EN

Spirituál kvintet

Jiří Tichota, Spirituál Kvintet


60 let se Spirituál kvintetem. Příběh nejznámější české folkové skupiny.
Spirituál kvintet patřil po šedesát let mezi nejvýraznější hlasy české hudební scény. Jeho písně zněly nejen z pódií koncertních sálů, ale i od táborových ohňů či z balkónu Melantrichu během sametové revoluce. Po ukončení činnosti kapely v roce 2020 se kapelník Jiří Tichota s ohromným vypravěčským talentem ohlíží zpět: Projděte si bohatou historii legendy českého folku i prostřednictvím fotografií a CD s dosud nezveřejněnými nahrávkami!
Jiné dostupné formáty:

Detailní informace

Žánr hudba
Jazyk čeština
Počet stran 224
EAN 9788026430865
Datum vydání 06.04.2020
Věk od 15
Formát 210x297 mm
Nakladatelství CPRESS
Hmotnost 1,275
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Příběh nejznámější české folkové skupiny

Spirituál kvintet patřil po šedesát let mezi nejvýraznější hlasy české hudební scény. Jeho písně zněly nejen z pódií koncertních sálů, ale i od táborových ohňů či z balkónu Melantrichu během sametové revoluce. Po ukončení činnosti kapely v roce 2020 se kapelník Jiří Tichota s ohromným vypravěčským talentem a s přispěním ostatních členů ohlíží zpět: Projděte si bohatou historii legendy českého folku i prostřednictvím fotografií a CD s dosud nezveřejněnými nahrávkami!

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Jiří Tichota

Jiří Tichota

Jiří Tichota (* 1937) je muzikolog, kytarista a loutnista, zakládající člen a kapelník skupiny Spirituál kvintet. Vystudoval hudební vědu na FFUK v Praze, kde pak i vyučoval. Specializoval se na hudební paleografii, tabulatury a historii loutnové hudby. Pořídil řadu prvních českých loutnových nahrávek, spolupracoval s Pražskými madrigalisty. Vydal řadu odborných studií, edicí a úprav kytarové a loutnové hudby. V pořadech Lyra Pragensis doprovázel herce (Marie Tomášová, Jiří Adamíra, Ilja Racek, ad.). Věnuje se fotografování motýlů (http://motyli-tichota.cz).
Zobrazit profil autora

Spirituál Kvintet

Spirituál Kvintet

Spirituál kvintet je první a nejstarší československá folková kapela. Jeho založení se datuje k roku 1960, kdy vystupoval v podobě mužského kvarteta jako Spirituál kvartet. O tři roky později 1963 přijal zpěvačku a přejmenoval se trvale na Spirituál kvintet. Roku 1964 koncertoval společně s Petem Seegerem. Za šedesát let existence nahrála skupina přes dvacet alb, nepočítáme-li reedice, antologie, samplery a jednotlivé nahrávky. Za ně obdržela sedm Zlatých, čtyři Platinové a jednu Diamantovou desku (2012 – za prodej cca 1 700 000 nosičů). Kapelou prošla řada významných muzikantů, spolupracovala s ní několik let např. Hana Hegerová, Žanna Bičevská či Dagmar Pecková. Společná CD nahrála a společné koncerty měla mj. s Hradišťanem a Jiřím Pavlicou, Musicou Bohemicou a Jaroslavem Krčkem. SK se po srpnu 68 zařadil mezi protirežimní opozici a byl za to potrestán postupně osmi zákazy činnosti. Pro podpis Několika vět pak byl zařazen mezi dvacet sedm nedoporučených umělců a uměleckých skupin. V listopadu 89 zpíval SK na balkonu Melantrichu, rok nato s ním na Václavském náměstí zpívali prezidenti Václav Havel a George Bush starší. SK zpíval i pro prezidenta Billa Clintona, první dámy evropských zemí, koncertoval v Evropě, Americe, Kanadě, Austrálii, Chile, Rusku, Africe i na Kubě. V dlouhé řadě různých ocenění je i Tip Melodie, cena odborné kritiky Zlatá nota a Čestné ocenění České hudební rady při UNESCO.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM