EN

Velký průvodce infrastrukturou PKI a technologií elektronického podpisu

Libor Dostálek, Marta Vohnoutová


Certifikované zabezpečení elektronické komunikace teoreticky i prakticky.
Podrobný a velmi srozumitelný náhled na technologické pozadí bezpečné elektronické komunikace s konkrétními postupy pro implementaci jednotlivých fází – od žádosti o certifikát přes zabezpečení webu či poštovní zprávy až po vytváření důvěryhodných archivů dokumentů. Poznáte mj. infrastrukturu veřejného klíče (PKI), metody autentizace, bezpečnostní protokoly, základy kryptografie i vybudování vlastní certifikační autority.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 536
EAN 9788025108284
Datum vydání 19.10.2006
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,82
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

Zavedení komunikace pomocí elektronického podpisu v organizaci zpravidla vyžaduje vybudování infrastruktury veřejných klíčů (PKI). Jejím základem je certifikační autorita, která vydává a spravuje certifikáty. Vybudování této infrastruktury a její začlenění do používaných aplikací nemusíte draze outsourcovat: při využití certifikační služby, jež je součástí Microsoft Windows Serveru 2003, s pochopením technologického pozadí a praktickými kroky, které ukazuje tato kniha, můžete navrhnout a implementovat odpovídající řešení sami.

Autor dvoudílného Velkého průvodce protokoly TCP/IP – knihy, která prorazila i na zahraniční scéně – ve své další publikaci přináší opět podrobný a současně velmi srozumitelný pohled, tentokrát na jednotlivé prvky bezpečné elektronické komunikace a konkrétní postupy pro implementaci jejích fází – od vybudování vlastní certifikační autority přes zabezpečení webu či pošty až po vytváření důvěryhodných archivů pro dlouhodobé uchování dokumentů. Protože řada kroků spojených se zavedením elektronického podpisu je legislativně-organizační povahy, zabývá se autor i těmito otázkami.

Ve 27 kapitolách detailně prozkoumáte především následující problematiku:

- Základy kryptografie a metody autentizace uživatele

- Hesla, čipové karty, biometrika a jiné prostředky pro bezpečné ukládání citlivých informací

- Principy digitálního podpisu

- Vydávání a správa certifikátů

- Ověřování platnosti certifikátu a digitálního podpisu

- Vytvoření vlastní certifikační autority

- Vybudování infrastruktury PKI a důvěryhodných archivů v organizaci

- Struktura certifikátu pod lupou

- Jazyk ASN.1 a kódování BER, DER,UTF-8 a Base64

- Atributové certifikáty, časová razítka (TSA)

- Zabezpečení webové komunikace pomocí protokolů TLS a HTTPS

- Formát digitálně zabezpečené poštovní zprávy

- Dlouhodobý digitální podpis a dlouhodobá archivace (nejen digitálně podepsaných) dokumentů

- Související legislativní normy (směrnice Evropského parlamentu a české zákony)

V publikaci najdou své části či pasáže jak začínající zájemci, tak i relativně pokročilí odborníci v oboru, kteří chtějí jít do hloubky „až na význam jednotlivých bitů“.

O autorech:

RNDr. Libor Dostálek se věnuje vývoji a výuce programového vybavení, zejména síťových a bezpečnostních protokolů. Řadu let pracoval v PVT, a.s., nyní je vedoucím skupiny IT Security Consulting v Siemens Business Services, s.r.o. Je autorem několika knih, které vycházejí opakovaně v češtině a jejichž věhlas přesáhl i hranice: Velký průvodce protokoly TCP/IP a systémem DNS vyšel i v angličtině a ruštině, Velký průvodce protokoly TCP/IP: Bezpečnost se překládá do polštiny.

Ing. Marta Vohnoutová, MCSE a MCT, pracovala jako konzultantka v oblasti připojení k Internetu, budování a monitorování bezdrátových sítí, později se zaměřila na oblast bezpečnosti a PKI. Nyní vede projekty v oblasti správy a přístupu ve firmě Siemens Business Services, s.r.o.

Ke stažení

pdf Obsah.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM