EN

Saturn

Černé obrazy ze života mužů Goyovy rodiny

Jacek Dehnel


Román inspirovaný životem a dílem španělského malíře Francisca Goyi
Saturn požírající svého syna, Goyův slavný obraz z cyklu Černých maleb, je ústředním symbolem celého románu. Jaké běsy pronásledovaly tvůrce dodnes působivých obrazů? A jaký je život ve stínu génia? Odpovědi na tyto otázky se postupně vynořují z vyprávění Francisca Goyi, jeho syna Javiera a vnuka Mariana. Z tohoto trojhlasu pak vystupuje nejen obraz sklonku Goyova života, ale také úskalí nejzákladnějších lidských vztahů: otec a syn, muž a žena, mistr a následovník.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Saturn. Czarne obrazy z życia mężczyzn z rodziny Goya
Původní jazyk polština
Překladatel Michael Alexa
Počet stran 232
EAN 9788076015593
Datum vydání 08.11.2021
Věk od 18
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Hmotnost 0,366
Typ Kniha
Vazba vázaná s pap. potahem s lam. přebalem

Román inspirovaný životem a dílem španělského malíře Francisca Goyi. Ústředním motivem a metaforou románu je Saturn požírající svého syna, Goyův slavný obraz z cyklu Černých maleb. Otec a syn. Nenávist jednoho vůči druhému, vzájemné nepochopení, závist, pohrdání. Francisco, Javier a Mariano. Otec, syn a vnuk – a jejich portréty na pozadí temných nástěnných maleb, které vznikaly v Domě hluchého na předměstí Madridu. Kdo je jejich autorem? I toto téma rozehrává polský prozaik na stránkách své knihy, která není tradičním Goyovým životopisem, ale symbolickým obrazem vystavěným na jeho pozdních výtvarných dílech. Autor se soustřeďuje na samý konec malířova života a také dobu po jeho smrti a ve svém díle načrtává obraz génia i devastující vliv výjimečného umělce na vlastní rodinu.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit

Recenze

iliteratura.cz - Goya požírající svého jediného syna

„Historická fikce, opřená o základní údaje z malířova života, se zaměřuje na slavné obrazy, jejich interpretace i otázky autorství. Především ale zkoumá téma rodiny, totiž vztahu otce a syna s velmi odlišnými pohledy na svět i na sebe navzájem."

advojka.cz - OHYZDNOST NACPANÁ DO OČÍ.

...„Kniha Jaceka Dehmela Saturn s podtitulem Černé obrazy ze života mužů Goyovy rodiny svým názvem a obálkou naznačuje, že půjde o biografické vyprávění o slavném malíři či příběh jednoho z jeho nejznámějších obrazů. Autor však dokázal víc: nalezl literární ekvivalent Goyovy „odpudivé metody“."...

Plav. Měsíčník pro světovou literaturu - Zpovídat se z cizích hříchů

...„Román polského prozaika, básníka a výtvarníka Jacka Dehnela Saturn přináší „černé obrazy ze života mužů Goyovy rodiny“."..

Čro Vltava - Saturnův mohutný apetýt.

..„Události posledních let života malíře Francisca Goyi i problematické vztahy v jeho rodině jsou námětem románu Saturn polského prozaika Jacka Dehnela."..
NAPIŠTE NÁM