EN
Konečně karanténa, která vás bude bavit

Konečně karanténa, která vás bude bavit

Když v roce 2015 vydal Franck Thilliez ve své rodné zemi knihu Pandemie, mnoho čtenářů zasáhla její realističnost. O šest let později vychází kniha i v českém překladu a v kontextu pandemie koronaviru působí doslova prorocky.

Zdá se, že někteří spisovatelé mají křišťálovou kouli, která jim umožňuje hledět do budoucnosti. George Orwell ve slavném románu 1984 předpověděl, že sledovací technologie jednou budou mít obrovský dopad na lidské životy. Morgan Robertson popsal ve své novele srážku výletní lodi přezdívané „Nepotopitelná“ s ledovcem 14 let předtím, než stejný osud potkal Titanic. Takových výjimečných knižních počinů existuje v literárním světě jen několik… a čerstvě se k nim přidal i francouzský bestsellerista Franck Thilliez se svým thrillerem Pandemie.

Zatímco o původu nemoci covid-19 stále ještě nemáme definitivně jasno, v Thilliezově pandemii má prsty člověk, který virus do světa záměrně vypustil. Aby za sebou pachatel zahladil stopy, neštítí se vraždit ani osobně, takže na scénu brzo přichází oblíbené duo vyšetřovatelů Franck Sharko a Lucie Hennebelleová. Podaří se jim odhalit původce zločinů dřív, než bude buducnost lidstva zpečetěna?

Ukázka z knihy

Virus se objevil ve virologickém oddělení nemocnice Lariboisière, právě za ním s Johanem jeli. Pacient přišel na pohotovost s vážnými příznaky chřipky a zhoršeným astmatem. Měl problémy s dýcháním, čtyřicetistupňovou horečku. Hospitalizovali ho a udělali potřebné testy. Ani tamější laboratoř nedokázala rozeznat subtyp. Protože od chřipkové pandemie v roce 2009 byl vedoucí laborant na takové zjištění citlivý, poslal vzorek do Imunologického oddělení Pasteurova ústavu v Paříži. Tam, stejně jako v případě ptáků a nemocného Buissona, prošel virus nejrůznějšími identifikačními testy, a neodpovídal žádnému známému chřipkovému viru.

Na základě tohoto zjištění se aktivoval krizový štáb ministerstva zdravotnictví, CIC, a byl stanoven protipandemický plán. Nejdůležitější úkol: Zbrzdit virus. Došlo sice k jeho šíření, ale v rozsahu, který se ještě dal zvládat. Oba případy bez šíření viru na nejbližší okolí, to se ještě dalo řešit. A pak – pro vznik epidemie je zapotřebí, aby se spojilo několik podmínek výskytu, kombinace mezi inkubační dobou a periodou nakažení. Virus by musel být výjimečně agresivní. Všichni vědci byli v pohotovosti, nosy strčené do svých misek.

NAPIŠTE NÁM