EN

Musím tě zradit

Ruta Sepetysová

5,0
( 4 )

Nikomu nevěř, nic neříkej. Strhující román od autorky bestselleru V šedých tónech.
Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?

Detailní informace

Ilustrátor Mark Owen
Jazyk čeština
Překladatel Petr Eliáš
Počet stran 360
EAN 9788076615779
Datum vydání 22.09.2022
Věk od 12
Formát 130x200 mm
Nakladatelství COOBOO
Hmotnost 0,503
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Uživatelské hodnocení

Eva Francová
Kniha nás zavede do Rumunska na podzim roku 1989. V té době zde vládl režim diktátora Ceausesca, kdy je všude přítomný strach, není jídlo, lidé žijí v naprosté nouzi a pomalu přestávají věřit na lepší zítřky. Mladého Cristiana donutí tajná policie, aby donášel na své blízké. V té době nešlo odmítnout a psychicky se s tím srovnat bylo náročné. Nakonec se mladík rozhodne bojovat za pravdu a za změnu a spolu s jeho odhodláním přichází revoluce... Miluji knihy Ruty Sepetys. Vždy obdivuji, jakou si dá práci s tím, než zjistí podklady k tématu, které právě zpracovává. Témata to jsou vážná, někdy i méně známá. Tak, jako to bylo i u této knihy. Rumunsko je blízko nás, ale upřímně, kdo věděl, co se tam odehrávalo před rokem 1989? Já rozhodně ne a bylo to pro mě nemilé překvapení. Kolikrát jsem ani nemohla uvěřit vlastním očím, čím vším si museli lidé procházet. Jak to autorka umí, krátké kapitoly přidávají na čtivosti, nutí nás číst dál a dál a najednou jste na konci, ale chtěli byste ještě. Krátké silné věty umocňují atmosféru, která je v knize temná, plná strachu. Při čtení jsem měla pocit, že je v Rumunsku všechno šedivé a smutné. Ač je kniha primárně určena pro mladé, rozhodně si ji přečtěte, ať jste mladí nebo staří. Takovéto knihy se prostě musí šířit dál a dál. Kniha mě chytla u srdce, cítila jsem lítost a smutek. Vše umocnily ještě fotografie na konci knihy a poznámky autorky, které situaci v Rumunsku ještě více přiblížily. Knihu si rozhodně přečtěte a já budu netrpělivě vyhlížet další knihy autorky.
Kateřina Brynychová
Ruta Sepetys? Tak…samozřejmě, že ji mám doma kompletní. A jestli se mi víc líbila její předchozí kniha? Já vám nevím, tohle bylo moje poprvý. Jedno z mnoha, který mě na poli literatury ještě čekají. Děj se odehrává v Rumunsku, v roce 1989. Země je prošpikovaná tajnými agenty, informátory a donašeči. Často chybí elektřina nebo teplá voda. Jídlo je možné získat jen skrze přídělové lístky. Jsme jedna velká rodina, hlásá diktátor Nicolae Ceausescu. A přitom je mu slovo svoboda naprosto cizí. Odloučit, izolovat, postrašit, potrestat. Přesně tímhle posiluje svou moc a sílu. Cristianovi je 17 let. I on je nakonec vtažen do soukolí tvrdého režimu. A je jen na něm, kterou cestou se rozhodne vydat. Pro tenhle příběh nemám slov. Vím, že je Rumunsko součástí Evropy. Taky si z hodin zeměpisu pamatuju název hlavního města. Ale o jeho historii jsem neměla ani páru. Pak se nejspíš nelze divit, že mi po dočtení spadla brada a potřebovala jsem se pořádně nadechnout. To znamená jednodenní čtecí pauza. Ta tísnivá atmosféra je doslova hmatatelná. Máte strach. Pořád se otáčíte přes rameno. Přemýšlíte o tom, co smíte či nesmíte říct. Hladovíte. Snášíte bití a ponižovaní. A nakonec vidíte skutečné fotky člověka, který mohl za všechno, co se v Rumunsku tehdy dělo. Tohle nikdy nepochopím. Jak se jeden člověk může a dokáže nadřadit tisícům ostatních. Oblíbeným tématem příběhů bývá druhá světová válka. Nejsem výjimkou, čtu válečnou literaturu napříč všema směry – deníky pilotů, životopisy přeživších holocaust, romány. Jenomže pak se mi dostane do rukou příběh jako tento a já najednou vidím, jak velkou mezeru ve znalostech historie mám. Ne, Hitler skutečně nebyl jediný zlo na tomhle světě. Jemu podobných bylo víc. Jen se naštěstí nesešli ve stejný době. Bylo to čtivý, napínavý a smutný. Sympatický vám určitě budou krátký kapitoly. Hodnotím 5⭐️/5*⭐️ a rozhodně doporučuji!

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Ruta Sepetysová

Ruta Sepetysová

Ruta Sepetysová se narodila a žije v USA, ale má evropské kořeny – její litevský otec uprchl do Ameriky po druhé světové válce. Ruta na svůj původ a historii Evropy nezapomíná, naopak z ní čerpá inspiraci. Je autorkou skvěle hodnocených historických próz, publikovaných ve více než padesáti zemích celého světa a přeložených do více než třiceti jazyků. Mezi její nejúspěšnější knihy patří román Sůl moře o námořní katastrofě lodi Wilhelm Gustloff.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM