EN

Rudolf Slánský

Jan Chadima


Ucelená monografie výrazné postavy českých politických dějin
Generální tajemník Komunistické strany Československa, strůjce a zároveň jedna z nejproslulejších obětí represivního režimu KSČ. Politické osudy Rudolfa Slánského jsou nesmírně bohaté, kolem některých událostí však až dosud panovaly nejasnosti. Výjimečná publikace historika Jana Chadimy odhaluje bílá místa v životopisu komunistického politika a zároveň přináší důkladný vhled do fungování samotné KSČ, jak v meziválečném, tak poválečném období.
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Jazyk čeština
Počet stran 448
EAN 9788076016231
Datum vydání 05.05.2022
Věk od 18
Formát 160x230 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,905
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Generální tajemník Komunistické strany Československa, strůjce a zároveň jedna z nejproslulejších obětí represivního režimu KSČ. Politické osudy Rudolfa Slánského jsou nesmírně bohaté, kolem některých událostí však až dosud panovaly nejasnosti. Výjimečná publikace historika Jana Chadimy odhaluje bílá místa v životopisu komunistického politika a zároveň přináší důkladný vhled do fungování samotné KSČ, jak v meziválečném, tak i poválečném období. Kniha sleduje Slánského příklon k levicovému hnutí, účast na bolševizaci KSČ a vzestup v rámci stranické hierarchie, parlamentní činnost v době 1. republiky i působení za války, kdy se angažoval v partyzánském hnutí. V záběru knihy je Slánského podíl na únorovém puči a uchopení moci a následných represích, a pochopitelně vykonstruovaný proces s členy „spikleneckého centra“ se Slánským jako hlavní postavou, ale také rehabilitace.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jan Chadima

Jan Chadima

Mgr. Jan Chadima, PhD. v rámci magisterského studia vystudoval historii a politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně absolvoval doktorské studium na Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, obor Moderní hospodářské a sociální dějiny. Ve své diplomové i disertační práci se zabýval osobností Rudolfa Slánského a publikoval na témata spojená s dějinami KSČ. Zabývá se problematikou KSČ jak za 1. republiky (např. vytvářením vazeb mezi Karlínskými kluky během jejich působení napříč republikou na různých stranických postech), tak během 2. světové války (např. o rozhlasovém vysílání ze Sovětského svazu) a též vývojem strany v poválečném období. Celkově se zaměřuje na stranické politické elity, ale nejen z čistě pozitivistického či biografického hlediska, ale též za využití interdisciplinárního přístupu, mimo jiné konceptů francouzského sociologa Pierra Bourdieuho, což dokládá i jeho monografie o Rudolfovi Slánském. Je pracovníkem ministerstva vnitra.
Zobrazit profil autora

Recenze

iliteratura.cz - Komunista, který byl popraven, protože… byl komunistou

...„Život Rudolfa Slánského zaujme macbethovskou tragikou smrti tyrana v atmosféře paranoie, kterou sám spoluvytvářel. Biografie čtenáře srozumitelně seznamuje nejenom se životem generálního tajemníka, ale i se základními mechanismy fungování KSČ od jejího založení až po vrcholnou fázi stalinismu padesátých let."...
NAPIŠTE NÁM