EN

Deník Věrky Kohnové

Jak ráda bych tak zůstala

Jana Poncarová, Jiří Sankot


Skutečný příběh české Anne Frankové a jejího deníku
Kohnovi v lednu roku 1942 nastoupili do transportu na plzeňském nádraží a už se nevrátili. Do jejich bytu se nastěhovali jiní nájemníci, jejich věci se postupně poztrácely. Zmizelo vše, kromě deníku, který si dvanáctiletá Věrka Kohnová schovala u kamarádky své matky. Jaké rodinné tajemství k němu po letech přivedlo spisovatelku Janu Poncarovou? Jedinečná publikace vznikla ve spolupráci s historikem Jiřím Sankotem a odhaluje pohnutý příběh židovské dívky, jejíž život násilně ukončila druhá světová válka.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 312
EAN 9788026724285
Datum vydání 23.02.2023
Věk od 18
Formát 125x205 mm
Nakladatelství MOTTO
Hmotnost 0,442
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Kohnovi v lednu roku 1942 nastoupili do transportu na plzeňském nádraží a už se nevrátili. Do jejich bytu se nastěhovali jiní nájemníci, jejich věci se postupně poztrácely. Zmizelo vše, kromě deníku, který si dvanáctiletá Věrka Kohnová schovala u kamarádky své matky. Jaké rodinné tajemství k němu po letech přivedlo spisovatelku Janu Poncarovou? Jedinečná publikace vznikla ve spolupráci s historikem Jiřím Sankotem a odhaluje pohnutý příběh židovské dívky, jejíž život násilně ukončila druhá světová válka.

Autentické deníkové zápisky Věrky Kohnové jsou doplněny vyprávěním o jejím životě v předválečné Plzni, vycházejícím z archivních materiálů, které se podařilo shromáždit o její rodině a přátelích. Atmosféru konce třicátých let a počátku druhé světové války dokreslují dobové fotografie a novinové články.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Nela Vacková
Příběhů z dob holocaustu je tolik, tak proč o nich stále psát a číst je? Přece právě proto, že jich je tolik a minulost prosycená hrůzou přece jen není tak daleká. Většina jistě zná, tak jako já, příběh židovské dívky z Nizozemska Anne Frankové. Děvčátko nepřežilo 2. světovou válku a zbyl po ní jen deník, který si psala. Stejný osud potkal také Věru Kohnovou a další nevinné duše. Není to jednoduché, ale je nutné znát tyto příběhy, je to jediné co můžeme udělat – znát historii. Hned na začátku knihy nám představí Jana Poncarová skutečnost, díky které je příběh Věrky zase o něco jiný. Tím, že rodina Kohnů byla přátelsky spojena s příbuznou rodinou autorky, se stává kniha osobnější a odkrývá nejrůznější rodinné vazby. Dále je čtenáři nastíněn život Věrky a její sestřenice a nejlepší kamarádky Edy. Kapitoly nadepsány roky obsahují výrazné události Věrčina života a předávají bohaté informace o postupně se vyvíjející situaci ve světě, o politice a především o vnitřním světě normálního děvčete, které vnímá vše zase trochu jinak. Historické vsuvky jsou výborné pro zorientování se v celém období, a ještě lépe pak dokreslují fotografie. Autoři vás takto provedou obdobím před válkou, samotnou válkou a také nastíní osudy Věrčiných příbuzných a lidí, kteří mají s jejím příběhem nějakou vazbu. Můžete se tak také dočkat zpovědi objevitelky deníku. Nejpodstatnější je ale samotný deník, bez něhož by tento příběh nebyl odhalen, a kdy máte neopakovatelnou možnost číst o Věrčiných nejniternějších pocitech, o jejích prvních láskách a hlubokých snech, které nikdy nedostaly šanci se vyplnit. Citlivé podání a čtivá forma vám pak vynese čtenářský zážitek, který ještě dlouho setrvá v paměti. Osobně jsem se ze začátku déle sžívala se stylem psaní, který patří Janě Poncarové. O veškerý děj se starají popisy a nenaleznete jedinou přímou řeč. Jak ovšem ve výsledku hodnotím? Bylo to pro mě zcela nové seznámení a poznání, když jsem zjistila, že tento styl je mi mimořádně sympatický a baví mě.
Kateřina Brynychová
• Věrka Kohnová byla chytrá, veselá a přátelská dívka. Jejím největším přáním bylo procestovat svět se sestřenicí Editou. Věrčiny sny a touhy se však nikdy nenaplnily. Roku 1942 nastoupila s rodiči do transportu a už se nikdy nevrátila. • Knih s podobnou nebo stejnou tematikou uz mi pod rukama prošlo mraky. Ale Věrčin deník se v něčem odlišoval. Dokázala jsem ho prožít od první do poslední stránky, sáhodlouze jsem si prohlížela dobové fotografie, vnímala její bezstarostnost a neutuchající naději, že nic nebude tak zlé, jak se na první pohled zdá. • Jana Poncarová dokázala citlivě a působivě zpracovat život dvanáctileté holčičky, odehrávající se na pozadí těžké doby naší historie. Celý příběh vám navíc krásně ukáže, jak děti prožívaly každodennost - jejich sny, zájmy, hry, školní radosti i starosti nebo první lásky. • Myslím, že mi tato kniha předala přesně to, co předat měla a rozhodně vám ji můžu k přečtení doporučit.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jana Poncarová

Jana Poncarová

Jana Poncarová je novinářka a spisovatelka. Žije v Plzni a v Dobřívě. Ve své tvorbě se inspiruje skutečnými událostmi, opírá se o rešerše a rozhovory s pamětníky. Debutovala v roce 2018 románem Podbrdské ženy, který se setkal s nadšeným čtenářským ohlasem. Její druhý román Eugenie získal v roce 2020 Cenu čtenářů České knihy. Je také autorkou titulů Alžběta a Nina, Cyklistka a Herečka.
Zobrazit profil autora

Jiří Sankot

Jiří Sankot

Jiří Sankot žije ve Chválenicích u Plzně. Sedmnáct let učil dějepis a anglický jazyk, poté působil ve Státním oblastním archivu v Plzni a dnes pracuje jako referent památkové péče na Městském úřadě v Přešticích. V devadesátých letech externě spolupracoval s deníkem Listy Strakonicka. Je spoluautorem několika knih a přispívá do západočeských sborníků. Kromě holocaustu se zaměřuje také na další témata z historie Plzně, jižního Plzeňska, Rokycanska, Strakonicka a Šumavy. Roku 2021 vydal sérii publikací pod názvem Renesanční pitaval z podbrdského kraje představující dávné kriminální případy zaznamenané v rokycanských městských kronikách. Mezi jeho velké koníčky patří fotografování a cestování.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM