EN

Dějiny střední Evropy ve vzpomínkách slavné novinářky
„Nachomýtla se“ k řadě zásadních událostí v regionu: byla u první návštěvy Jana Pavla II. v Polsku, vzniku nezávislých odborů v roce 1980 v Gdaňsku, pádu Berlínské zdi či válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii. V roli zpravodajky rakouské televizní a rozhlasové stanice ORF pro střední a východní Evropu u nás prožila rok 1968 i sametovou revoluci. Václav Havel jí v roce 2001 udělil Řád TGM IV. třídy za podporu demokracie a lidských práv.

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název Zuhause ist überall
Původní jazyk němčina
Překladatel Adéla Langhamerová
Počet stran 320
EAN 9788076011434
Datum vydání 17.06.2019
Věk od 15
Formát 130x200 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Osudy
Hmotnost 0,463
Typ Kniha
Vazba kombinovaný potah s plátěným hřbetem

Jako pražská Němka patří Barbara Coudenhove-Kalergi k těm, kteří byli po konci 2. světové války vyhnáni ze svého domovského města. Když byla rodina v roce 1945 pěšky a bez ničeho poslána směrem k německým hranicím, zhodnotil její otec situaci se šlechtickým stoicismem: „Dějiny zavály rodinu kdysi dávno do Čech a teď ji prostě zase odvanou pryč.“ Ve svém životním bilancování udržuje velká dáma rakouské žurnalistiky rovnováhu mezi vlastním osudem a relativizujícím pohledem na dějiny. Pro nás je zajímavá tím, že ji novinářská kariéra později opakovaně zaváděla do střední Evropy, kde se při střetech mezi národy, jazykovými skupinami a válečnými koalicemi po staletí odehrávalo i nesčetně osobních dramat.

Barbara Coudenhove-Kalergi se „nachomýtla“ k řadě zásadních událostí v regionu: byla u první návštěvy Jana Pavla II. v Polsku, vzniku nezávislých odborů v roce 1980 v Gdaňsku, pádu Berlínské zdi či válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii. V roli zpravodajky pro střední a východní Evropu pro rakouskou televizní a rozhlasovou stanici ORF u nás prožila i sametovou revoluci. Václav Havel jí udělil v roce 2001 Řád TGM IV. třídy za podporu demokracie a lidských práv. Navzdory pokročilému věku paní Coudenhove-Kalergi stále publikuje učí žadatele o azyl německy.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Barbara Coudenhove-Kalergi

Barbara Coudenhove-Kalergi

Barbara Coudenhove-Kalergi (* 1932 v Praze) byla jako novinářka svědkem zásadních událostí v regionu: referovala o dění v Maďarsku v roce 1956, zažila pražské jaro v roce 1968, byla u vzniku nezávislých odborů v roce 1980 v Gdaňsku i pádu Berlínské zdi v roce 1989. Putovala po stopách válečných konfliktů v bývalé Jugoslávii i zaniklých židovských obcí v Haliči. V roli zpravodajky rakouské televizní a rozhlasové stanice ORF pro střední a východní Evropu u nás prožila sametovou revoluci. Václav Havel jí v roce 2001 udělil Řád TGM IV. třídy za podporu demokracie a lidských práv. Navzdory pokročilému věku paní Coudenhove-Kalergi stále publikuje a učí žadatele o azyl německy.
Zobrazit profil autora

Recenze

iliteratura.cz - Doma je všude

„Vzpomínkových knih týkajících se dějin střední Evropy ve 20. století existuje velké množství, jen málokomu se ale podařilo být osobně přítomen u vícero dějinných událostí, které vešly do učebnic dějepisu. Připočteme-li k tomu ne právě obvyklé prostředí, ze kterého Barbara Coudenhove-Kalergi vzešla, a její dramatické zážitky z dětství, je jasné, že Doma je všude se mezi ostatní memoárovou litera...
NAPIŠTE NÁM