EN

55 minut mezi životem a smrtí

Odvážné útěky za železnou oponu

Jozef Kollár


Emigrovat z Československé socialistické republiky na Západ bylo snem snad každého člověka v nenormálním systému, který komunistická strana udržovala od roku 1948 až do revoluce v roce 1989. Z železné klece se dalo uniknout několika způsoby, ale bylo to riskantní. Získat cestovní doložku nebylo snadné, a pokud ji chtěla celá rodina, tak nemožné. Kdo chtěl odejít, musel hranice překročit ilegálně.

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 167
EAN 9788020441980
Datum vydání 16.03.2017
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Mladá fronta
Hmotnost 0,307
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Emigrovat z Československé socialistické republiky na Západ bylo snem snad každého normálního člověka v nenormálním systému, který komunistická strana udržovala v zemi od „vítězného února“ roku 1948 až do listopadové revoluce v roce 1989.

Z železné klece se dalo uniknout několika způsoby, ale ani jeden nebyl bez rizika. Získat cestovní doložku od policie nebylo snadné, a pokud se o ni ucházela celá rodina, většinou neuspěla. Kdo chtěl odejít stůj co stůj, musel hranice překročit ilegálně.

Tito odvážní cestovatelé se nejčastěji uchylovali do útrob osobních i nákladních aut, různých plavidel nebo vlaků. Někteří se snažili přeplavat řeky Dunaj, Moravu nebo Dyji, jiní přestřihli ostnatý drát nebo podkopali zeď. Byli i tací, kteří k proražení hraničních závor použili autobus, tatrovku nebo autojeřáb. Bohužel mnoho pokusů skončilo tragicky.

Zvláštní skupinu uprchlíků tvořili technicky mimořádně zdatní jedinci. K těmto dobyvatelům železné opony patří slavný cyklistický závodník Robert Hutyra s horkovzdušným balonem, Vladimír Beneš s vlastnoručně vyrobeným tankem, Ivo Žďárský s motorovým rogalem, konstruktér vrtulníků František Lacnak anebo vynálezce akvaskútru Němec Bert Boettgner. Všechny tyto muže a mnoho dalších spojovala kromě zručnosti a touhy po svobodě také víra, že na Západě uplatní své nevšední schopnosti způsobem, jakým doma nemohli.

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM