EN

Herr Direktor a ti druzí. Albrecht Miesbach, protektorátní ředitel Baťových závo

Hana Pospíšilová, Hubert Valášek, Jaroslav Pospíšil


Mimořádný příběh Albrechta Miesbacha a jeho zaměstnanců v Baťových závodech za protektorátu.
Krátce po okupaci Československa v roce 1939 muselo české vedení světoznámé obuvnické firmy Baťa a.s., Zlín vyřešit choulostivé otázky spojené s vlastnictvím firmy. České vedení nebylo možné udržet, proto si český management do čela vedení zvolil Albrechta Miesbacha, zkušeného vedoucího pracovníka obuvnické firmy v Augsburgu. Autorům se podařilo věrně zrekonstruovat nejen Miesbachův silný životní příběh, ale také zachytit proces přerodu společnosti od demokracie k totalitě.

Detailní informace

Ilustrátor Kristýna Hanko
Jazyk čeština
Počet stran 444
EAN 9788074732690
Datum vydání 11.12.2015
Věk od 15
Formát 168x235 mm
Nakladatelství KNIHA ZLÍN
Edice WALT
Hmotnost 0,87
Typ Kniha
Vazba vázaná s laminovaným potahem

Krátce po okupaci Československa v roce 1939 muselo české vedení světoznámé obuvnické firmy Baťa a.s., Zlín vyřešit choulostivé otázky spojené s vlastnictvím firmy. Kvůli tlaku nacistického okupačního aparátu bylo nemožné udržet české vedení, proto si český management do čela vedení zvolil Albrechta Miesbacha, zkušeného vedoucího pracovníka obuvnické firmy v Augsburgu.

Ačkoliv po nástupu do funkce Miesbach oficiálně neslíbil českému vedení loajalitu, podporoval záměry svých kolegů českých ředitelů. Díky své diplomatické obratnosti se mu během války podařilo zachránit řadu lidí před koncentračními tábory či gestapem, zařídit po porážce Slovenského národního povstání návrat povstalců zpět do zaměstnání u firmy Baťa a k rodinám, které byly mezitím podnikem finančně zabezpečeny. Přestože pro českou věc během války riskoval život a vždy se choval jako čestný člověk, byl po osvobození Československa obžalován z pronacistických postojů a souzen.

Autorům se na základě širokého spektra dobových materiálů a archivních pramenů podařilo věrně zrekonstruovat nejen Miesbachův silný životní příběh a historii Baťových závodů během válečných let, ale také podat svědectví o zradě i odvaze jednotlivých lidí a zachytit proces přerodu společnosti od demokracie k totalitě.

Ke stažení

pdf Ukázka.pdf

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM