EN
Vychází nový historický román od Ruty Sepetysové

Vychází nový historický román od Ruty Sepetysové

Autorka bestselleru V šedých tónech vás v emotivním příběhu vezme do frankistického Španělska během 50. let, kterým se plíží stíny občanské války.

Prosluněný Madrid, rok 1957. Španělsko pod nadvládou diktátora Franka zoufale potřebuje peníze, a tak láká turisty a obchodníky. Mezi nimi je i osmnáctiletý syn ropného magnáta Daniel Matheson, který chce skrze čočku fotoaparátu poznat rodnou zemi své matky. Krutou realitu každodenního života španělských obyvatel pozná až díky mladé Aně – a on sám se brzo ocitne v ohrožení. Dokáže si poradit s řadou složitých rozhodnutí a ochránit všechny, které miluje?

Ruta Sepetysová ve své nejnovější knize Mlčící fontány opět podává historické události způsobem přístupným i pro mladší čtenáře, za což se jí pravidelně dostává pochvalných ohlasů kritiky:

„Tento napínavý a mnohdy děsivý historický román nabízí nezapomenutelný portrét fašistického Španělska.“ – Publishers Weekly

Ukázka z knihy:

Stojí frontu na krev.

Brzké červnové slunce se rozlévá přes šňůru žen trpělivě čekajících u el matadero. Vějíře se rozevírají a třepotají v madridském teple a z jatek sem tu a tam zavane pach syrového masa.

Krev se použije na morcillu, jelito. Je třeba ji pečlivě odměřit. Když se to s krví přežene, jelito nedrží. Když se jí dá příliš málo, sype se jako suchá hlína.

Rafael si otře nůž o zástěru a myslí přitom na docela jiné věci, než je morcilla. Pomalu se obrátí od řady zákaznic a zvedne tvář k nebi.

V jeho představách je neděle. Ručičky na hodinách právě doputovaly k šestce.

Je čas.

Zazní trubka a arénou se rozezní pasodoble. Rafael vkročí na písek, do slunce. Je připraven se postavit Strachu.

V lóži uprostřed hlediště sedí španělský diktátor Generalísimo Francisco Franco. Říká se mu El Caudillo – velitel armád, hrdina z vůle Boží. Franco shlíží do arény. Jejich pohledy se střetnou.

Ty mě neznáš, Generalísimo, ale já tebe ano. Jsem Rafael Torres Moreno a dnes se ničeho nebojím.

NAPIŠTE NÁM