
Mluvte s nimi o tabletech, mobilech a sociálních sítích
Moderní technologie se postupně staly součástí našeho života, doprovází nás a poskytují nám mnoho už...
Základní znalosti správy jednotlivých typů sítí pro každého.
Zatímco svému počítači začínající administrátoři obvykle rozumějí, bývá pro ně uvržení do propletence počítačů, kabeláže, síťových komponent a nových softwarových modulů často krokem do neznáma. Hledání příčin nenadálých výpadků, instalace a údržba softwaru na mnoha stanicích, zajištění přístupu oprávněných uživatelů na požadovaná místa a zabezpečení před těmi nežádoucími – to jsou jen základní problémy, které starost o počítačovou síť přináší.
Právě na volání všech tápajících a budoucích administrátorů po srozumitelné a praktické učebnici základů sítí odpovídáme knihou, která jim poskytne opatrný, ale jistý vstup do světa sítí. A to do té míry, aby byli schopni vytvořit, nakonfigurovat a spravovat skutečnou menší síť ve zvoleném operačním systému, ať už jde o některou verzi Windows, Novell NetWare nebo Linuxu. Seznámí vás se základním technickým principem fungování sítí, jejich hardwarovými prvky včetně kabeláže a aktivních zařízení. Vysvětlí činnost protokolů, konfiguraci síťových karet a neopomene ani nastupující bezdrátové sítě. Vyhýbá se obvyklému přeteoretizovanému přístupu – například téměř úplně vypouští zpravidla „z povinnosti“ probíraný model ISO/OSI, který má praktický význam jen pro výrobce síťových komponent.
Převážnou část knihy tvoří kapitoly věnované konfiguraci a správě jednotlivých typů sítí podle použitého operačního systému (malá síť s Windows 98, 2000, XP, síť s Windows 2000 Serverem, síť Novell NetWare, sítě Linux). Příslušné části představí „filozofii“ každé z nich a názorně předvedou všechny základní činnosti správce od zapnutí a vypnutí serveru, instalace klienta, přes účty uživatelů, souborový systém, nastavení přístupu a práv k adresářům a souborům, problematiku tisku v síti až po zálohování a archivaci dat i důležitá specifika jednotlivých síťových systémů.
Kniha obsahově i zvoleným přístupem může posloužit též jako učebnice pro síťovou část předmětu informatika na středních a vyšších odborných školách.
O autorech:
Jaroslav Horák (*1959), absolvent Vysoké školy dopravy a spojů v Žilině, vyučoval deset let práci na PC. Poslední tři roky zodpovídá jako systémový inženýr v počítačové firmě za provoz počítačové sítě. Své bohaté zkušenosti z oprav počítačů a údržby sítí a pedagogické schopnosti zúročil už v knihách Tiskárny Praktický průvodce uživatele a Učebnice hardware, která vyšla již ve 4. vydání.
Milan Keršláger (*1972) vyučuje a školí počítačové sítě, operační systémy a Linux. Je jedním z hlavních tvůrců české mutace Linux Red Hat a autorem instalačních příruček od verze Red Hat 6 vydaných u nakladatelství Computer Press. Jeho odborné články najdete v Linuxových novinách i jinde na Internetu.
Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé
Přihlásit