EN

Beara: dokumentární román o genocidě ve Srebrenici

Ivica Đikić


Když je realita naléhavější než fikce.
Oceňovaná kniha Ivici Đikiće pojednává o nejmasovějším válečném zločinu spáchaném v Evropě od holokaustu. Systematické povraždění – genocida – více než osmi tisíc zajatých Bosňáku, jehož se dopustily jednotky bosenských Srbu během několika dní léta roku 1995, je výzvou pro historiky i literáty. Đikić zvolil cestu úcty k faktografii a pramenům a optiku plukovníka Ljubiši Beary, jenž byl mozkem celé operace. Výsledkem je fascinující výprava do „srdce temnoty“, která zkoumá příčiny a architekturu zla.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Beara: Dokumentarni roman o srebreničkom genocidu
Původní jazyk Chorvatština
Překladatel Petr Stehlík
Počet stran 232
EAN 9788026436867
Datum vydání 26.07.2021
Věk od 18
Formát 145x205 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 0,406
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Čtenářsky strhující kniha Ivici Đikiće Beara – dokumentární román o genocidě ve Srebrenici pojednává o nejmasovějším válečném zločinu spáchaném v Evropě od holocaustu: o systematickém povraždění více než osmi tisíc zajatých Bosňáků, jehož se dopustily jednotky bosenských Srbů během několika parných červencových dní roku 1995 poté, co obsadily Srebrenici, bezpečnou zónu pod ochranou OSN.

Autor se toto velké téma snaží uchopit skrze optiku plukovníka Ljubiši Beary, který byl mozkem celé operace. Jeho úkolem bylo, aby v co nejkratší době a pokud možno beze stop zorganizoval přepravu a likvidaci zajatců a následné pohřbení jejich těl do hromadných hrobů. Jak se z někdejšího důstojníka Jugoslávské lidové armády stal masový vrah oddaně sloužící ideologii krve a půdy? Co jej pohánělo a s jakými dilematy se potýkal? Jak se takovýto zločin kolosálních rozměrů podepíše na kolektivu, jehož jménem byl spáchán? To jsou některé z otázek, na něž spisovatel hledá odpověď.

Ivica Đikić při tom vychází z mnohaletého studia pramenů, důsledně ctí faktografii a nezvyklou formou dokumentárního románu odhaluje rozměry genocidy ve Srebrenici se všemi jejími fázemi i zvraty, zákonitostmi i nahodilostmi, konkrétními strůjci i vykonavateli. Fascinující výprava do „srdce temnoty“, kterou podniknete na stránkách této knihy, ovšem především zkoumá příčiny a architekturu zla.

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM