EN

Reprezentativní monografie významného českého malíře, grafika a ilustrátora.
Rozsáhlá monografie představuje Oldřicha Jelínka (1930) jako malíře a grafika, ale také všestranného ilustrátora a kreslíře s celoživotní láskou k ženám, strojům a břitkému humoru. Nejen že ukazuje Jelínka ve všech jeho polohách od precizních olejů přes nápadité karikatury a knižní ilustrace až po reklamní ilustraci, ale nadto výtvarníka svým způsobem znovu uvádí u jeho domovského publika, jemuž po své emigraci do Německa na čas sešel z mysli – jistě za významného přispění režimu.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 360
EAN 9788000062358
Datum vydání 06.12.2021
Věk od 15
Formát 242x332 mm
Nakladatelství ALBATROS
Hmotnost 2,387
Typ Kniha
Vazba vázaná s papírovým potahem bez laminace

Rozsáhlá monografie představuje Oldřicha Jelínka (1930) jako malíře a grafika, ale také všestranného ilustrátora a kreslíře s celoživotní láskou k ženám, strojům a břitkému humoru. Nejen že ukazuje Jelínka ve všech jeho polohách od precizních olejů přes nápadité karikatury až po reklamní ilustraci, ale nadto výtvarníka svým způsobem znovu uvádí u jeho domovského publika, jemuž po své emigraci do Německa na čas sešel z mysli – jistě za významného přispění státního establishmentu. Monografie Oldřich Jelínek Známý Neznámý je poctou velkému, a přesto krajně skromnému malíři.

Hodnocení čtenářů

Jiří Hruška
Albatrosu děkuji za monografii vynikajícího malíře a grafika Oldřicha Jelínka. Je ale velká škoda, že je v knize věnováno nepoměrně málo prostoru volné tvorbě- malbě a grafice. Daleko větší počet stránek byl vyčleněn ve prospěch ilustrační tvorby knižní i v periodickém tisku, komixu, karikatuře, kreslenému humoru, výtvarné publicistice a reklamní ilustraci. Přestože v těchto oblastech si Oldřich Jelínek získal neuvěřitelný počet kladných bodů u čtenářů všech věkovách kategorií a nebo právě proto by si tento žánr zasloužil samostatnou, oddělenou knihu. S vědomím, že vzhledem k rozsahu jeho zářezů na tomto poli nelze tyto ani dostatečně představit a je třeba se probírat jednotlivými knihami, či periodiky. Jeho naprosto rukopisně originální malba i grafiky - litografie i suché jehly patří k nejlepším výtvorům v poválečné tvorbě a jednoznačně by si zasloužily představit ve větším rozsahu. Škoda, že se ze dvou knih udělala jedna.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM