EN

Vladimír Váchal: Únosně výstřední

77 příběhů ze života cestovatele

Vladimír Váchal


Najděte inspiraci pro své další cesty!
Vladimír Váchal je tak trošku výstřední. Ale únosně výstřední. Cestuje po světě a zažívá věci, nad kterými občas zůstává rozum stát. V Arménii si například stopnul džíp místního generála, a podíval se tak do míst, kam se běžně nesmí. Na hranicích Mauritánie zase málem strávil zbytek svého života. Cestování se pro něj stalo prací, vášní i koníčkem, což poznáte při četbě kteréhokoliv ze 77 příběhů v celkem bizarním konceptu cestopisné literatury.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 272
EAN 9788026433361
Datum vydání 05.11.2020
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 0,783
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Vladimír Váchal je tak trošku výstřední. Ale únosně výstřední. Cestuje po světě a zažívá věci, nad kterými občas zůstává rozum stát. V Arménii si například stopnul džíp místního generála, a podíval se tak do míst, kam se běžně nesmí. Na hranicích Mauritánie málem strávil zbytek svého života a v Severní Koreji byl nucen psát děkovný dopis. Cestování se pro něj stalo prací, vášní i koníčkem, což poznáte při četbě kteréhokoliv ze 77 příběhů. V knize, která přináší vcelku bizarní koncept cestopisné literatury, dozajista najdete inspiraci pro své další cesty!

Uživatelské hodnocení

Jan Procházka
Nechte se svést únosně výstředními zážitky z cest. Vladimír Váchal je překladatel a tlumočník z perštiny, cestovatel, průvodce, malíř, stěhovák a pravdě renesanční člověk, který za těch takřka třicet let co chodí po téhle planetě, zcestoval skoro celý svět. Kniha Únosně výstřední je vlastně takovým výběrem z té nepřeberné hromady zážitků, které za léta cestování nasbíral. Nejde tedy o cestopis v pravém slova smyslu, ale spíše o takovou mozaiku příběhů, které autor na svých cestách prožil. A mozaika je to věru pestrá. Ať už jde o potěmkinádu v Severní Koreji, setkání s tučňáky v antarktidě, či šílenou bouřku na vrcholu Jaguářího chrámu. A protože je milovníkem nejen cestování, ale také autostopu, výtvarného umění a hudby, nabízí ve svých příbězích často i neotřelý pohled nejen na různé destinace, které navštívil, ale na cestování samotné. V některých vzpomínkách se vrací do dob studií perštiny, jindy zase vzpomíná o cestování s maminkou či sestrou. Znám autora díky sérii jeho přednášek o Antarktidě, Iránu, Súdánu a Severní Koreji, jež jsem měl možnost navštívit a vím, že Vladimír bere život z té lepší stránky a nikdy neztrácí úsměv. A přesně taková je i jeho kniha. Autor bere cestování s nadhledem. Zároveň se však nebojí dotknout takových citlivých témat, jako jsou ekologie či charitativní činnost v zemích třetího světa. Přestože je součástí knihy docela dost fotografií, málokterá se honosí popiskem. Komentáře k některým fotkám samozřejmě najdete v kapitole, u níž se obrázek nalézá, ale většinou to tak není. Při zběžném prolistování to může člověka nemile překvapit, ale během čtení jsem z poznámek pod čarou pochopil, že to byl jeho autorský záměr. Váchal se čtenáře snaží vyprovokovat a mnohdy ho v textu přímo vybízí, aby sedl k počítači a fotky příslušných míst si vyhledal na internetu. Mnozí z čtenářů, tento záměr nejspíš neocení, ale pokud přistoupí na autorovu hru, užijí si tak nevšední, lehce interaktivní četbu. Ve výsledku nám kniha Únosně výstřední nabízí trochu netradiční sbírku příběhů z cest a náhled do života zajímavého a inspirativního člověka. A ty mladší, kteří se teprve rozhodují, co budou dělat. Možná ponoukne ke studiu v zahraničí, nebo vlastní dobrodružné expedici. A to není zas tak málo. 80% Pěkný rozhovor s Vladimírem Váchalem najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=Mi6gDP7jKGw&t=716s

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM