EN

Tajemství v láhvi

Příběh Ireny Sendlerové

Anna Czerwinska - Rydel


Skutečný příběh ženy, která za války zachránila tisíce životů
Irena Sendlerová byla opravdová hrdinka, která za druhé světové války pomohla nespočtu lidí. Když si uvědomila, že všechny Židy ve varšavském ghettu čeká smrt, rozhodla se zachránit co nejvíc dětí. I přes obrovské nebezpečí je pašovala ven ve velkém a většina z nich se díky Irenině odvaze dožila konce války. Seznamte své děti s příběhem této výrazné představitelky protinacistického odboje – speciálně uzpůsobená publikace s úchvatnými ilustracemi je naprosto pohltí.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Ilustrátor Maciej Szymanowicz
Jazyk čeština
Původní název Listy w butelce
Původní jazyk polština
Překladatel Michala Benešová
Počet stran 96
EAN 9788000069890
Datum vydání 06.03.2023
Věk od 9
Formát 160x230 mm
Nakladatelství ALBATROS
Hmotnost 0,317
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Hrdinství, s nímž Irena Sendlerová za války zachránila tisícovky židovských dětí, je čas od času zmiňováno v některých knihách, věnujících se ženským "rebelkám". Ale není jedna stránka pro tak výjimečný příběh málo? Je! Kniha s okouzlujícími ilustracemi Macieje Szymanowicze poutavě líčí ono Irenino dobrodružství uprostřed 2. světové války - a ukazuje malým i větším čtenářům, že hrdinou se může stát každý... Stačí jen chtít.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

Lucie Mazuchová
Tajemství v láhvi - Anna Czerwinska-Rydel Víte, kdo byla Irena Sendlerová? Paní Sendlerová je pro mne nově objevenou hrdinkou. Osobně historii moc nedám a znám ji okrajově, ale o této dámě chci vědět víc. Irena totiž byla nejen sociální pracovnicí a zdravotní sestrou. Byla i aktivistka a odbojářka za Druhé světové války. Získala několik ocenění. A čím se tedy proslavila? Irena Sendlerová zorganizovala záchranu cca 2 500 židovských dětí. Mnohé z nich vyzvedla osobně z Varšavského ghetta. Tato útlá kniha ukáže střípek z Irenina života. Nicméně přesto mi dala tolik. Dodala odvahu, ukázala kus historie, na kterou by se nemělo zapomínat, naučila mě něčemu novému. Vystřídaly se u ní veškeré emoce. Vztek, strach, porozumění, láska, přátelství, statečnost - to vše vystihuje tuto knihu. Irenu poznáme jako slečnu, které přijde málo, že tajně do ghetta nosí jídlo a léky. Postupně s ní plánujeme i záchranu lidských životů. První záchrannou akci jsem četla se zatajeným dechem a tiše fandila, aby vše proběhlo bez komplikací. Irena byla silná, empatická, odhodlaná žena, která navíc byla velice cílevědomá. Její život najdeme i jako přehled v datech i na konci knihy, kde je vše přehledné a chronologicky sestavené. Kniha je určena dětem, ale věřím, že dá mnoho i dospělým čtenářům. Jsou tu bohaté a výstižné ilustrace. Kniha je psaná přímo, bez nějakých drastických detailů, ale i přesto vystihne tehdejší hrůzy. Nenásilně nás naučí něco o tehdejší době. Troufám si i říci, že by tato kniha měla být zařazena do povinné četby na druhém stupni ZŠ. Já osobně nevím, co bych knize vytkla. Je prostě skvělá a vřele ji doporučuji. Já si o této ženě půjdu sehnat další knihy.
Hana Kristínová
,,Já jsem jen zkoušela žít jako člověk. To přece není nic zvláštního. Udělal by to každý. Tonoucímu musíme podat ruku. I když neumíme plavat, vždy můžeme nějak pomoct. To mě naučil můj otec." Kniha o bezmála 100 stranách, ale o to bohatší je příběh v knize ukrytý. Hrdinství skromné Ireny Sendlerové (sestry Jolanty), o kterém jsem do teď neměla ani tušení, napsáno krásnou formou pro děti, doplněno úžasnými ilustracemi. Přečteno jedním dechem a také téměř bez dechu a o to víc mě překvapuje a hřeje na duši, že paní Sendlerová byla až do poslední chvíle tak skromná, velkorysá a pokorná. Tato hrdinka má můj obrovský obdiv nejen za to, že dokázala s pomocí svých přátel zachránit zhruba 2500 dětí, ale také za tu odvahu a nesobeckost. Už se těším až budu příběh číst další generaci.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Anna Czerwinska - Rydel

Anna Czerwinska - Rydel

Anna Czerwińska − Rydel (* 1973) je hudebnice, pedagožka a v neposlední řadě oblíbená autorka mnoha knih pro děti a mládež. Proslula zejména díky svým oceňovaným knížkám pojednávajícím o významných osobnostech polské kultury a dějin. Podle její knihy Fahrenheitova hádanka bylo nastudováno i divadelní představení. Anna Czerwińska-Rydel žije v Gdaňsku, v roce 2018 jí byla udělena medaile Za zásluhy o ochranu práv dětí Infantis Dignitatis Defensori.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM