EN

Vytváříme relační databázové aplikace

Rebecca M. Riordan


Učebnice návrhu a tvorby relačních databázových systémů z dílny Microsoftu provází čtenáře od vytvoření správného datového modelu až po efektivní uživatelské rozhraní. Srozumitelným jazykem vysvětluje význam normálních forem, relační algebru, celý proces návrhu aplikace i jeho implementaci, ale třeba i to, jak vhodný návrh vykomunikovat s lidmi, kteří budou systém používat.

Detailní informace

Žánr databáze
Jazyk čeština
Původní název Designing Relational Database Systems
Počet stran 294
EAN 9788072263608
Datum vydání -
Věk od 15
Formát 190x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,54
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

Relační databáze jsou základem informačních systémů menších firem i velkých institucí, neobejdou se bez nich internetové obchodní aplikace a jsou ideálním řešením evidence dat i v malém měřítku pro domácí potřebu. Naučit se převádět reálné informace, které nás obklopují, do relačního schématu, a to optimálně s ohledem na cíle navrhované aplikace a požadavky uživatelů, znamená umět „uvažovat relačně“. Návrhem tabulek a relací přitom úspěšný návrh aplikace nekončí: je třeba připravit dotazy pro přímé výběry dat či jako zdroj formulářů, výstupních sestav a webových stránek, zajistit integritu dat na požadovaném stupni důslednosti, zabalit aplikaci do atraktivního, přitom snadno ovladatelného a předvídavého uživatelského rozraní, ošetřit potenciální chybové situace… Tomu všemu učí publikace Vytváříme relační databázové aplikace, zaplňující takto dosud překvapivě zející mezeru na domácím knižním trhu.

Vhodným čtenářem této knihy jsou všichni uživatelé, programátoři a budoucí databázoví vývojáři a implementátoři, kteří již získali základní představu o relačních databázích, ale nemají jistotu, jak ji řádně uplatnit při návrhu a tvorbě vlastních databázových aplikací. Najdou v ní srozumitelným jazykem vysvětlené klíčové pojmy, jako jsou první tři normální formy či různé typy relací, poznají jednotlivé fáze návrhu, jímž se realita převádí do databázového schématu, pochopí zásady pro volbu polí, datových typů, relací, tabulek a dotazů a uvědomí si úlohu vhodně koncipovaného uživatelského rozhraní. Kapitoly knihy jsou rozděleny do tří vyhraněných částí:

- 1. Teorie relačních databází – co je databáze a datový model, principy normalizace, vztahy a relace, datová integrita, relační algebra.

- 2. Návrh relačních databázových systémů – proces návrhu databáze, myšlenkový datový model, databázové schéma, přednesení a obhájení návrhu.

- 3. Návrh uživatelského rozhraní – rozhraní jako důležitý prostředník, různé architektury uživatelského rozhraní, reprezentace entit v návrhu formulářů, výběr vhodných ovládacích prvků, zachování datové integrity, vytváření sestav, mechanismy na pomoc uživatelům.

Ohlasy na původní vydání v angličtině vyzdvihují jedinečně zvládnuté podání z podstaty složité relační teorie, na ukázkách z reálného prostředí, diagramech i příhodách z praxe. Příklady v knize jsou ilustrovány na produktech Microsoft Access a SQL Server, návrh databázových systémů je však téma s neměnnou platností v jakémkoli systému, ať už jde o MySQL na Linuxu nebo třeba Oracle.

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM