Unix a Linux | Albatrosmedia.cz
EN

Unix a Linux

Názorný průvodce

Chris Herborth


Naučte se používat Unix - jako uživatel i administrátor.
Moderně zpracovaná kniha splácí dluh všem uživatelům unixových systémů nebo těm, kteří by některou z jeho odrůd rádi vyzkoušeli a nechtějí ho ovládat jen prostřednictvím příkazové řádky a konfiguračních souborů. Nemusíte se vzdát názorných grafických utilit, které výrazně zjednodušují práci i administraci systému. V konkrétních postupech uvidíte Unix také jako souborový, tiskový, poštovní či webový server.

Detailní informace

Žánr Linux
Jazyk čeština
Počet stran 288
EAN 9788025109786
Datum vydání 27.04.2006
Věk od 15
Formát 167x225 mm
Nakladatelství COMPUTER PRESS
Hmotnost 0,5
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená

Schopnosti, flexibilita a spolehlivost Unixu udržují již zhruba 30 let v chodu světovou síť Internet. Unix je jedním z nejoblíbenějších operačních systémů pro servery, pracovní stanice a sálové počítače, s rozvojem rychlého připojení a rostoucí popularitou open-source softwaru však zdomácněl i na počítači nejednoho nadšence a nic nebrání jeho použití třeba na notebooku.

Unix má řadu variací a ani tato kniha se neomezuje na jednu konkrétní platformu – věnuje se hned čtyřem nejpoužívanějším nekomerčním odrůdám: populárnímu Fedora Core Linuxu, FreeBSD, Mac OS X (věděli jste, že je to původem také Unix?) a Unixu si (s touto knihou) mohou dopřát i uživatelé Windows díky emulátoru Cygwin. Kromě toho, že porozumíte principům Unixu jako takového, dozvíte se potřebné detaily o vámi používané variantě.

Kniha vám konkrétně a názorně ukáže, jak:

- používat nejběžnější funkce systému Unix,

- zorientovat se v jeho systému souborů,

- pracovat s příkazovým interpretem a editorem textu,

- konfigurovat systém Unix a používat konfigurační skripty,

- administrovat systém a zajišťovat jeho bezpečnost,

- zálohovat a obnovovat data,

- dynamicky přidělovat IP-adresy,

- používat vzdálený přístup, např. telnet nebo ftp,

- využívat výhod OpenSSH,

- vytvořit a provozovat souborový, tiskový, poštovní, webový nebo databázový server,

- programovat webové stránky,

- instalovat a konfigurovat jednotlivé unixové systémy.

Kniha, ale možná i popisované unixové systémy jako takové, vás překvapí svým moderních grafickým vzezřením. Autor neopomíjí probrat ani textové příkazy a konfigurační soubory, vše ovšem ve velice přehledném uspořádání, díky němuž budete mít informace související s probíraným tématem ihned na očích.

Ať už se zajímáte o Unix proto, že chcete vytvořit vlastní souborový či webový server, nebo ho musíte používat v práci, nebo si ho chcete „jen“ vyzkoušet ve Windows a neloučit se s nimi, nastal pravý čas se do toho pustit.

O autorovi:

Chris Herborth je zkušený autor počítačových knih a držitel řady ocenění, s více než desetiletými zkušenostmi v odvětví IT, zejména operačních systémech a programování. V r. 1999 byl redaktorem úspěšné BeOS Bible a vytvořil již obdivuhodné množství dokumentace, manuálů, nápovědních systémů, informačních webů i programů pro mikrojádra, operační systémy, programovací jazyk Python, aplikace příkazového řádku i s grafickým rozhraním.

Soubory ke stažení

pdf Obsah.pdf

Uživatelské hodnocení

V současné době nejsou vytvořena žádná uživatelská hodnocení.

Vaše hodnocení

Uživatelskou recenzi mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé

 Přihlásit
NAPIŠTE NÁM

Budete to vědět jako první!

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.