisovatel, autor povídkových sbírek, dětských knih, divadelních her, televizních a zdramatizovaných dokumentárních filmů a rozhlasových her. Vedle nejslavnějšího Waldova počinu – knihy Trumpetista v Osvětimi – vyčnívá také jeho dílo Král nádražních stanic, pojednávající o životě umělce trpícího schizofrenií – Willema van Genka.
Zobrazit profil autora

Recenze

krajskelisty.cz - Strhující výpověď, skvělá kniha

„Literární opus člověka, jehož to, co zažil, pronásledovalo do smrti. Strhující výpověď, skvělá kniha.“
NAPIŠTE NÁM