EN

Jménem krále (audiokniha)

Vlastimil Vondruška


Jménem krále - historický příběh podle Vlastimila Vondrušky
Historik a oblíbený spisovatel Vlastimil Vondruška píše mimo jiné čtivé, dramatické a tajuplné detektivní příběhy, které se odehrávají ve středověku. Vybrali jsme jeden z nich – Osudný turnaj (vyšel jako část trilogie Vražda v ambitu), který byl rovněž zfilmován pod názvem Jménem krále. Čtou Vladislav Beneš a Alois Švehlík.

Detailní informace

Žánr detektivka
Délka 2 hodin 22 minut
Jazyk čeština
EAN 8594015312606
Datum vydání 23.04.2012
Věk od 15
Formát 140x125 mm
Nakladatelství Vyšehrad
Edice Audioknihy
Hmotnost 0,099
Typ CD audio

Píše se 13. století. Rytíř Oldřich z Chlumu také úspěšně řeší tajuplné zločiny. Mezi ty nejpodivuhodnější patřily vraždy, které se udály na hradu Vartemberku. České království patří k nejmocnějším v křesťanské Evropě. Právem, ale také trochu se závistí označují současníci českého krále Přemysla II. Otakara „králem železným a zlatým“. Za pozlátkem jeho slávy se však skrývají trhliny. Doma zápasí král s odbojnou šlechtou. Páni si za časů jeho předků až příliš zvykli na slabou vládu a nyní jim pevná ruka vadí. Aby upevnil svou moc, buduje panovník nová královská města a hrady. Jedním z nich je i Bezděz v severních Čechách. Výstavbou hradu a dohledem nad celým krajem pověřil svého prokurátora rytíře Oldřicha z Chlumu. Rytíř Oldřich z Chlumu také úspěšně řeší tajuplné zločiny. Mezi ty nejpodivuhodnější patřily vraždy, které se udály na hradu Vartemberku. Vladislav Beneš (*1956) Od dětství působil v ­dabingu, uplatnil se také jako ­dětský herec na několika ­divadelních scé­nách (Národní divadlo, Divadlo E. F. Buriana). Po gymnáziu vystudoval herectví na DAMU, poté strávil dva roky v Divadle J. Průchy v Kladně, od roku 1982 je členem činohry Národního divadla v Praze. V divadle ztvárnil řadu postav v klasickém (Romeo a Julie, Sen noci svatojánské, Višňový sad) i moderním repertoáru (Obsluhoval jsem anglického krále, Věc Makropulos atd.) Ještě jako gymnazista se objevil před filmovou kamerou, například ve snímku Poslední ples na rožnovské plovárně (1974). Filmografie Vladislava Beneše je nejpočetnější z přelomu 70. a 80. let, kdy si zahrál sebevědomé a temperamentní mladíky v několika filmech, inscenacích a seriálech. Za zmínku stojí jeho účast v mezinárodně oceněném televizním filmu Chvíle pro píseň trubky (1979), nebo později ve dvoudílné televizní hře Nevěsta (1985) a Tchýně (1986). Kromě hraní v divadle se Vladislav Beneš věnuje také divadelní režii a působí jako pedagog na pražské konzervatoři. Významnou součástí jeho práce je dabing. Svůj hlas propůjčil například Richardu Gerovi, nebo Pierceovi Brosnanovi, velké dabingové příležitosti mu přinášejí také zahraniční seriály (například Kriminálka Las ­Vegas). Alois Švehlík (*1939) Narodil se v Pardubicích. Vystudoval střední průmyslovou ­školu, ale už od dětství měl vztah k divadlu. Po vojně se stal členem divadla v Kladně. Dále účinkoval v divadlech v Mostě, v Liberci a v Olomouci. Od 70. let se začal objevovat ve filmech a na televizních obrazovkách. Zahrál si ve filmech Dým bramborové natě, Mladý muž a bílá velryba, Smrt krásných srnců, Princezna ze mlejna. V současné době je členem činohry Národního divadla, kde ztvárnil mnoho významných rolí, například v komedii Na cestě duchů nebo ve hře Smrt obchodního cestujícího. Alois Švehlík patří také mezi špičku českého dabingu. Mezi nejzdařilejší patří hlavní role ve filmu Lepší už to nebude. Za své dabingové mistrovství byl několikrát oceněn prestižní cenou Františka Filipovského. Je otcem herce Davida Švehlíka.

Ke stažení

mp3 Ukázka.mp3

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
Autor knihy
Vlastimil Vondruška

Vlastimil Vondruška

PhDr. Vlastimil Vondruška, CSc. se věnuje především beletrii (historické životopisné a detektivní romány). Vydává rovněž populárně naučné knihy. Jeho nejúspěšnějším titulem je čtyřdílná Přemyslovská epopej.
Zobrazit profil autora
NAPIŠTE NÁM