EN

Co si za peníze (ne)koupíte

Společnost vstupuje do nové éry, vše je na prodej

Michael J. Sandel


Na kolik si ceníte svůj život?
Žijeme v době, kdy můžeme koupit či prodat téměř vše. Za poslední tři desetiletí došla situace tak daleko, že nám trhy a tržní hodnoty vládnou více než kdykoli předtím. Do této situace jsme se nedostali žádným vědomým rozhodnutím. Jako by se nám to přihodilo zčista jasna. Věděli jste například, že si můžete zaplatit předbíhání ve frontě, koupit služby náhradní matky nebo se pojistit proti placení pokut? Existují vůbec ještě nějaké morální a občanské statky, které si za peníze nelze koupit?

Detailní informace

Jazyk čeština
Původní název What Money Can't Buy
Počet stran 208
EAN 9788026500605
Datum vydání 29.07.2013
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství BIZBOOKS
Hmotnost 0,377
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

Žijeme v době, kdy můžeme koupit či prodat téměř vše. Za poslední tři desetiletí došla situace tak daleko, že nám trhy a tržní hodnoty vládnou více než kdykoli předtím. Do této situace jsme se nedostali žádným vědomým rozhodnutím. Jako by se nám to přihodilo zčista jasna.

A proč se obávat toho, že naše společnost spěje do stádia, kdy bude vše na prodej? Věci totiž mohou časem ztratit svou hodnotu.

Věděli jste například, že můžete:

• zaplatit za předbíhání ve frontě,

• koupit služby lékaře, aby vám byl k dispozici 24 hodin denně,

• koupit právo imigrovat do Spojených států Amerických,

• pojistit se proti placení pokut,

• koupit právo na zastřelení mrože či nosorožce,

• uzavřít jménem nemocného či starého člověka životní pojištění, platit ji a po smrti onoho člověka shrábnout tučnou pojistku?

Přijde vám normální dávat místo dárků peníze? Nechat si platit za „darování“ krve? Kam se poděly tradiční hodnoty? Chceme opravdu žít ve společnosti, ve které je všechno na prodej? Nebo stále existují určité morální a občanské statky, které si za peníze nelze koupit?

Michael J. Sandel

je profesor na Harvardově univerzitě, také byl hostujícím profesorem na pařížské Sorbonně a zúčastnil se diskuzí Tanner Lectures on Human Values na Oxfordské univerzitě. Jeho knihy byly přeloženy do osmnácti jazyků a jeho přednášky na Právnické fakultě Harvardovy univerzity sledovali lidé online či na televizních obrazovkách po celém světě. V roce 2010 byl časopisem China

Newsweek jmenován „nejvlivnějším cizincem roku“ v Číně.

Hodnocení čtenářů

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM